Reklama

Potřebujeme více ropy a plynu, ne méně, zastal se „starých” zdrojů energie Musk

Elon Musk
ČTK
Dušan Kütner
duk

Svět potřebuje více ropy a zemního plynu a měl by pokračovat v provozu jaderných elektráren a zároveň masivně investovat do obnovitelných zdrojů energie. Z konference v norském Stavangeru to evropským energetickým lídrům vzkázal nejbohatší muž planety Elon Musk, napsal deník The Wall Street Journal (WSJ).

Reklama

„Myslím, že ve skutečnosti potřebujeme více ropy a plynu, ne méně, ale současně co nejrychleji přejít k udržitelné energetické ekonomice,“ řekl generální ředitel a největší akcionář společnosti Tesla podle deníku WSJ.

český premiér Petr Fiala (ODS) a německý kancléř Olaf Scholz

Fiala a Scholz jednohlasně: Ceny elektřiny se vymykají kontrole. Evropa musí zasáhnout

Premiér Petr Fiala (ODS) a německý kancléř Olaf Scholz se dnes na společné schůzce v Praze shodli na nutnosti nalezení celoevropského řešení pro snížení cen elektřiny. 

Přečíst článek

Práce na vývoji technologie pro ukládání baterií je podle něj klíčem k maximálnímu využití investic do větrné, solární a geotermální energie. „Jsem také pronukleární," uvedl Musk. "S jadernými elektrárnami bychom měli skutečně pokračovat. Vím, že to může být v některých oblastech nepopulární názor. Ale myslím si, že pokud máte dobře navrženou jadernou elektrárnu, neměli byste ji zavírat, zvláště ne teď,“ dodal.

Strach z nadcházející zimy

Komentáře Muska na setkání vedoucích pracovníků ropných společností, energetických analytiků a vládních úředníků přišly v době, kdy globální energetická krize způsobila rekordní ceny zemního plynu a elektřiny a obavy z nedostatku paliv pro nadcházející zimu v celé Evropě. Ruská válka na Ukrajině ještě více ztížila globální dodávky energie, protože ekonomiky se dříve během pandemie dostaly z období nízké poptávky po energii.

Jozef Síkela

Síkela: Trh s energiemi zamrzl. Evropa musí oddělit ceny plynu od ceny elektřiny

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) svolal na 9. září do Bruselu mimořádné jednání Rady ministrů EU pro energetiku. Cílem jednání je obnovit fungování trhu s energiemi, který podle ministra přestal fungovat a zamrzl.

Přečíst článek

Reklama

Muskovy názory zasahují politicky citlivé téma v EU, v níž zuří rozpory ohledně pokračující výroby jaderné energie. Francie se potýká s nejhoršími jadernými výpadky za poslední desetiletí. Německo odkládá uzavření posledních tří jaderných elektráren v zemi v rámci úsilí o odvrácení výpadků dodávek elektřiny.

Obavy z výpadků elektřiny a hrozby potenciálního přídělového systému zemního plynu spolu s prudce rostoucími cenami již podnítily některé podniky k tomu, aby samy zavedly energetické omezení nebo ukončily provoz. Náklady a nedostatek energie podnítily debaty o rychlosti přechodu vlád a společností od ropy a plynu ke zdrojům energie s nízkým obsahem uhlíku, podotkl WSJ. Zastropováním cen energií se bude příští týden zabývat i mimořádný summit EU svolaný českým předsednictvím.

Účetnictví, ilustrační foto

Stát spustil slibovanou kalkulačku k úspornému tarifu. Jak funguje?

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) spustilo slibovanou webovou kalkulačku, kde si domácnosti mohou spočítat orientační výši vládního příspěvku na energie. Ministerstvo společně s kalkulačkou spustilo i nový web www.energiezamene.cz, kde lidé najdou nejen podrobnosti k takzvanému úspornému tarifu, ale například i tipy, jak mohou sami ušetřit energie, uvedlo MPO.

Přečíst článek

Reklama

Související

Uniper

Je čas zastropovat cenu ruského plynu, řekla šéfka EK. Na limitu pro ropu se shodly země G7

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme