Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Extrémní nerovnost. Čtyři miliardáři z Afriky jsou bohatší než polovina kontinentu

Afrika trpí extrémní nerovností v majetku
Profimedia
 ČTK

V Africe rostou nerovnosti rychleji než jinde ve světě a nachází se tam podle organizace Oxfam téměř polovina nejchudších států; sedm z deseti lidí, kteří nyní žijí v extrémní chudobě, pochází také z Afriky.

Čtyři afričtí miliardáři jsou bohatší než polovina kontinentuuvádí zpráva neziskové organizace Oxfam. V Africe rostou nerovnosti rychleji než jinde ve světě a nachází se tam téměř polovina nejchudších států; sedm z deseti lidí, kteří nyní žijí v extrémní chudobě, pochází také z Afriky.

„Čtyři nejbohatší muži Afriky mají dnes majetek v hodnotě 57,4 miliardy dolarů (1,2 bilionu korun), což je více, než vlastní 750 milionů lidí. Ti představují polovinu celkové populace kontinentu,“ stojí ve zprávě Oxfam.

Ačkoliv Oxfam neuvádí, o jaké miliardáře jde, podle časopisu Forbes jde o Nigerijce Alika Dangoteho, Jihoafričany Johanna Ruperta a Nickyho Oppenheimera a Egypťana Nasífa Savíríse. Dangote podniká v potravinářství a průmyslu (cement, cukr, hnojiva a jiné), Rupert prodává luxusní zboží, Oppenheimer obchoduje s diamanty a Savírís se věnuje stavebnictví.

Bohatství z Afriky nemizí

„Extrémní nerovnosti ohrožují demokracii, znemožňují boj proti chudobě a brání růstu, dále zhoršují změnu klimatu, prohlubují nerovnosti mezi pohlavími a jiné nerovnosti a v neposlední řadě vedou k popírání základních práv obyčejných občanů včetně jejich důstojnosti,“ stojí ve zprávě.

Prohlubování rozdílů na kontinentu je podle Oxfam do velké míry způsobeno tím, že tamním lídrům chybí politická vůle měnit stávající situaci. Snižují výdaje na veřejné služby, jako jsou školství a zdravotnictví, a zároveň ponechávají v platnosti nejnižší zdanění majetku ultrabohatých na světě.

Jako příklad nerovností nezisková organizace uvádí, že jen za tři dny si někdo z jednoho procenta nejbohatších Afričanů vydělá tolik, kolik si člověk z nejchudší vrstvy africké společnosti vydělá za celý rok.

„Africké bohatství nikam nemizí. Čerpá z něj ale systém, který umožňuje malé elitě nashromáždit obrovské bohatství, zatímco stovkám milionů lidí odpírá dokonce i ty nejzákladnější služby. Jde o naprosté politické selhání,“ sdělila v prohlášení ředitelka africké pobočky Oxfam Fati N’Zi-Hassaneová.

Elon Musk

Deset nejbohatších lidí světa loni bohatlo v průměru o 100 milionů dolarů denně

Na světě je 2769 dolarových miliardářů, jen loni jich přibylo 204. Jejich majetek vzrostl třikrát rychleji než v předchozím roce, zvýšil se o dva biliony dolarů (49 bilionů korun) přibližně na 15 bilionů dolarů. Vyplývá to ze zprávy o nerovnosti, kterou před začátkem Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu zveřejnila mezinárodní nevládní organizace Oxfam.

Přečíst článek

Zdanit bohaté? Hrstka nejzámožnějších dusí miliardy chudých, tvrdí studie

Bohatí se svými jachtami a tryskáči znečišťují svět, ale fatální důsledky dopadají na ty nejchudší. Je třeba zasáhnout proti klimatické nerovnosti, tvrdí globální organizace Oxfam, která o problému vydala rozsáhlou studii.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Nerovnost ve světě sílí. Daň pro superbohaté by z chudoby vytáhla dvě miliardy lidí

Přečíst článek
Elon Musk

Deset nejbohatších lidí světa loni bohatlo v průměru o 100 milionů dolarů denně

Přečíst článek
Doporučujeme