Reklama

Studie: Do šesti let budou elektromobily tvořit třetinu trhu

Elektromobil, ilustační foto
Pixabay
 ČTK

Podíl elektromobilů na globálním prodeji aut by se díky růstu poptávky na většině velkých trhů mohl do roku 2028 vyšplhat na 33 procent.

Reklama

Podle poradenské společnosti AlixPartners by tento podíl do roku 2035 mohl vystoupit až na 54 procent. V loňském roce činil podíl elektromobilů na globálním trhu s automobily necelých osm procent a v letošním prvním čtvrtletí necelých deset procent.

Společnost dále předpokládá, že automobilky a jejich dodavatelé v letech 2022 až 2026 investují do elektromobilů a baterií minimálně 526 miliard dolarů (přes 12 bilionů korun).

Mark Wakefield z firmy AlixPartners uvedl, že přechod automobilového průmyslu od vozidel se spalovacím motorem k elektromobilům si vyžádá „drastické změny“, a to nejen u továren a pracovníků, ale v celém pojetí práce. Upozornil rovněž, že náklady na suroviny jsou u elektromobilů více než dvojnásobné ve srovnání s auty se spalovacím motorem.

BMW - ilustrační foto

Totální sázka na elektromobilitu je cesta do pekla, míní šéf BMW Zipse

Šéf německého koncernu je dlouhodobý kritik elektromobility. Poukazuje na mezery v instrastruktuře dobíjecích stanic a také na omezených zdrojích surovin pro baterie. Podle Olivera Zipseho tak neúměrně roste vliv Číny.

Přečíst článek

Škoda Enyaq IV

Stanislav Šulc: Škodovka není luxusní auto. Těm se na rozdíl od ní loni dařilo

Konec roku přinesl celou řadu statistik. K těm nejzajímavějším patří odbyt aut. Zatímco německé vozy včetně škodovek doplatily na "čipovou krizi", segmentu luxusních vozů se nevídaně dařilo.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme