Ještě jste neměli možnost tam zavítat? Škoda, Křižíkovy pavilony nabízí víc než zelené střechy

Více než šest tisíc metrů čtverečních ploch získali Pražané po rekonstrukci Křižíkových pavilonů. V minulosti betonové střechy jsou plné zeleně.
Křižíkovy pavilony, vystavěné v roce 1991 podle návrhu architekta Michala Brixe, který navrhl například i letiště v Praze, vznikly u příležitosti stého výročí Zemské jubilejní výstavy (1891). Původně měly sloužit dočasně, nakonec fungují dodnes. A díky revitalizaci za více než 300 milionů korun se budovy podařilo nejenom rekonstruovat, ale vtisknout jim i novou funkčnost.
Bufet i běžecká dráha
Jedním z klíčových prvků revitalizace byla úprava střech. Na těch byla původně čistě betonová dlažba. Nyní je nakombinována se dřevem, travnatými povrchy i tartanem. Nachází se tam například bufet, běžecká dráha i herní prvky.
Podstatné je, že se podařilo velmi významně snížit celkovou betonovou plochu, a to zhruba o pět tisíc metrů čtverečních. Došlo tak ke snížení efektu tepelného ostrova a lokálnímu zlepšení klimatu.
Výraznou proměnou prošly i interiéry. Výstavní prostor je zcelen černým matným nátěrem a nechá tak vyniknout exponátům. Technické a hygienické zázemí je pro lepší orientaci navrženo ve světlých tónech. Betonové konstrukce v interiéru ponechali autoři jeho surové podobě. Na industriální charakter a konstrukci budovy odkazují nerezové prvky jako jsou zábradlí, madla či zařizovací předměty.
Revitalizace okolí Hlavního nádraží nebo Nákladového nádraží Žižkov. Velké plány má Praha a její radní pro územní rozvoj Petr Hlaváček i v Holešovicích. Stát tam má Vltavská filharmonie i celá nová čtvrť. Kdy a kde ale metropole „kopne“ do země? „S mírnou nadsázkou a eufemismem vlastně mohu říct, že jsme začali stavět Vltavskou filharmonii. Pracujeme tam totiž se Správou železnic na stavbě podchodu,“ říká v rozhovoru Petr Hlaváček.
Petr Hlaváček: Vltavskou filharmonii jsme vlastně už začali stavět
Reality
Nejenom Karlín. I Holešovice se brzy stanou centrem kvalitní gastronomie. Spoustu nových podniků tam vzniklo, další jsou v plánu.
Z Holešovic se stává gastro centrum Prahy. Lákají na street food i fine dining
Enjoy
Známý belgický developer Serge Borenstein se zhostil další revitalizace brownfieldu. Po Karlínu přemění část někdejšího vojenského prostoru sovětské armády v rekreační areál. Přizval si k tomu tuzemské architektonické špičky.
Proměnil několik brownfieldů v Praze. Teď oživuje vojenský prostor po Sovětech
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?