Návrat ke šroubkům a matičkám: Zámek v Holešově ožívá světem Merkuru
Stovky modelů, tisíce součástek a jeden velký návrat do časů, kdy fantazie měla kovový lesk. Holešovský zámek otevírá výstavu legendární stavebnice Merkur.
Když se otevřou vrata zámeckých sálů v Holešově, nebude to jen další výstava. Bude to tiché cvakání šroubků, kovový lesk pásků a vůně starých krabic, které kdysi ležely na půdách i v dětských pokojích. Stavebnice Merkur, stará dobré století, se sem vrací v plné síle.
FOTOGALERIE: Merkur se představí na zámku
FOTOGALERIE: Historie stavebnice Merkur
Stovky modelů
Od dubna zaplní zámek na Kroměřížsku stovky modelů, které vznikaly trpělivě, kus po kuse. Za jejich přesunem stojí sběratel Martin Stupňánek, který do Holešova přivezl bezmála dvě tuny materiálu. Jako by stěhoval nejen železo a šroubky, ale i vlastní příběh.
Ten začal docela obyčejně dětskou hrou. A pak na dlouho utichl. „Na dvacet let jsem Merkur odložil,“ vzpomíná Stupňánek. Návrat přišel nečekaně s narozením dcery. Krabice se znovu otevřela, jenže role se obrátily. Dceru stavebnice nechala chladnou, zatímco otce zcela pohltila. Z někdejší hračky se stala vášeň.
V Holešově představí zhruba její polovinu. Jen pro tuto výstavu přitom v posledních měsících sestavil desítky nových modelů. Menších, jak skromně říká.
Na stolech a podstavcích se tak potkají auta, traktory, lodě i sněžné rolby. Nechybí ani propracovanější kusy jako motocykl Jawa 350, nebo korečkové rypadlo. A vedle Stupňánkových modelů se objeví i práce dalších nadšenců – třeba Petřínská rozhledna nebo velké vyhlídkové kolo. Všechno z jednoho principu: děrované pásky, šroubky a matičky. Zdánlivě omezený svět, který ale podle sběratele žádné hranice nemá. „Ještě jsem nepřišel na to, co by z Merkuru postavit nešlo,“ říká.
Zájem o stavebnice Merkur, které vyrábí firma Merkur Toys z Police nad Metují, stoupá. Je to dané kombinací nostalgie, technické kvality, vývoje nových produktů a modernizací stavebnic, řekl jednatel společnosti Merkur Toys Radek Jelínek. Koncept konstrukční kovové stavebnice z děrovaných pásků, šroubků a matiček vznikl před sto lety. Firma od roku 2020 ročně investuje do svého rozvoje přes deset milionů korun.
OBRAZEM: Stavebnice Merkur slaví sto let výroby. Zájem o ně roste, a to i v zahraničí
Zprávy z firem
Možná právě v tom tkví jeho kouzlo. V jednoduchosti, která otevírá prostor fantazii. V trpělivosti, jež se dnes vytrácí. A v pocitu, že něco skutečně vzniká pod rukama.
Zámek v Holešově letos láká víc než jen na kovové modely, na Velký pátek se otevře i středověká expozice. Interaktivní, hravá, určená rodinám i dětem. Nabídne pohled do života na hradě, do kuchyní i obranných systémů, a dovolí návštěvníkům vyzkoušet si úkoly, hádanky i hry.
VYŠEL JARNÍ NEWSTREAM CLUB
Soukromí je nový luxus. A možná i nejcennější dovednost dneška.
Jarní vydání magazínu Newstream CLUB se zaměřuje na téma, které dnes řeší miliardáři i běžní lidé – jak si uchovat vlastní prostor v době, kdy jsme neustále online. Soukromé kluby, tiché byty, digitální detox i život na očích veřejnosti.
V novém čísle přinášíme rozhovory s Vendulou Pizingerovou, youtuberem Tarym nebo zakladatelem Smarty.cz Petrem Syrůčkem. Nechybí inspirace ze světa byznysu, stylu ani cestování – a také konkrétní tipy, jak si soukromí znovu vzít zpět.
Jedenácté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo magazínu se můžete těšit v červnu.