Reklama

Ekonomika USA vytvořila více pracovních míst. Cena ropy v reakci klesla

prezident USA Joe Biden
profimedia.cz

Americká ekonomika v listopadu vytvořila zhruba 263 tisíc pracovních míst, což je více, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti v největším hospodářství světa pak zůstala na 3,7 procenta, oznámilo dnes americké ministerstvo práce.

Reklama

Američtí zaměstnavatelé minulý měsíc navzdory vysoké inflaci a pomalému růstu ekonomiky nabírali nové zaměstnance, což je podle analytiků známka odolnosti vůči razantnímu zvyšování úrokových sazeb v USA.

Spolu s přijímání nových zaměstnanců se zvyšují i mzdy. V listopadu se průměrná hodinová mzda meziročně zvýšila o 5,1 procenta. To by mohlo zkomplikovat snahy americké centrální banky (Fed) o omezení inflace. Šéf Fedu Jerome Powell tento týden zdůraznil, že zaměstnanost a mzdy rostou příliš rychle na to, aby Fed mohl rychle zpomalit inflaci.

Americký dolar a výnosy z dluhopisů americké vlády po zveřejnění dnešní statistiky prudce posílily. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si připisoval přes půl procenta na 105,37 bodu. Před zveřejněním statistiky o vývoji na trhu práce oslaboval.

Chmurný výhled pro Teslu. Její podíl na americkém trhu klesne během pár let čtyřnásobně, říká S&P

Chmurný výhled pro Teslu. Její podíl na trhu klesne během pár let čtyřnásobně, říká S&P

Americká automobilka Tesla, v jejímž čele stojí miliardář Elon Musk, zůstává jedničkou na trhu s elektromobily ve Spojených státech. Její tržní podíl se však snižuje, protože konkurenti uvádějí na trh čím dál více cenově dostupnějších modelů. Vyplývá to ze zprávy společnosti S&P Global Mobility. V letošních prvních třech čtvrtletích se podíl Tesly na trhu s elektromobily v USA podle této zprávy snížil na 65 procent ze 71 procent před rokem a ze 79 procent v roce 2020. S&P předpokládá, že do roku 2025 se tento podíl propadne na méně než 20 procent.

Přečíst článek

Ropa reagovala poklesem

Ceny ropy na světových trzích se dopoledne zvyšovaly v očekávaní, že chystané omezení dovozu ruské ropy do Evropské unie zvýší poptávku. Odpoledne ale ropa zisky odevzdala po příznivé statistice ze Spojených států, která podle analytiků ukázala, že americký trh práce zůstává silný a že centrální banka (Fed) zatím nemá prostor k výraznějšímu zpomalení tempa zvyšování úrokových sazeb.

Reklama

Severomořská ropa Brent se prodávala za 86,20 dolarů (2006 korun) a proti předchozímu závěru vykazovala pokles o 0,3 procenta. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) s dodáním v lednu se obchodovala přibližně za 80,60 dolarů (1866 korun) a ztrácela zhruba 0,1 procenta.

K rannímu růstu cen přispěly i známky uvolňování protipandemických restrikcí v Číně, což by znamenalo zvýšení poptávky po palivech. Čína je druhou největší ekonomikou světa, prosazuje ale nulovou toleranci vůči covidu-19. Nařízená omezení pak zpomalují ekonomiku a s tím i poptávku po ropě a ropných produktech. Analytici ale varují, že významný posun v dosavadní politice nelze v Číně pravděpodobně očekávat ještě několik měsíců.

Bývalý americký prezident Donald Trump

Lid promluvil. Twitter odblokoval účet bývalého amerického prezidenta Trumpa

Uživatelé twitteru se v anketě nového majitele internetové platformy Elona Muska těsnou většinou vyslovili pro obnovení twitterového účtu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Musk vzápětí po ukončení hlasování oznámil, že účet exprezidenta a miliardáře bude obnoven. Tak se i stalo, ale Trump v sobotu prohlásil, že nemá zájem se na twitter vracet.

Přečíst článek

Obchodníci sledují i jednání evropských vlád, které zatím nestanovily cenový strop na ruskou ropu, jejíž dovoz do EU po moři se od pondělí chystají zakázat. Podle diplomatů, na které se odvolává agentura Reuters, vlády zemí EU předběžně pracují se stropem 60 dolarů (1399 korun) za barel. Návrh počítá i s mechanismem, který zaručí, že strop neustále bude alespoň pět procent pod tržní cenou. Zatím ale pořád chybí oficiální schválení návrhu.

Ropná společnost Chevron, ilustrační foto

Američané budou opět těžit ropu ve Venezuele

Těžařský Chevron se na základě nové licence vrací na svá ropná pole ve Venezuele. Zatím na šest měsíců a možná i méně, pokud zkrachují jednání venezuelské vlády a opozice o pořádání svobodných voleb.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme