Banky ruší některé služby i povinnosti. Které relikvie už neuvidíte

Každým rokem z nabídky tuzemských bank zmizí pár produktů či služeb, které už byly spíše přežívající relikvií než využívaným produktem či službou. Letos takovýchto záležitostí zmizí a už i zmizelo z portfolií bank hned několik. Budou vám některé z nich chybět? Co si tedy už v bance nepořídíte?
V letošním roce dojde ve dvou tuzemských bankách k ukončení podpory platebních nálepek, které představovaly mezistupeň mezi klasickými kartami a moderním mobilním placením. Jednalo se o malou nálepku s bezkontaktní funkcí, kterou si klienti mohli nalepit například na telefon nebo i jinam podle toho, jak ji chtěli využívat. „V době svého vzniku šlo o inovativní řešení, které reagovalo na rostoucí oblibu mobilních zařízení. S nástupem pokročilejších technologií, především možnosti digitalizace karty přímo do mobilních platebních aplikací jako je Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, či Xiaomi Pay nebo Niceboy Pay, se však ukázalo, že fyzická nálepka už není potřeba. Mobilní platby jsou tak dnes jednodušší, bezpečnější a přirozenější volbou,“ shrnuje stahování nálepky z nabídky ČSOB mluvčí banky Monika Hořínková.
A ke stejnému kroku se letos rozhoupala rovněž mBank, která od 1. července zastavuje obnovu platebních nálepek z důvodu, že její klienti prý nyní preferují platby nositelnými zařízeními, které ještě před lety u nás nebyly a nyní zažívají velký boom. mBank proto podle Kristýny Dolejšové chce také tuto oblast i nadále rozvíjet. „Loni v létě jsme uvedli na český trh jako první banka platební prsten, v září jsme k němu přidali platební náramek a v listopadu platební náramek pro děti. Tuto nabídku chceme letos doplnit o další novinky,“ avizuje mluvčí banky Dolejšová.
Nedotknutelný zůstatek
Mezi zrušenými bankovními produkty a službami je i jedna opravdu obstarožní relikvie, a to povinný minimální zůstatek na běžném, spořicím účtu v korunách i v cizí měně. Na tomto pozůstatku dávných dob ještě až do začátku května totiž dlouhodobě lpěla Fio banka, která přitom byla od svého vzniku průkopníkem bezpoplatkových bankovních služeb. Po založení běžného i spořicího účtu si tak klient u ní musel na účet vložit minimálně stokorunu, která pak na účtu bezprizorně visela, protože banka minimální zůstatek na účtu klientům blokovala. V případě cizoměnových účtů bylo třeba vložit na účet alespoň 10 dolarů nebo 10 euro. Při dotazu na stav účtu se pak vždy zobrazovala částka i s povinným zůstatkem, který si však klient vybrat nemohl, pokud nechtěl rovnou s tím i zrušit v bance účet. Povinný zůstatek tak Fio banka letos zrušila jako poslední tuzemská retailová banka.
Mizí nejen bankovní produkty, ale i povinnosti
S tím, jak se neustále vylepšují bankovní aplikace pro smartbanking, tedy bankovnictví pro chytré mobily, mizí postupně i ty starší a nedokonalé. Letos tak třeba ČSOB ukončila svou mobilní aplikaci Filip, která byla zaměřená na finanční vzdělávání dětí a rodičů. „Důvodem bylo vylepšení, konkrétně sjednocení uživatelské zkušenosti a snaha nabídnout vše pod jednou střechou. Obsah z aplikace Filip jsme totiž plně integrovali do naší širší multifunkční platformy DoKapsy od ČSOB, která je dnes univerzálním pomocníkem pro každodenní finance i plánování pro více než 400 tisíc uživatelů,“ říká Hořínková. Aplikace DoKapsy je navíc podle ní zdarma dostupná všem, tedy nejen klientům banky, ale i dalším zájemcům, kteří v ní mohou nakupovat kupříkladu dálniční známky, jízdenky, platit za parkování nebo hledat tipy na výlety a food festivaly a nově je také možné využívat i její vzdělávací obsah pro děti a rodiče pro zlepšování finanční gramotnosti.
A své produkty v tomto roce nerušily jen bankovní domy, ale i další finanční instituace. Například Moneta Stavební Spořitelna letos ukončila poskytování překlenovacích úvěrů fyzickým osobám. „Pro stávající klienty, kterým byl překlenovací úvěr poskytnut do 28. února, se nic nemění a jejich úvěr bude i nadále pokračovat v souladu s uzavřenou úvěrovou smlouvou,“ potvrzuje mluvčí finančního domu Lucie Leixnerová a dodává, že jako alternativu k překlenovacím úvěrům představili nový produkt, účelovou půjčku na bydlení Expres Home.
A co dalšího nedávno z bank také zmizelo...
Zhruba před rokem největší tuzemská banka podle počtu klientů, Česká spořitelna, definitivně ukončila také nabídku vkladních knížek pro nové klienty. Hlavním důvodem pro ukončení byl podle mluvčího banky Lukáše Kropíka velmi nízký zájem o tento produkt ze strany klientů.
S tím, jak se ruší stále více bankovních poboček, mizí tak i osobní kontakt klienta s jeho bankéřem. Komerční banka tak na to konto například nyní rozjíždí, že místo chození do banky, budou klienti s reálnými bankéři nově alespoň komunikovat přes videohovory.
Raiffeisenbank v Česku v prvním čtvrtletí 2025 meziročně stoupl čistý zisk o 21 procent na 1,7 miliardy korun. Aktiva banky vzrostla loni o tři procenta na 759 miliard korun. Ostatním velkým bankám letos zisky rovněž rostly.
Raiffeisenbank stoupl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 21 procent
Zprávy z firem
Ukrajinští uprchlíci na Slovensku loni zaplatili na daních a odvodech už více peněz, než země vynaložila na pomoc této skupině migrantů. Většinu těchto výdajů Slovensku proplatila Evropská unie, vyplývá z vládní analýzy. Tisíce Ukrajinců přišly na Slovensko po začátku ruské invaze do sousední země v únoru 2022, značná část z nich pokračovala v cestě do dalších evropských zemí včetně Česka.
Ukrajinci už odvedli Slovákům víc peněz, než kolik dostali
Money
Nejlepší úročení na českých spořicích účtech se aktuálně pohybuje mezi třemi až čtyřmi procenty. Pro ty vyšší sazby musí ale klienti obvykle splnit sérii podmínek. Navzdory nižším sazbám ale úspory na spořicích účtech zatím stále mírně rostou. Chování střadatelů se však začíná měnit, jak už registrují i některé banky.
Víme, kde v květnu dostanete nejlepší sazbu na spořicím účtu
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.