Reklama

Banka UBS: Eurozóna už je v recesi. Zatím jen mírné

Evropský parlament
Evropský parlament
 ČTK

Recese v eurozóně nenastane. Už nastala. Alespoň to tvrdí bankéři prestižní švýcarské banky UBS. Zatím se jedná o recesi mírnou, protože do Evropy zatím stále přitéká ruský plyn. Pokud by byl plyn na příděl, půjde o mnohem hlubší problém, uvádějí ekonomové.

Reklama

Ekonomika eurozóny se už dostal do „mírné recese“, kterou vyvolal prudký růst cen energií a jež přetrvá nejméně do konce roku. Ve své aktuální zprávě pro klienty to uvádí ekonomové švýcarské banky UBS. Zároveň odhadli, že ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí klesne o 0,1 procenta a ve čtvrtém kvartálu o 0,2 procenta.

S ohledem na výkon ekonomiky bloku 19 zemí platících eurem od dubna do června ekonomové UBS zlepšili celoroční výhled. Prognózu růstu pro rok 2023 snížili z 1,2 na 0,8 procenta.

Členové Fedu Esther Georgeová, John Williams a Jerome Powell na zasedání v Jackson Hole v roce 2018

Velký problém pro euro. Fed chystá razantní zvednutí sazeb

Ačkoli k zásadnímu vystoupení šéfa americké centrální banky Jeroma Powella dojde až zítra, nálada centrálních bankéřů je podle agentury Bloomberg jasná: sazby musejí růst, a to klidně výrazně. Důvod? Inflační tlaky se zatím nepodařilo dostatečně zkrotit.

Přečíst článek

„Vzhledem k dalšímu výraznému růstu cen energií, který znamená další tlak na spotřebu domácností a fixní investice, nyní očekáváme, že eurozónu postihne technická recese,“ uvedli ekonomové pod vedením Reinharda Cluseho. Za technickou recesi se obvykle považují dvě čtvrtletí poklesu za sebou.

Plyn na příděl? Katastrofa

Zásadním předpokladem je, že zemní plyn bude dál zdražovat, ale nenastane jeho vážný nedostatek. Pokud by bylo nutné zavést příděly, „ekonomické škody by byly pravděpodobně mnohem horší“, uvedla UBS.

Reklama

Její pesimistický výhled koresponduje se čtvrteční zprávou mnichovského ekonomického institutu Ifo. Podnikatelská nálada v Německu v srpnu podle ní zůstala na nejslabší úrovni za poslední dva roky a proti červenci se ještě zhoršila. Podle středeční statistiky společnosti S&P Global obdobně aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny v srpnu prohloubila pokles, v němž se ocitla už v červenci.

Jaderná elektrárna

Rusko způsobilo, že jaderná energetika vstává z mrtvých

Z nukleární energetiky se stává investiční megatrend. Nejen v Evropě, ale po celém světě se chystá řada jaderných projektů. Do boomu se dá investovat.

Přečíst článek

Dlouhodobý dopad energetické krize

Na pesimismu nabraly také odhady analytiků banky Morgan Stanley. Předpovídají hlubší pokles v eurozóně než dříve, a to počínaje čtvrtým čtvrtletím.

„Očekáváme dlouhodobější dopad energetické krize, který se protáhne do příštího roku. Máme za to, že vyšší ceny a nejistota ohledně dodávek energií budou přetrvávat i v zimě 2023-2024,“ uvedli analytici v čele s Jensem Eisenschmidtem.

„Ne vše je však chmurné a stále si myslíme, že po tomto slabém období bude následovat oživení, které bude podpořeno oživením soukromých a veřejných investic,“ dodali.

Budou spotřebitelé nadále utrácet dostatečně?

Podnikatelé očekávají krizi. Lidé jsou naopak optimističtí

Dobrá nálada se přestává šířit mezi podnikateli. Očekávají, že nadcházející měsíce budou opravdu krušné. Potvrzují to i odhady ekonomů, podle nichž česká ekonomika může upadnout do takzvané technické recese, kdy se dvakrát za sebou mezikvartálně propadne HDP. Spotřebitelé jsou však podle Českého statistického úřadu zatím spíše optimističtí.

Přečíst článek

Gazprom omezuje dodávku plynu

Týden tradera: Gazprom straší Evropu. Bojí se celý svět

Euforie pomalu vyprchává, zlepšující se data se vyskytují poskrovnu a o slovo se hlásí energetická krize. Obavy z dopadů (recese v příštím roce) vysokých cen energetických komodit dopadají na trhy. Z pohledu indexu S&P 500 jsme se dokonce vrátily na úroveň blíže 4200 bodů. A jaké byly hlavní události minulého týdne? A co nyní probíhá na energetických trzích? Přinášíme tradiční výběr klíčových událostí, které zatřásly trhy, očima hlavního ekonoma obchodníka s cennými papíry Colosseum Kryštofa Míška.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Co nejvíce zaujalo čtenáře Newstreamu v roce 2022? Válku na Ukrajině či energetickou krizi trumfla reportáž z Řecka

Co čtenáře Newstreamu nejvíce zaujalo v roce 2022? Válku na Ukrajině i energetickou krizi trumfla reportáž z Řecka

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme