FOTOGALERIE: Kino v Prachaticích by neměl minout žádný milovník architektury

Sezóna letních kin je v plném proudu a v jedenáctitisícových Prachaticích mají nové. Architekti z ateliéru Mimosa to původní působivě zmenšili a částečně zastřešili plachtou. Zdálky tak připomíná plachetnici, i když řešení má návštěvníkům předat atmosféru filmu.
„Systémem kotoučů vedoucích film v promítačce návrh volně přepisuje do formy jednoduchých objektů, mezi nimiž kotouče usměrňují namísto filmového pásu lana zastřešení,“ popisují architekti z ateliéru Mimosa (Petr Moráček, Jana Zoubková a Pavel Matyska) částečné zastřešení kina.
Nový areál v Prachaticích nahradil ten původní, který nebylo kvůli obtížné dispoziční využitelnosti a celkovému technickému stavu možné zachránit. Navíc díky zmenšení se podařilo letní kino více oddělit od bytové zástavby v sousedství a také vyřešit smysluplnější propojení s ulicí a nedalekým městským centrem skrze Štěpánčin park. I ten prošel revitalizací.
Na téměř třítisicovém pozemku jsou nově tři objekty a v nich vše nezbytné pro provoz kina: pokladna a bufet, sociální zázemí a projekční kabina, promítací stěna o velikosti 7 x 15 metrů se zázemím umělců a skladové prostory.
Dům, který navrhli do vesnice Božice architekti ze studia ORA, v sobě mísí prvky moderní architektury a tradičního vesnického stavení.
Jak stavět na české vesnici moderně? S respektem k tradici
Enjoy
Hlavní roli hrají kámen, plachta, ocel a také vlnitý plech. I ten se odkazuje k náplni areálu. Jednoltivá políčka, vlnky plechu, mají vytvářet střídání světla a stínu. Použitím černé oceli architekti navíc propojili letní kino s dříve zrekonstruovaným Městským divadlem Prachatic.
Do užšího výběru letošního ročníku prestižního ocenění Česká cena za architekturu se dostalo 31 projektů.
FOTOGALERIE: Hřbitovy, školy, rozhledny i panelák se utkají o Českou cenu za architekturu
Reality
Nenápadná dřevěná konstrukce na břehu přehrady Hrabinka u Českého Těšína zaujala i prestižní zahraniční architektonický server.
Český Těšín se dostal do zahraničních médií. Zaujal dřevěnou konstrukcí u přehrady
Reality
Magazín Newstream CLUB
Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.
Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.
Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.
Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.
Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.
V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku.
K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.
Objednávejte zde.
Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.