Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Elektromobily loni nastartovaly prodej aut v Číně. Růst přišel po čtyřech letech

Prodej aut v Číně v roce 2021 po čtyřech letech poprvé stoupnul.
Pixabay

Prodej nových aut v Číně se loni zvýšil o 3,8 procenta na 26,28 milionu. Zaznamenal tak první celoroční nárůst za poslední čtyři roky. Za vyššími prodeji je rostoucí zájem o elektromobily, uvedl Čínský svaz automobilových výrobců (CAAM).

Reklama

Prodej aut na největším automobilovém trhu světa v prvních čtyřech měsících loňského roku prudce rostl, zotavoval se tak z útlumu způsobeného šířením koronaviru na začátku roku 2020. V dalších měsících už ale vykazoval meziroční poklesy, za kterými z velké části stály problémy v dodavatelských řetězcích, například nedostatek čipů. V prosinci nicméně pokles zpomalil na 1,6 procenta z 9,1 procenta v listopadu, plyne z údajů CAAM.

Škoda Auto, ilustrační foto

Škoda Auto loni dodala o skoro třetinu méně vozů než před pandemií

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dodala v loňském roce celosvětově 878 200 vozů. Meziročně jde o pokles o 126 600 aut. Důvodem poklesu je pandemie koronaviru i krize s nedostatkem čipů do palubní elektroniky.

Přečíst článek

Celkově za celý rok ale nakonec trh vykázal růst. K tomu výrazně přispěla stoupající poptávka po elektromobilech. Prodej aut s alternativním pohonem, označovaných jako New Energy Vehicles (NEV), se zvýšil o 157,5 procenta na 3,52 milionu vozů. Kategorie NEV zahrnuje čistě elektrická auta, hybridní automobily a vozy s vodíkovým pohonem.

Čína tato auta v posledních letech výrazně podporuje ve snaze snížit znečištění ovzduší. Čínské ministerstvo financí nicméně nedávno oznámilo, že subvence na tyto automobily v letošním roce sníží o 30 procent a v příštím roce je zcela ukončí.

TSMC, ilustrační fotografie

Čipový hladomor zajistil TSMC tučné zisky. Už rok a půl v řadě láme v tržbách rekordy

Tchajwanský výrobce čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) vykázal šesté čtvrtletí za sebou rekordní tržby, a to díky pokračující vysoké poptávce. Tržby za tři měsíce do konce prosince vzrostly o 21 procent na 438,2 miliardy tchajwanských dolarů (asi 341 miliard korun). Na základě měsíčních údajů, které firma zveřejnila, to uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Čína v roce 2009 vystřídala na postu největšího automobilového trhu světa Spojené státy. Je důležitým odbytištěm i pro českého výrobce automobilů Škoda Auto. Také ten se loni potýkal s negativními dopady nedostatku čipů. V pondělí oznámil, že loni zákazníkům v Číně dodal 71 200 aut, což odpovídá poklesu o 58,8 procenta.

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme