Reklama

Ceny potravin letí nahoru, kde hledat východisko?

Pizza jako součást ketodiety
Pixabay
 nst
nst

Ze všech stran se na obyvatele Česka valí zdražování. Zvyšují se ceny energií, služeb, oblečení, obuvi, ale i potravin. Vydat se do obchodu je mnohdy skoro o život, při pohledu na cenovky často lidé jen lapají po dechu. Bez bot ani oblečení se ale neobejdou, topit taky musí, a jíst? No tak to je bez debaty. Naštěstí se i tady dá nějaká ta koruna ušetřit.

Reklama

Často si to ani neuvědomujeme, ale kdybych si jednou za měsíc vzali do ruky všechny účtenky za potraviny a sečetli je, asi bychom se dost divili. Náklady na potraviny patří mezi ty nejvyšší, stejně jako náklady na energie ukrajují každý měsíc značnou část financí z rodinného rozpočtu.

Možná už i vy jste si položili otázku, jak ušetřit na jídle a zda nebude nutné trochu slevit ze svých požadavků na kvalitu. Za tu se platí, na druhou stranu, rezignovat na ni, to není ta správná cesta. Co si totiž budeme povídat, kvalitních surovin je mnohdy třeba méně a jejich výživová hodnota je vyšší. Jenže jak z tohoto začarovaného kruhu ven?

Australský bio steak

Biohacking: Jste unavení? Možná jíte málo masa

Vitamín B12 se téměř výlučně získává z masa a vajec. Vegani ho dostanou z droždí nebo musejí sáhnout po doplňcích.

Přečíst článek

Ano, máme pro vás dobrou zprávu. Na potravinách se dá ušetřit docela významná částka, dokonce nemusíte ani slevit ze svých nároků na jejich kvalitu. Jak na to?

Vařte si doma

Taky chodíte na oběd do restaurace, svačinu si koupíte cestou do práce a když náhodou máte přes den na něco chuť, vaše kroky vedou do obchodu? Tak přesně tudy utíká z vašeho rodinného rozpočtu docela dost peněz. Přitom je to docela zbytečné.

Reklama

Dalibor Martínek: Soumrak hospod přichází. Kuchyňky firem se plní zaměstnanci s krabičkami

Hospodští dobře věděli, že je čeká poslední kloudná sezona. Proto napálili přes léto ceny všeho. Smažák za dvě stě osmdesát korun, párek v rohlíku za devadesát, všem těmto zradám na zákaznících jsme byli v Česku svědky.

Přečíst článek

Proč si neuvařit doma? Budete vědět, z čeho jste si jídlo připravili, dochutíte si ho podle sebe, vezmete si přesně tolik, kolik chcete. Jasně, děti si do školy oběd nosit nebudou, nemají si ho kde ohřát, ale dospělí? To už je něco jiného. A podobně to jde i se svačinami. Děti si je taky nosí z domu, tak proč byste to nemohli zkusit i vy? Ta jedna nebo dvě svačiny nezaberou zase tolik času, peněženka vám za vaši snahu poděkuje.

Nakupujte ve velkém

Kolikrát se vám už stalo, že jste si koupili malý sáček rýže nebo ovesných vloček místo toho, abyste si koupili ten větší? Sami sebe chválíte, že jste ušetřili, je to ale opravdu tak? Velký sáček vyjde v přepočtu často výrazně levněji. Že se vám nechce počítat? Pozorně se zaměřte na cenovku, bývá tam uvedena i cena za kilogram nebo litr.

Sestavte si jídelníček

Jak souvisí jídelníček s úsporami za potraviny? Když budete dopředu vědět, co všechno budete vařit, napíšete si seznam a s ním vyrazíte na velký nákup jednou za týden. Když si jídelníček nesestavíte a každý den budete vymýšlet, co uvaříte na ten další, budete chodit do obchodu neustále a vždy přinesete i něco navíc než jen to, co potřebujete. A to leze do peněz.

Do obchodu jedině se seznamem a před nákupem se najíst

Vyrazit do obchodu hladoví, to znamená pěkný vítr v peněžence. Dostanete totiž chuť na celou spoustu věcí, pravděpodobně neodejdete ani bez sušenek nebo brambůrků. No a podobně to dopadne, když půjdete bez seznamu. Budete přemýšlet, co jste to vlastně chtěli, bloumat po obchodě a v košíku přistane i to, pro co jste nešli. Proto si vždy napište seznam a striktně se ho držte.

Obchod (ilustrační foto)

Tržby obchodníků klesly čtvrtý měsíc v řadě. Pohoršily si všechny typy prodejen krom lékáren

Meziroční pokles tržeb v maloobchodě v Česku se v srpnu dál prohloubil. Snížily se o 8,8 procenta po červencovém revidovaném poklesu o 7,9 procenta. Tržby obchodníků klesly čtvrtý měsíc v řadě a opět si pohoršily všechny typy prodejen s výjimkou lékáren. Vyplývá to z informací, které na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byly tržby v maloobchodě nižší o 0,7 procenta.

Přečíst článek

Náš tip: Pokud máte možnost vyrazit na nákup bez dětí, také toho využijte.

Vařte zdravě

Přemýšleli jste už někdy nad tím, co vlastně jíte? Není vaše strava plná cukrů, polotovarů a fast foodů? Nenapadlo vás už někdy, že byste zkusili i nějaké zdravé recepty bez zbytečného cukru?

Noste s sebou nákupní tašku

Mnozí z nás si zvykli, že k nákupu dostali automaticky tašku nebo alespoň sáček, ve kterém nákup odnesou. Už dávno to ale neplatí, a i za tašky je třeba nějakou tu korunu zaplatit. Není to sice moc, ale když si sečtete, kolik tašek jste za měsíc koupili, možná vám dojdou slova. Mějte tak vždy po ruce tašku, ať máte do čeho nákup naskládat.

Olivový olej

Biohacking: Ani nasycené tuky nejsou tak hrozné, jak se myslelo

Jak je to s tuky? Po proteinech a sacharidech se aktuální díl seriálu Biohacking podívá na třetí nejdůležitější složku výživy.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Polský Sejm (ilustrační foto)

Lukáš Kovanda: Varšava zvažuje zrušení „inflačních štítů“. S extra levnými nákupy v Polsku bude brzy konec

Přečíst článek
cukr

Další lákavý cíl pro marže? Prodejní cena cukru stoupla za měsíc o desítky procent

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme