Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Nájem s výhledem na Atlantik? Levnější než v Mostě

Kapverdy
Newstream.cz/Katarina Krajčovičová
Katarína Krajčovičová

Celoročně příjemné klima bez úmorných veder láká na Kapverdské ostrovy čím dál tím víc cestovatelů. Africké souostroví je i oblíbenou destinací digitálních nomádů. Na kolik vyjde měsíční nájem v hlavním městě Praia a cestování mezi kapverdskými ostrovy? Nejenom o tom bude psát Katarína Krajčovičová v novém seriálu o životě někde v půli cesty mezi Afrikou a Evropou.

Kdy jindy, když ne teď, řekla jsem si v momentě, kdy jsem se rozhodla vyzkoušet, jaké to je pracovat daleko od Prahy a vlastně i od Česka. Začalo to samozřejmě hledáním vhodné lokality. Ve hře byla Malajsie, Malta a Kapverdy. Právě ty vyhrály. I díky jejich dostupnosti z Evropy, stabilnímu tropickému klimatu i v zimních měsících, a hlavně i díky tomu, že nějakou zkušenost s Kapverdami jsem už měla.

Dostat se sem není složité, osobně jako nejjednodušší i nejekonomičtější považuji cestovat přes Lisabon, kam se z Prahy lítá přímo. V portugalské metropoli se vyplatí zůstat dvě noci, a pak pokračovat přímým letem na Kapverdy. Například z Lisabonu létá národní dopravce Cabo Verde Airlines přímo do Praie (ostrov Santiago), Salu a São Vicente.

Nejdříve dovolená, pak nomádství

Vyplatí se začít s prázdninovým režimem a prozkoumat jiný ostrov než ten, na kterém plánujete delší pobyt. Vnitrostátní lety mezi ostrovy zajišťují také Cabo Verde Airlines, ale nejsou nejlevnější – jednosměrný let se zavazadly vás vyjde na zhruba 100 eur.

Levnější alternativou pro cestování mezi ostrovy je rozhodně plavba lodí. Ta vyjde na cca 20 eur. Cestování po moři však může být fyzicky náročné, obzvlášť v případě silnějších vln, které nejsou výjimkou, může být plavba pro některé hodně nepříjemná.

Ilustrační foto

Češi dobývají Kapverdy. Cedule v češtině na letišti jsou běžné

K nemovitostem měla Marina Valenzi blízko už v dobách svého mládí. S rodinou svého manžela investovala do prázdných domů na jednom z Liparských ostrovů u Sicílie.

Přečíst článek

Kolik stojí bydlení?

Asi jako všude i tady náklady lze snížit díky osobnímu kontaktu. Byt se dvěma místnostmi lze sehnat i za cca 400 eur (v přepočtu cca 10 tisíc korun) na měsíc, ovšem za předpokladu, že máte kontakt na někoho místního a domluvíte se osobně.

Pokud si ale chcete zajistit bydlení ještě před odjezdem, obrňte se trpělivostí, protože šance na úspěšnou domluvu prostřednictvím zpráv na dálku jsou nízké. Mnoho pronajímatelů nereaguje na e-maily a dává přednost telefonickému nebo osobnímu kontaktu. Zároveň je nezbytná znalost kreolštiny nebo portugalštiny.

Já osobně doporučuji platformy Booking.com a Airbnb. Cena sice bude vyšší, ale při pobytu delším než jeden měsíc lze často získat výrazně lepší nabídku. Booking také nabízí atraktivní slevy prostřednictvím programu Genius.

Sambuca di Sicilia

Italové zdražili. Za dům už chtějí tři eura

Výprodej historických domů na Sicílii pokračuje. Městečko Sambuca di Sicilia tentokrát nabízí 12 domů.

Přečíst článek

Mentální past časového posunu

Jednou z méně zřejmých nevýhod Kapverd je časový posun o minus tři hodiny oproti Česku. Takže pokud nechcete mít pracovní schůzky už v šest hodin ráno, musíte si vše důležité zorganizovat na dobu kolem poledne. Pro někoho ideál, pro jiného výzva při zvládání denního rytmu.

Kousek Evropy v Africe

A co čekat od místních? Kapverďané se často označují jako víc než poloviční Evorpané, méně jako Afričané. Neplatí to ale všude, protože názory na vlastní identitu se na jednotlivých ostrovech liší. Na rozdíl od mnoha jiných afrických zemí, kde je otázka identity přímočařejší, je ta kapverdská složitější a citlivější. Kulturní směs je však nepřehlédnutelná – v hudbě, kuchyni i každodenní komunikaci.

Já jsem si jako základnu vybrala město Praia, hlavní město Santiaga i celých Kapverd. Sídlí tu vládní instituce, velvyslanectví a zdejší infrastrukturu člověk ocení, když nechce fungovat jen jako rekreant.

Na kolik vyjde apartmán na Kapverdách.

Na chatu do Afriky? Na Kapverdách se dá koupit apartmán za milion

Kapverdy nejsou jen synonymem pro luxusní dovolenou, ceny tamních nemovitostí přináší i zajímavé investiční příležitosti. Apartmány nebo vily tam začali kupovat i Češi. Vyjde je to totiž levněji než v Česku.

Přečíst článek

Západ slunce na ostrově Bali

Chcete žít na Bali? Se třemi miliony v kapse dostanete „zlaté” vízum

Indonésie se rozhodla přilákat v nejisté době nové a movité obyvatele. Sází přitom na svůj největší turistický trumf, romantický ostrov Bali. Od Vánoc začne vydávat speciální víza, která umožní pobyt v zemi deset let. Ale nebude to zadarmo, vízum dostanou jen ti, kteří prokážou, že mají na účtu minimálně 130 tisíc dolarů (asi 3,2 milionu korun), uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Zleva Veronika Balson, Katarína Krajčovičová a Klára Sedlo

Malířka Klára Sedlo: Extravagance je moje image. Nosím kabelku ve tvaru lebky i lodičky s medvídkem

Přečíst článek
Doporučujeme