Reklama

O nová auta v Číně klesá zájem. Stát i samospráva chystají podporu prodejů

Prodej aut v Číně v roce 2022 vzroste podle červencového odhadu asociace výrobců aut o tři procenta na 27 milionů vozů.
Pixabay
 ČTK

Prodej aut v Číně letos vzroste o tři procenta na 27 milionů vozů. Osobních aut by se mohlo prodat meziročně o sedm procent více, tedy 23 milionů. Vyplývá to z výhledu, který podle agentury Reuters zveřejnil čínský svaz výrobců aut CAAM na základě informací od největších automobilových společností v zemi. Svaz tak snížil svůj odhad z prosince, kdy ještě očekával růst celkového prodeje o 5,4 procenta na 27,5 milionu vozů.

Reklama

CAAM to vysvětlila především slabou poptávkou po užitkových vozidlech. Loni přidal čínský trh s automobily 4,4 procenta a v roce 2020 o 1,9 procenta klesl.

Prodej aut, ilustrační foto

Prodej nových aut za pololetí klesl pod sto tisíc. Třetina byla značky Škoda

Prodej nových osobních aut v Česku v letošním prvním pololetí meziročně klesl o 12,3 procenta na 98 916 vozů. Pokles výrazně prohloubilo druhé čtvrtletí. Poptávka dál převyšuje nabídku. Registrací ubylo také v dalších kategoriích vozidel s výjimkou autobusů a motocyklů, jen mírně se zvýšily u nákladních aut, uvedl Svaz dovozců automobilů (SDA).

Přečíst článek

Odhad prodeje aut na alternativní pohon, v Číně označovaných jako NEV (New Energy Vehicles), ale CAAM naopak zvýšil. Podle jeho výpočtů se jich letos prodá 5,5 milionu kusů – to je o 56 procent více než v loňském roce, kdy se jejich prodej meziročně zvýšil o 47 procent.

Státní podpora: daňové úlevy či dotace

Čínská vláda minulý měsíc snížila daň z nákupu automobilů o polovinu na pět procent pro vozy s cenou do 300 tisíc jüanů (1,1 milionu korun) s dvoulitrovými nebo menšími motory. Daňová úleva se podle deníku komunistické strany People's Daily dotkla kupujících téměř 1,1 milionu vozidel, což vládě přineslo daňovou ztrátu ve výši 7,1 miliardy jüanů (24,3 miliardy korun).

Elektromobil, ilustační foto

Studie: Do šesti let budou elektromobily tvořit třetinu trhu

Podíl elektromobilů na globálním prodeji aut by se díky růstu poptávky na většině velkých trhů mohl do roku 2028 vyšplhat na 33 procent.

Přečíst článek

V květnu a červnu začaly některé místní samosprávy nabízet dotace spotřebitelům, kteří chtějí vyměnit vozidla s benzínovým motorem za elektromobily. Některá města také rozšířila kvóty na vlastnictví aut. Tento měsíc vláda podle agentury Reuters uvedla, že zváží prodloužení daňové úlevy pro elektrická vozidla, a nastínila plány na vybudování více nabíjecích stanic a na podporu nižších poplatků za nabíjení.

Čínský trh s automobily je největší na světě. V červnu se prodej podle zveřejněných údajů CAAM meziročně zvedl o 23,8 procenta. Byl to první nárůst po čtyřech měsících. Prodej elektrovozů, plug-in hybridů a vozů s vodíkovými palivovými články se zvýšil o 129,2 procenta. Za prvních šest měsíců roku byl ale celkový prodej vozů ve srovnání se stejným obdobím loni vinou přísných uzávěr v Šanghaji a dalších čínských městech o sedm procent nižší.

Nabíjecí stanice

AAA: Ojeté elektroauto se prodává nejčastěji za 800 tisíc korun

Během šesti let počet ročně prodaných ojetých automobilů s elektrickým motorem stoupl osmkrát, podíl na trhu ale stále mají mizivých 0,11 procenta. Největší hráč na trhu použitých automobilů Aures a její síť AAA auto proto očekává další růst zájmu – a to i přes zvyšující se ceny elektrických ojetin –, záležet bude zejména na tom, jak dopadne plán EU na zákaz spalovacích motorů od roku 2035, vůči kterému se v úterý negativně postavilo Německo.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme