Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Obrazy s kůží a kostrou. Houser na Bořislavce osvobozuje malbu

Výstava Taxidermie s objekty Milana Housera
Věra Tůmová pro newstream.cz
Věra Tůmová

Výstava Taxidermie brněnského umělce Milana Housera přináší nové a neotřelé přístupy k abstraktní malbě. Svými obřími barevnými objekty v prostoru Foyer KKCG na pražské Bořislavce bourá zavedené stereotypy a představuje fascinaci vybranými fyzikálními vlastnostmi materiálů i autorův zájem o vesmír a sci-fi. Výstava je přístupná do 11.června. 

Reklama

Obří barevné útvary s krápníkovitými okraji stojící na křehkých kovových trojnožkách, několikametrová barevná šachovnice s vystouplými žebry rámové konstrukce i jemné kruhové grafiky. To je jen pár příkladů z 24 fascinujících objektů z nejnovější výstavy brněnského postkonceptuálního umělce Milana Housera s názvem Taxidermie. Výstava ve Foyer KKCG je volně přístupná denně do 18 hodin a to až do 11.června. Při její návštěvě může dívák v prostoru centra shlédnout i další velkoformátové umělecké objekty jako je například Ledovec od Maxima Velčovského nebo unikátní instalace Epifyt.

Tvorba obrazů jako preparace

Název výstavy Taxidermie volně odkazuje na Houserův přístup k malbě a k tomu, jak ji osvobodit z jejích obvyklých konstrukčních i materiálových limitů. „Autor ve svých nejnovějších dílech prozkoumává materiálový charakter maleb s takovou důkladností, že lze připodobnit k preparaci neboli taxidermii. Jeho obraz je objektem – tělem, barvený lak je kůží a rám je kostrou,“ přibližuje umělecký koncept kurátorka výstavy Alžběta Horáčková. 

Pár vizuálních postřehů z výstavy...

Nabourávání stereotypů, které se vztahují k tradičnímu pojetí obrazů, je možné vidět například už v samotném uspořádání výstavy, kdy Milan Houser místo klasického závěsného systému využívá prostorové instalace na křehkých kovových nožkách. Pozorovatel si tak může celý objekt prohlédnout ze vše stran a vnímat přitom i působení světla a odlesků na lesklých lakových plochách. Houserův vztah k tvorbě je podle kurátorky v podstatě „nemalířský“ a je možné jej označit za malířství v rozšířeném poli. Dlouhodobě tvoří s průmyslovými materiály a technologiemi a jeho aktuálně asi nejvíce používanými materiálem je barvený lak, který si pro svou tvorbu nechává speciálně vyrábět. 

Výstava Milana Housera vznikla díky podpoře skupiny KKCG a Nadace Karel Komárek Family Foundation.

O autorovi

Milan Houser (1971) žije a pracuje v Brně. Vedle samostatné tvorby působí také jako pedagog Fakulty výtvarných umění VUT. Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách Národní galerie v Praze, GJK v Trnavě, Muzeu města Brna a v českých i zahraničních soukromých sbírkách. 

Laureáti TOP E&B

Ceny TOP ESTATE & BUSINESS už mají své majitele. Osobností roku je Eva Jiřičná

Vítězové nejlepších architektonických projektů si na slavnostním večeru 23. března v Clam-Gallasově paláci v Praze převzali ceny prestižního magazínu TOP ESTATE & BUSINESS (TOP E&B). O laureátech devíti kategorií rozhodla odborná porota. Vedle ocenění pro osobnost roku se udělovaly ceny například také za architektonický počin či inovaci roku.

Přečíst článek

Komárkova nadace pošle do lidušek piana za 10 milionů

Už druhé kolo sbírky Piana do škol Nadace Karel Komárek Family Foundation, které odstartovalo v prosinci loňského roku, má podpořit i pětice benefičních koncertů. Sérii odstartuje koncert slovenské kapely No Name na Bořislavce.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Výstava Dominiky Psotkové v kulturním centru Artium
video

Levitující sochy z drátů. Kulturní centrum Artium zaplnily sochy Veroniky Psotkové

Přečíst článek
Obraz Emila Filly Podnos s ovocem a mandolína

V Praze se prodaly obrazy za desítky milionů. Nejdražším se stal Podnos s ovocem a mandolína

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme