Reklama

Německo chytá balanc nad propastí. Málo pracujících věští ztrátu prosperity

pracovní úřad Německo
Tim Reckmann / Creative Commons / CC-BY 2.0
 Hrot

Německo se potácí nad demografickou propastí. Zvyšuje se riziko, že za několik let ztratí status země, kde se dobře žije a je považována za prosperující stát s vysokou životní úrovní. Vyplývá to z nové studie Institutu německé ekonomiky (IW).

Institut pro německou ekonomiku, který má sídlo v Kolíně nad Rýnem, varuje před scénářem, podle něhož do roku 2035 opustí pracovní trh silné poválečné ročníky a bude chybět až pět milionů lidí. Německé ekonomice hrozí ztráta stovek miliard eur.

Experti představili tři scénáře vývoje pro německou ekonomiku do roku 2035. Z toho pesimistického vyplývá, že se výrazně zhorší investiční atmosféra, peníze do inovací budou váznout, a navíc pracovní trh začnou opouštět silné ročníky, které se rodily dvě dekády po druhé světové válce.

Před tímto negativním vývojem varoval šéf institutu Michael Hüther. Z německého pracovního trhu může během let 2025 až 2035 zmizet až pět milionů kvalifikované pracovní síly. To by znamenalo zásadní ránu pro prosperitu země. Celkovou škodu odhadují němečtí ekonomové na 326 miliard eur.

Německo, ilustrační foto

Německo čeká „virem prolezlá" zima, ekonomicky půjde dolů a Česko s ním

Pandemická situace v Česku a v Německu se dál zhoršuje. V Česku přibývá denně kolem 13 tisíc nově nakažených - týdenní průměr nově nakažených na 100 tisíc obyvatel přesáhl 85. To je nejrychlejší přírůstek od března letošního roku. Situace se dramaticky zhoršuje také v Německu - největší evropské ekonomice.

Přečíst článek

Rodiče i migranti 

„Politici musí ihned začít jednat. Firmám už nyní chybí mnoho pracovníků. Pokud by se rozšiřovala kapacita školek a škol, může mnoho rodičů pracovat na plný úvazek místo částečného. I přistěhovalci mohou pomoci a částečně nahradit kvalifikované pracovníky,“ zdůraznil Hüther. Dalším nezbytným krokem je důraz na celoživotní vzdělávání, aby se dlouhodobě udrželi na trhu práce i starší zaměstnanci.

Reklama

Nová vláda, o které jedná SPD, Zelení a FDP, musí reagovat na stále menší počet ekonomicky aktivní populace, dodal Hüther. Pokud se s nepříznivým trendem nebude nic dělat, bude to znamenat pro všechny Němce ztrátu prosperity

Při pokračování současného trendu se nedostatek pracovní síly projeví už v roce 2025 a bude se výrazněji zpomalovat hospodářský růst. Průměrný příjem by se až do roku 2035 zvyšoval jen o procento ročně.

Stavební dělník, ilustrační foto

Budoucnost je digitální. Nedostatek pracovníků může vyřešit automatizace

Nepříjemným důsledkem pandemie koronaviru je nedostatek pracovních sil. Problém nezasahuje negativně jen Českou republiku, ale prakticky celou Evropu. Lidé chybí v pohostinství a stavebnictví, firmy hlásí nedostatek řidičů a kurýrů. Výroba i dodávky zboží tak nabírají zpoždění.

Přečíst článek

Pokud se politickými opatřeními podaří bojovat s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků na trhu práce, mobilizovat více kapitálu a realizovat silnější technický pokrok, mohl by naopak příjem na hlavu růst až o 1,4 procenta ročně. V roce 2035 by lidé v Německu měli k dispozici v průměru o tři tisíce eur ročně více.

Možný je ale také opačný vývoj. Zhoršení investičního klimatu by naopak vedlo ke znatelné ztrátě prosperity. Příjem na hlavu by se pak do roku 2035 mohl snížit o čtyři tisíce eur. 

Firmy hlásí: Nemáme lidi

Už nyní má většina firem v Německu problém sehnat dostatek vhodných kandidátů na kvalifikované pozice. Nadace Bertelsmann Stiftung provedla v říjnu průzkum mezi sedmi a půl tisíci německých manažerů velkých firem. Dvě třetiny z nich hlásí nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Ještě na konci roku 2020 počítalo s personální krizí 54 procent dotázaných manažerů. 

halt kontrolle

Stanislav Šulc: Češi, Němci, Rakušané, zavírejte si, co chcete, jen ne hranice

Čeká nás další období kontroverzních protipandemických opatření. Národní vlády si nejspíš opět vyzkoušejí nejrůznější uzavírky. To jediné, co by ale zavírat rozhodně neměli, jsou hranice. Horší reklamu na společný evropský projekt totiž již ani vymyslet nejde. 

Přečíst článek

Kvalifikovaná pracovní síla výrazně chybí v sektoru ošetřovatelství a zdravotnictví. Prezident německé lékařské komory Klaus Reinhardt dokonce varoval před personálním kolapsem ve zdravotnictví. Velké problémy s nedostatkem lidí hlásí také maloobchod. 

Alexander Burstedde z IW zdůraznil, že nedostatek lidí začíná být pro německou ekonomiku zásadním a strukturálním problémem. Kromě výše zmíněných sektorů chybějí také řemeslníci a technické profese. V září podle IW chybělo v německé ekonomice 390 tisíc kvalifikovaných zaměstnanců. Ředitel německého úřadu práce Detlef Scheele už v létě prohlásil, že země musí každý rok přijmout cíleně 400 tisíc imigrantů, aby se kompenzoval nedostatek kvalifikované síly. Na zahraniční pracovníky přitom spoléhá při nedostatku lidí jen šestnáct procent německých firem. 

Více čtěte v týdeníku Hrot.

Nord Stream 2, výstavba plynovodu, ilustrační foto

Na dně Baltu je hotovo, plyn z Ruska ale skrz chybějící razítka nepoteče

Německý regulační úřad projektu plynovodu Nord Stream 2 nyní neudělí povolení k provozu. Požaduje, aby provozovatel nejprve upravil svou obchodní strukturu podle německého práva. I pokud dá Spolková agentura pro sítě projektu zelenou, může trvat další až čtyři měsíce, než se k němu vyjádří Evropská komise, uvedla agentura DPA.

Přečíst článek

Reklama

Související

Výroba automobilů

Šok: Výrobní ceny v Německu v prosinci stouply o 24,2 procenta, vůbec nejvíce v historii

Přečíst článek
Reklama
Doporučujeme