Nové zpravodajské informace, kterými disponují představitelé USA, naznačují, že za loňským útokem na plynovod Nord Stream stojí proukrajinská skupina. Nejsou však žádné důkazy, že by do operace byl zapojen či o ní věděl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, jeho vojenští velitelé nebo že by skupina jednala na pokyn ukrajinských vládních činitelů. S odkazem na své zdroje to napsal americký list The New York Times (NYT).
Rusko je ochotno dodat do Evropy během podzimu a zimy dodatečné objemy zemního plynu, a to nepoškozenou větví plynovodu Nord Stream, anebo přes Turecko, uvedl ruský prezident Vladimir Putin. Podle ruské agentury TASS dodal, že míč je nyní na straně Evropské unie. Agentura AP upozornila, že se návrh týká plynovodu Nord Stream 2, který vede po dně Baltského moře do Německa. Berlín nabídku šéfa Kremlu odmítl. Rusko podle něj zastavilo dodávky skrze Nord Stream 1 ve své politické hře. Německo také zpochybnilo, že by dodávky skrze Nord Stream 2 byly spolehlivější.
Zhoršování makroekonomického prostředí stlačilo akciové trhy v uplynulém týdnu na nová minima, kdy hlavní americký index S&P 500 otestoval úrovně kolem 3600 bodů. Hlavní investiční stratégové bijí na poplach, přitom září je za námi a může se tak dostavit menší výprodejová přestávka.
Poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři způsobily úmyslné útoky, domnívají se evropští politici i Evropská unie. Zatím není jasné, co poškození způsobilo, podle Dánska bude místo možné prozkoumat nejdříve za týden. Provozovatel plynovodního potrubí, konsorcium Nord Stream AG, uvedlo, že zatím nevylučuje, že se vedení podaří po havárii obnovit a zprovoznit. Podle německé rozvědky to ale možné nebude, napsala německá média. Rusko odmítlo, že by bylo za škody zodpovědné a naopak zmiňovalo Spojené státy. Moskva hodlá kvůli záležitosti svolat jednání Rady bezpečnosti OSN.
Prezident USA Joe Biden varoval, že v případě invaze na Ukrajinu žádný Nord Stream 2 nebude, Rusové zase mohli potrubí poškodit ve strachu z pokut, píše ve svém komentáři ekonom Lukáš Kovanda.
Německo se chystá pomoci svým občanům i průmyslu s nastalou energetickou krizí. V neděli kancléř Olaf Scholz představil plán, podle nějž německá vláda vyčlení 65 miliard eur na přímou pomoc. Kde na to chce vzít? Podle agentury Bloomberg Scholz prohlásil, že zavedení daně z neočekávaných zisků Německu vynese „spousty, spousty miliard eur“.
„Medvědi“ se pevně zakousli a burzy ve velkém krvácely, když investoři začali reagovat na možnou významnou energetickou krizi a další nadcházející přitvrzení měnové politiky ze strany Fedu a ECB. Bláznivé ceny energetických komodit, jako je elektřina nebo plyn sestoupily mírně ze svých maximálních hodnot, ale dále dělají vrásky ekonomům a politikům. Taková situace tu opravdu ještě nebyla. S&P 500 se „vyprodal” až k 3900 bodům. A které další klíčové události hýbaly trhy v uplynulém týdnu pro Newstream popsal hlavní ekonom společnosti Colosseum Kryštof Míšek.
Americké akcie včera začaly obchodování růstem, nakonec je ale skolila zpráva Gazpromu, že neobnoví dodávky plynovodem Nord Stream 1, jak plánoval. Takový vývoj naznačuje, že svět se obává závažné evropské energetické krize, která může mít důsledky i mimo starý kontinent.
Skoro dvě pětiny Ukrajinců , 3️⃣7️⃣ procent, má příbuzné či blízké známé, kteří přišli o život anebo utrpěli zranění vinou vpádu ruských vojsk na Ukrajinu 🟦🟨 . Vyplývá to z průzkumu, o němž informovalal ukrajinská média.
Koruna v závěru týdne oslabila 📉 k euru i dolaru. Kolem 17:00 se obchodovala za 23,69 koruny za euro 💶 a za 22,01 koruny za dolar 💵, proti čtvrtečnímu podvečeru ztratila vůči společné evropské měně devět haléřů a k americké měně 33 haléřů.
Pražská burza klesala ↘ třetí týden v řadě, index PX oslabil proti minulému týdnu o 2,04 procenta na 1290,65 bodu. Největší ztrátu zaznamenala Erste, oslabily ale i další bankovní tituly. Největší zisk si připsal Philip Morris.
Zisk českého zemědělského sektoru - takzvaný podnikatelský důchod - loni vzrostl 📈meziročně o 5️⃣,8️⃣ procenta na 27,9 miliardy korun. Produkce se zvýšila o 19 procent na téměř 200 miliard.
Největší kryptoměnová burza Binance kvůli technickému problému, který ovlivňoval spotové obchodování, pozastavila vklady i výběry. Později burza na svém webu oznámila, že dokončila údržbu a v 15:00 SEČ obnovila obchodování. Následně firma informovala, že obnovila i výběry.
Zástupci Británie a Evropské komise podepsali dohodu 🤝o uspořádání pro Severní Irsko, která umožní severoirskému parlamentu zjednodušit komplikované postupy při obchodování se zbožím. Ty pramení z toho, že Severní Irsko je součástí Británie, která opustila EU, ale současně sdílí otevřenou hranici se členem EU, Irskou republikou. Parlament bude nyní mimo jiné moci zastavit uplatňování unijních právních předpisů, pokud o to požádá třetina zákonodárců.
Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v březnu činila 8,89 procenta, proti předchozímu měsíci se snížila 📉 o 0,44 procentního bodu. Hodnota je tak na úrovni loňského listopadu, vyplývá z Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů. Odborníci čekají, že v dalším období budou sazby úvěrů stabilní a nebudou se razantně měnit.
Příbramská společnost ZAT dodá systém řízení regulačních tyčí reaktoru (RRCS) pro pátý a šestý blok bulharské jaderné elektrárny⚡ Kozloduj. Smlouvu za 1️⃣5️⃣,5️⃣ milion eur (zhruba 367 milionů korun) podepsali zástupci firem v polovině téměř po dvouletém jednání.
Ceny ropy 🛢 prudce klesají ↘. Severomořská ropa Brent kolem 13:00 SEČ ztrácela zhruba 3,8 procenta a pohybovala se v těsné blízkosti 73 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala pokles o více než čtyři procenta a nacházela se blízko 67 dolarů za barel.
Návštěva britského krále Karla III. ve Francii se kvůli protestům proti reformě francouzského důchodového systému odkládá. Britský panovník měl být na státní návštěvě Francie od nadcházející neděle do středy. Podle britské vlády o odklad požádal francouzský prezident Emmanuel Macron.