Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Andrea Olejárová z Mondelēz: Ženy musí převzít odpovědnost za své finance a investovat

Andrea Olejárová z Mondelēz: Ženy musí převzít odpovědnost za své finance a investovat
Petr Svoboda / Newstream
Katarína Krajčovičová

Ženám hrozí během podzimu jejich života chudoba. „Mnohé totiž spoléhají na partnera a státem vyplácený, často velmi nízký důchod. Do investování se pustí jen hrstka žen. A to je špatně,“ říká Andrea Olejárová, director FP&A v Mondelēz International. Ženy musí převzít zodpovědnost za své osobní finance, míní jednatelka nadnárodní společnosti, která povede diskusi u kulatého stolu na setkání Innovative Women Shaping the Future pořádaném velvyslanectvím Irska, Enterprise Ireland a Newstream Business Club českých a slovenských žen.

Reklama

Na co se chcete během diskuse zaměřit?

Dlouhá léta pracuji v oblasti financí, zejména firemního plánování. Věřím, že ženám mohu předat zkušenosti i návody, jak zacházet s penězi. Myslím, že v otázkách financí jsme velmi konzervativní, možná až rezervovaní. Nejsme moc zvyklí si vytvářet finanční rezervu na horší časy. A stále ještě všichni nemyslíme na svůj důchod. V případě žen, je toto téma ještě palčivější.

Proč?

Rozdíl mezi příjmy mužů a žen je stále značný. Mnoho žen se po finanční stránce spoléhá na partnera, v případě rozchodů nebo nedejbože úmrtí se pak ocitají ve finanční nejistotě. Veřím, že ženám mohu poskytnout malý návod, jak si rozložit své finance a vyhnout se pozdějším problémům. Očekávám, že to bude inspirující diskuse pro nás všechny.

Reklama

Co ženám radíte? 

Mnoho z nás ve stáří spoléhá na státem vyplácený důchod. Jenže ten, kdo méně vydělá, má i menší šanci na dobrý důchod. Taková je realita pro celou řadu žen, které ve staří upadají do chudoby. Na jedné straně víme, že ženy jsou šetrné, snaží se spořit, avšak do investování se pustí jen malá hrstka z nich. Proto edukace a finanční plán jsou tak důležité a nezbytné, abychom si vylepšily finanční situaci právě pro toto období. Pokud se nepostaráme samy, nikdo to za nás neudělá. O to důležitější je, abychom my, ženy převzaly zodpovědnost za své vlastní finance.

Jaké osobní výzvy jste si stanovila pro letošní rok?

Letos se chci znovu zaměřit na přehodnocení vlastní a rodinné finanční situace. Své děti učím, jak o finance pečovat, jak si je v čase rozložit. A protože už i můj mladší syn dovrší letos plnoletosti, ráda bych, aby toto téma pojaly za své, porozuměly mu. Už jen kvůli tomu, že společnost jako taková řeší mnoho výzev s nejistými výsledky. Nedávné covidové období, neudržitelný důchodový systém, prognózy negativního vývoje demografické situace a mnoho dalších jsou toho příkladem. Zároveň sama přicházím do věku, kdy se mě výše diskutované téma začíná stále více a více týkat a chci se tak ujistit, že jsem v této oblasti udělala maximum pro sebe i moji rodinu.

Andrea Olejárová povede diskusi u kulatého stolu na speciálním semináři „Innovative Women Shaping the Future”, který bude 28. února hostit velvyslankyně Irska v ČR Cliona Manahan v rezidenci irského velvyslanectví, společně s Newstream Business Club českých a slovenských žen a s Enterprise Ireland. Akce je pouze pro pozvané hosty. Více se o setkání dozvíte zde.

Přítel v osamění i zbraň proti virům. Mladá vědkyně vyvíjí roboty, které mění budoucnost zdravotní péče

Robot dnes už není jen postava z románů Karla Čapka či ze sci-fi filmů. S roboty se dá běžně setkat i tam, kde byste je nečekali. Pomáhají zdravotníkům v první linii. Přesouvají se do restaurací nebo skladů velkých e-shopů.  A na jejich vývoji se úspěšně podílí i mladé ženy, které by před pár desítkami let k takovým projektům nikdo nepustil. Seznamte se s inspirativní irskou vědkyní a specialistkou na sociální robotiku Niamh Donnelly, která bude v Praze na konci února přednášet na setkání Innovative Women Shaping the Future pořádaném velvyslanectvím Irska, Enterprise Ireland a Newstream Business Club českých a slovenských žen.

Přečíst článek

Aneta Martišková z Edenredu: Benefity pro zaměstnance modelujeme podle přesných dat

Zdravotní potíže mohou mít ženy, které se při své práci zapomínají věnovat svým koníčkům a duševní hygieně, myslí si ředitelka vnějších vztahů a udržitelnosti ve společnosti Edenred CZ Aneta Martišková. „Doba, kdy bylo ‚žití‘ v práci moderní, je už dávno pryč,“ říká manažerka, která na konci února v Praze povede diskusi u kulatého stolu na setkání Innovative Women Shaping the Future pořádaném velvyslanectvím Irska, Enterprise Ireland a Newstream Business Club českých a slovenských žen.

Přečíst článek

Eva Prokešová z JTI: Zvyšování kvality života seniorů je zásadní téma

Pomoc starším a zvyšování kvality života seniorů je podle Evy Prokešové jednou z největších výzev současnosti. I proto se v rámci ESG a CSR aktivit JTI věnuje právě těmto tématům. „Dlouhodobě mě zajímá, jak mohou firmy smysluplně pomáhat sociálně znevýhodněným osobám. Musíme toto téma otevírat,” vysvětluje Eva Prokešová z JTI, která na konci února v Praze povede diskusi u kulatého stolu na setkání Innovative Women Shaping the Future pořádaném velvyslanectvím Irska, Enterprise Ireland a Newstream Business Club českých a slovenských žen.

Přečíst článek

Lenka Axlerová z Microsoftu: Řízení lidí v turbulentní době je zásadní a nelehké téma

Na manažery i zaměstnance jsou v dnešní turbulentní době kladeny čím dál větší nároky. Kromě společenských změn si musejí poradit i s novým standardem, kterým se stala práce na dálku. Jak v takovém prostředí vybudovat odolný tým? A proč je diverzita jedním ze základních pilířů úspěchu? To jsou otázky do diskuse u jednoho z kulatých stolů, kterou povede Lenka Axlerová, ředitelka pro sektor veřejné správy v Microsoftu, na setkání Innovative Women Shaping the Future pořádaném na konci února velvyslanectvím Irska, Enterprise Ireland a Newstream Business Club českých a slovenských žen.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí. 

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Přehled nejvlivnějších žen ve finančním světě doplnilo 24 nových jmen

PROHLÉDNĚTE SI: Bérová, Tykač, Jirásková, Havrlant. Přehled nejvlivnějších žen ve finančním světě doplnilo 24 nových jmen

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme