Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Češi kupují letenky víc a dráž než loni. Roste zájem o Asii

Drahé letenky chuť cestovat Čechům nevzaly
ČTK
 ČTK

Češi nakupují letenky více než loni, zároveň za letenku zaplatí průměrně více peněz než v minulých letech. Podle oslovených prodejců meziroční nárůst prodaných letenek za první pololetí činí 15 a 35 procent, u většiny z nich však poptávka zatím přesto nedosáhla na předcovidový rok 2019. Nejžádanějšími destinacemi jsou Londýn, Paříž či New York, zvýšil se také zájem o asijské destinace. Vyplývá to z ankety mezi prodejci letenek.

Reklama

Podle ředitele portálu Letuška.cz Josefa Trejbala je vyšší zájem o letenky než loni zhruba o 15 procent. Podle něho se také změnilo chování zákazníků. „V tomto roce nekulminoval prodej na léto v květnu, ale letenky na léto se prodávaly už od ledna. Ani teď prodej neustává, mísí se s prodejem letenek na podzim a zimu,“ dodal s tím, že průměrná doba mezi koupí letenky a odletem je dva měsíce.

Stejný trend v nakupování letenek s větším předstihem pozoruje také společnost Student Agency Travel. Podle manažerky letenek Lenky Kašické si před covidem lidé kupovali letenky několik měsíců před odjezdem. „Během covidu se to zcela změnilo na týden až dva, maximálně měsíc před odjezdem. Cestující se však nyní zase vracejí ke zvyku kupovat letenky s předstihem,“ uvedla. U Student Agency Travel byl zájem o letenky asi o 35 procent vyšší než v loňském prvním pololetí. Podle Kašické však poptávka po letenkách zatím přesto nedosáhla úrovně roku 2019. „Zájem o letenky je na úrovni zhruba 75 až 80 procent ve srovnání s rokem 2019,“ uvedla.

Bořivoj Trejbal, šéf Emirates v ČR

Éra levných letenek s covidem skončila. Aerolinky se musejí zahojit, říká český šéf Emirates

Za kolik se létá z Prahy? Podstatně za víc než z okolních zemí, přiznává v rozhovoru pro Newstream Bořivoj Trejbal, area manažer aerolinky Emirates pro Česko. Jde o nový, po covidu nastolený normál? Aerolinky se musejí po pandemii finančně zahojit. „Poptávka je obrovská, takže podle toho i nastavujeme ceny,“ říká Trejbal. A Češi na ně, zdá se, ochotně přistupují.

Přečíst článek

Ani dražší letenky neberou Čechům chuť cestovat

Podle prodejců český cestující utratí za letenku také průměrně více než v minulých letech. Průměrná cena letenky u Student Agency Travel je v letošním roce 11 500 korun, zatímco v roce 2019 to bylo 9500 kroun. Společnost Kiwi.com uvedla, že jejich zákazníci letos zaplatí na krátkých letech v průměru o 25 procent více než loni, na letech středních a dlouhých činil růst méně než 20 procent.

Reklama

Mezi destinacemi, o které u Čechů roste zájem, jsou podle prodejců především místa v Asii. Mluvčí Kiwi.com Daniela Chovancová uvedla, že právě asijské destinace zažily největší meziroční nárůst zájmu, a to až o 70 procent. Kašická mezi nejžádanějšími místy zmínila například Bangkok, Tokio či Dubaj. Zájem o letenky do Bangkoku byl letos podle mluvčí serveru Pelikan.sk Kataríny Šuchterové asi dvakrát vyšší než v loňském prvním pololetí.

Větší zájem pozorují prodejci také o lety do Tchaj-wanu, což souvisí se startem nové přímé letecké linky mezi Prahou a Tchaj-pejí v příštím týdnu. Student Agency Travel prodává letenky již několik měsíců a zájem o tuto destinaci je podle společnosti vyšší než v roce 2019. Na serveru Kiwi.com se meziročně vyhledávání letů z Česka do Tchaj-wanu zdvojnásobilo.

Z Letiště Praha se během letního letového řádu, který bude platit do konce října, létá do 152 destinací přímou linkou. Letiště Praha letos cílí na odbavení 13,5 milionu cestujících, řekl nedávno ředitel Jiří Pos. V minulém roce letiště odbavilo 10,7 milionu cestujících, což však bylo stále pod úrovní čísel z roku 2019. Tehdy pražské letiště odbavilo 17,8 milionu pasažérů. S návratem k těmto číslům letiště počítá v roce 2026.

Češi se od podzimu dostanou do Vietnamu přímo z Prahy.

Exotika je pro Čechy dostupná: Nově mohou létat přímo Vietnam, za 11 hodin a 30 tisíc na týden

Zájem o vzdálené exotické destinace roste. Ve srovnání s rokem 2019 i o více než 50 procent. Po Thajsku, Dominikánské republice nebo Zanzibaru nově Češi přímo z Prahy doletí i do Vietnamu a na Kubu.

Přečíst článek

Bílý žralok

PŘEHLEDNĚ: Za žraloka u pláže peníze z pojistky nezískáte, za starost o nemocného psa ano. Kdy pojišťovna uzná storno?

Myslíte si, že vás pojištění storna dovolené ochrání vždy, když nemůžete odjet na dovolenou? V mnoha případech ano, a dokonce už i u tuzemských dovolených či dokonce dětských táborů. Existuje ale řada situací, kdy máte smůlu a peníze za dovolenou vám propadnou komplet. Od dob covidu, který zcela zásadně proměnil i cestování, se zájem o pojištění storna zvedl prý až o stovky procent. Vyplatí se také vědět, kdy máte největší šanci získat peníze za zrušenou dovolenou z připojištění storna a kdy z pojištění náhrady dovolené. 

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme