Ať se cestování neprodraží. Co si ohlídat u platební karty při cestě do zahraničí?

Otázka, zda platit na dovolené kartou nebo hotovostí, napadne před cestou snad každého. Jak si ale vybrat platební kartu, která vám přinese pro cestování více výhod a pomůže vám třeba snížit i nežádoucí poplatky? Přinášíme vám základní tipy, co si u karty na dovolenou ohlídat a na co si dát pozor, aby se vám cestování zbytečně neprodražilo.
Cestovat do zahraničí jen s hotovostí a bez platební karty může být v dnešní době z mnoha důvodů nerozumné a může to dokonce zkomplikovat cestovatelům i řadu situací. Stále ještě existují nejen státy, ale třeba i tržiště, kde ani s tou nejlepší platební kartou téměř nic nepořídíte. Pokud ale cestujete do zemí s ekonomicky vyspělou ekonomikou, má smysl si ji sebou vzít. Některé služby totiž vyžadují, abyste měli k dispozici platební, respektive nejčastěji kreditní kartu.
Bývají to situace, kdy platíte za ubytování, městskou dopravu, trajekt či půjčení auta nebo bicyklu. „Někteří poskytovatelé služeb, jako jsou právě půjčovny aut navíc vyžadují platbu kartou, neboť to, že banka klientovi vydala kartu, svědčí o jeho důvěryhodnosti,“ poznamenává Jan Hailich, šéf platebních řešení z České spořitelny. Vhodnou platební kartu pro platby v cizině také obvykle potřebujete i při pořízení vstupenky předem do muzea, na výstavy nebo třeba do lunaparku.
Karta versus hotovost
Samozřejmě je ale podle Hailicha nutné se nespoléhat jen na možnost bezhotovostního placení a je dobré vždy mít u sebe i část peněz v hotovosti. „Platit primárně kartou nicméně doporučujeme jednak z důvodu bezpečnosti, abyste zbytečně nevozili s sebou velké částky hotovosti. Ukradenou hotovost vám totiž již nikdo nevrátí, zatímco odcizenou/ztracenou platební kartu lze okamžitě zablokovat,“ upozorňuje Hailich a dodává, že dalším důvodem, proč je podle něj lepší platit kartou je také pohodlí, protože nemusíte v neznámém městě hledat směnárnu či bankomat, a ani nemusíte složitě promýšlet, kolik hotovosti si s sebou na celý pobyt vzít.
Co si berete na cesty – debetní nebo kreditní kartu?
Pro úplnost se hodí připomenout i základní rozdíly v platebních kartách, protože debetní je ta karta, kterou máte vydanou ke svému účtu v bance a když s ní platíte, využíváte jen své peníze nebo sjednaný kontokorent. Naopak kreditní karta je de facto varianta bankovního úvěru, kdy při placení využíváte peníze půjčené od banky, které zaplatíte až po několika týdnech, tedy po uplynutí takzvaného bezúročného období.
A právě tyto kreditky mívají k sobě přiřazené různé benefity mnohem častěji než zmiňované debetní karty, a tak bývají pro cestování vhodnější mimo jiné i kvůli ochraně vašich peněz. Před cestou do zahraničí se tak vyplatí zvážit, jaké všechny výhody vaše platební karta má a zda si případně nevzít na dovolenou jinou právě kvůli benefitům, které vám mohou zpříjemnit i zlevnit cestování.
Více měn na vlastním účtu
Pokud si ale nechcete sjednávat kreditní kartu, může se vám vyplatit zařídit si takzvaný multiměnový účet, tedy účet v měně, kterou hodláte používat na cestách. Tuto možnost má v nabídce minimálně Česká spořitelna, Fio banka nebo Raiffeisenbank. „Debetní karta je pak propojená s multiměnovým běžným účtem. Díky výhodnému kurzu na RB směnárně si klient takto nadotuje měnu a v zahraničí platí už jen z dané měny, tedy bez konverze,“ vysvětluje mluvčí Raiffeisenbank Tereza Kaiseršotová.
Samostatnou kapitolou jsou pak platební karty od společnosti Revolut nebo Wise, které mají multiměnové účty pro až několik desítek měn. Navíc poskytují patrně i nejzajímavější mezibankovní kurzy bez dalších poplatků a přirážek a mívají do určitého limitu za měsíc i bezplatné výběry z bankomatů. Sjednání takovýchto účtů a karet i jejich ovládání ovšem probíhá kompletně online.
Jak omezit poplatky u zahraničních bankomatů
Pokud víte, že budete v cizině vybírat peníze z bankomatu, měli byste se podívat i na to, kolik si za tyto výběry vaše banka účtuje a v jakých zemích. Zatímco u některých karet mohou být až stokorunové poplatky a procenta z vybrané částky, jiné karty mají výběry zdarma (Banka Creditas nebo Partners Banka a do určité míry i Česká spořitelna, či Air Bank). Poplatek, respektive marži, vám ale mohou naúčtovat provozovatelé bankomatu ať už platíte debetní kartou či kreditkou.
Při placení kartou i při výběru z bankomatu v zahraničí se totiž můžete často setkat s nabídkou služby DCC (Dynamic Currency Conversion), která znamená, že hned v okamžiku platby nebo výběru z bankomatu se částka přepočte na koruny. A za to, že dopředu znáte finální částku, která se odečte z vašeho účtu, pak platíte cenu v podobě méně výhodného kurzu, než kdyby přepočet proběhl až následně standardní cestou. „Je proto třeba zvážit, které z těchto dvou hledisek je pro klienta důležitější. Nicméně platí, že klientům umožňujeme v mobilním bankovnictví George tuto službu blokovat,“ upozorňuje Hailich. Vypínání a zapínání služby DCC ovšem umí třeba i Partners Banka a další.
Pokud se rozhodnete využít službu DCC, dojde ke konverzi měny v zahraničí poskytovatelem terminálu nebo ATM. Obecně pak podle Hailicha platí, že marže, kterou si za převod měny tento provozovatel účtuje, bývá zpravidla vyšší než ta, kterou si účtuje Spořitelna dle aktuálního kurzovního lístku pro kartové transakce. Ve chvíli, kdy se vám takováto nabídka DCC služby objeví na displeji terminálu nebo bankomatu, bankovní expert doporučuje zvolit měnu dané země a převod měny se pak provede ve vaší bance. „V případě, kdy je klient zpoplatněn za využití bankomatu, zpravidla vybírá mezi DCC a poplatkem Access Fee. V takové chvíli pak většinou platí, že pro nízké částky může být výhodnější zvolit DCC. Naopak pro vysoké částky je vhodnější zvolit Access fee, které je pevné (poplatek za využití ATM),“ vysvětluje Hailich.
Přirážku provozovatele bankomatu, takzvané surcharge fee, umožní pak od letošní letní sezóny nově blokovat u debetních karet při výběru z bankomatu Partners banka. „Klient tak nebude moci omylem vybrat z bankomatu s vysokým poplatkem, což je v turistických destinacích stále častější situace,“ konstatuje mluvčí banky Tereza Píchalová.
Co si tedy ohlídat u platební karty na cesty do ciziny:
- Nastavení limitů karty pro různé typy transakcí
- Jakým kurzem převádí zahraniční platby (vlastní kurz banky, kurz ECB nebo kartových asociací)
- Jaké jsou poplatky za platby, resp. transakce v zahraniční měně destinace
- Jaké jsou poplatky za výběry z bankomatů v zahraniční měně destinace
- Jaká jsou lokální omezení karty (ne všude preferují všechny karty)
- Zda jde u karty vypnout/zapnout DCC službu a další poplatky
- Jaké nabízí možnosti cestovního pojištění
- Jaké má další benefity (návštěva letištních salónků, concierge služby atd.)
- Jaké jsou poplatky za vedení karty
Nejlepší úročení na českých spořicích účtech se aktuálně pohybuje mezi třemi až čtyřmi procenty. Pro ty vyšší sazby musí ale klienti obvykle splnit sérii podmínek. Navzdory nižším sazbám ale úspory na spořicích účtech zatím stále mírně rostou. Chování střadatelů se však začíná měnit, jak už registrují i některé banky.
Víme, kde v květnu dostanete nejlepší sazbu na spořicím účtu
Money
Každým rokem z nabídky tuzemských bank zmizí pár produktů či služeb, které už byly spíše přežívající relikvií než využívaným produktem či službou. Letos takovýchto záležitostí zmizí a už i zmizelo z portfolií bank hned několik. Budou vám některé z nich chybět? Co si tedy už v bance nepořídíte?
Banky ruší některé služby i povinnosti. Které relikvie už neuvidíte
Money
Vyplatí se vám investovat dnes v Česku do investičního bytu? Kdy ano a kdy to nemá smysl? A jaké faktory rozhodují o tom, jak to je výhodné? Zeptali jsme se na to expertů.
Kdy se vám vyplatí koupit investiční byt a kdy vůbec ne
Reality
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.