Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Ještě jste neměli možnost tam zavítat? Škoda, Křižíkovy pavilony nabízí víc než zelené střechy

Křižíkovy pavilony prošly revitalizací. Vyšla na více než 300 milionů korun.
Se svolením Alex Shoots Buildings
Petra Nehasilová

Více než šest tisíc metrů čtverečních ploch získali Pražané po rekonstrukci Křižíkových pavilonů. V minulosti betonové střechy jsou plné zeleně.

Křižíkovy pavilony, vystavěné v roce 1991 podle návrhu architekta Michala Brixe, který navrhl například i letiště v Praze, vznikly u příležitosti stého výročí Zemské jubilejní výstavy (1891). Původně měly sloužit dočasně, nakonec fungují dodnes. A díky revitalizaci za více než 300 milionů korun se budovy podařilo nejenom rekonstruovat, ale vtisknout jim i novou funkčnost.

Bufet i běžecká dráha

Jedním z klíčových prvků revitalizace byla úprava střech. Na těch byla původně čistě betonová dlažba. Nyní je nakombinována se dřevem, travnatými povrchy i tartanem. Nachází se tam například bufet, běžecká dráha i herní prvky.

Podstatné je, že se podařilo velmi významně snížit celkovou betonovou plochu, a to zhruba o pět tisíc metrů čtverečních. Došlo tak ke snížení efektu tepelného ostrova a lokálnímu zlepšení klimatu.

Výraznou proměnou prošly i interiéry. Výstavní prostor je zcelen černým matným nátěrem a nechá tak vyniknout exponátům. Technické a hygienické zázemí je pro lepší orientaci navrženo ve světlých tónech. Betonové konstrukce v interiéru ponechali autoři jeho surové podobě. Na industriální charakter a konstrukci budovy odkazují nerezové prvky jako jsou zábradlí, madla či zařizovací předměty.

Petr Hlaváček

Petr Hlaváček: Vltavskou filharmonii jsme vlastně už začali stavět

Revitalizace okolí Hlavního nádraží nebo Nákladového nádraží Žižkov. Velké plány má Praha a její radní pro územní rozvoj Petr Hlaváček i v Holešovicích. Stát tam má Vltavská filharmonie i celá nová čtvrť. Kdy a kde ale metropole „kopne“ do země? „S mírnou nadsázkou a eufemismem vlastně mohu říct, že jsme začali stavět Vltavskou filharmonii. Pracujeme tam totiž se Správou železnic na stavbě podchodu,“ říká v rozhovoru Petr Hlaváček.

Přečíst článek

Restauraci v Holešovicích otevře například gastro síť Zátiší Group.

Z Holešovic se stává gastro centrum Prahy. Lákají na street food i fine dining

Nejenom Karlín. I Holešovice se brzy stanou centrem kvalitní gastronomie. Spoustu nových podniků tam vzniklo, další jsou v plánu.

Přečíst článek

Dominantou areálu se stane hotel, který navrhlo studio Mjölk.

Proměnil několik brownfieldů v Praze. Teď oživuje vojenský prostor po Sovětech

Známý belgický developer Serge Borenstein se zhostil další revitalizace brownfieldu. Po Karlínu přemění část někdejšího vojenského prostoru sovětské armády v rekreační areál. Přizval si k tomu tuzemské architektonické špičky.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Související

Nové Papírny v Plzni

V Plzni se chystá obří výstavba. Tamní brownfield se do šesti let stane vyhledávanou lokalitou

Přečíst článek
I ve stodole se dá bydlet.

Zapomenutou stodolu zrekonstruovali na dům plný světla. Vyšlo to na 15 milionů

Přečíst článek
Dům Radost

Někdejší sídlo odborů se snad brzy začne měnit. Místo kanceláří v něm budou stovky garsonek

Přečíst článek
Doporučujeme