Reklama

Kancléř Scholz: Válečná daň nám vynese spousty, spousty miliard eur

Německý kancléř Olaf Scholz
ČTK
Stanislav Šulc
sta

Německo se chystá pomoci svým občanům i průmyslu s nastalou energetickou krizí. V neděli kancléř Olaf Scholz představil plán, podle nějž německá vláda vyčlení 65 miliard eur na přímou pomoc. Kde na to chce vzít? Podle agentury Bloomberg Scholz prohlásil, že zavedení daně z neočekávaných zisků Německu vynese „spousty, spousty miliard eur“.

Reklama

Německý kancléř Olaf Scholz chce co nejrychleji zatáhnout za brzdu pro ceny elektrické energie, se kterou počítá nově ohlášený třetí balík úlev pro domácnosti a podniky. Prohlásil to v rozhovoru s německou veřejnoprávní televizí ZDF, ve kterém za první krok označil odebrání takzvaných nadměrných a neočekávaných zisků výrobců energie. Z těchto zisků chce německá vláda snížit cenu elektřiny.

Přinese nám to spousty, spousty miliard. Ty využijeme na pomoc občanům,“ citovala z rozhovoru agentura Bloomberg.

Podle německého kancléře se o možnostech odčerpání nadměrných zisků se diskutuje na úrovni Evropské unie. Lze tak očekávat, že půjde o jedno z hlavních opatření, o nichž se bude diskutovat již tento pátek na jednání ministrů pro energetiku v Bruselu.

Berlínská katedrála ve snaze připojit se k úsporám energií na konci července vypnula na maximální míru své noční osvětlení.

Chladnější kanceláře, zhasnuté památky a reklamy. Německo začalo povinně šetřit

V Německu dnes začalo platit vládní nařízení, jehož smyslem je uspořit energie. Mezi hlavní body patří ve veřejných budovách nevytápění chodeb a snížení teploty na pracovištích, výjimku mají sociální služby či školy a školky. Spolkový ministr hospodářství Robert Habeck soubor těchto opatření považuje za nezbytný a opakovaně zdůrazňuje, že každá ušetřená kilowatthodina je krokem k překonání zimy a ke snížení závislosti na zemním plynu z Ruska.

Přečíst článek

Scholz: Na zimu jsme připraveni. Blackouty nehrozí

K nadcházející zimě a možným energetickým problémům kvůli nejasným dodávkám plynu z Ruska Scholz řekl, že Německo je dobře připravené. „Je to díky tomu, že jsme se začali připravovat včas," řekl. "Na začátku roku zprovozníme první z terminálů na zkapalněný zimní plyn,“ řekl.

Reklama

Uvedl, že nesouhlasí s názorem šéfa konzervativní opozice Friedricha Merze, podle kterého hrozí Německu výpadky elektřiny. „Uděláme vše, aby k nim nedošlo. Jsem si jist, že jich budeme ušetřeni,“ dodal.

polský Zlotý

Před 83 lety začala 2. světová válka. Polsko v den výročí Němcům vyčíslilo škodu. Je vyšší, než co Česko vyprodukuje za pět let

Před 83 lety začal nejkrvavější konflikt v novodobé historii - druhá světová válka. 1. září 1939 vtrhla německá armáda do Polska. Polsko symbolicky v den výročí zveřejnilo studii vyčíslující odhad škod, které zemi způsobilo nacistické Německo. V přepočtu jde o sumu ve výši 32 bilionů korun.

Přečíst článek

Premiér ČR Petr Fiala (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkala (nest. za STAN)

Stanislav Šulc: Ministr Síkela chce hledat Čechy ohrožené energetickou krizí. Našli jsme je za 3 minuty

Konečně. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela slíbil razantní navýšení pomoci lidem před blížící se topnou sezonou. Zaměřit se chce na ty skutečně zranitelné a slíbil jejich „urychlenou identifikaci“. Zkusili jsme to. Trvalo to pouhé minuty. A státu by to mělo trvat ještě kratší dobu.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme