Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Biohacking: Jak vybrat doplňky stravy a které prioritně užívat

Doplňky stravy
iStock
Alžběta Shejbalová

Vybrat funkční doplňky stravy není zas taková věda. Stačí se držet doporučení ze seriálu Biohacking, který pravidelně vychází na newstream.cz.

Reklama

Na trhu je nepřeberné množství doplňků stravy, které si lze pořídit. Můžeme si sami vybrat podle konkrétního problému či symptomu a zkoušet, dokud nám něco nezabere a problém zmírní či dokonce vyřeší. Pokud ale nemáme nějaký zásadní problém a chceme si spíš preventivně zajistit lepší zdraví, či udržet každodenní dobrou náladu a hladinu energie, existují doplňky stravy, které k tomu mohou dopomoci. Jedná se většinou o vitamíny, minerály či látky, které jsou běžně obsažené v potravinách. Avšak nevyvážená strava, stres různého původu, či genetické predispozice, o kterých ani nemusíme mít tušení, mohou zapříčinit nedostatek některých mikroživin v organismu.

Základním přístupem k potřebné hladině mikronutrientů v organismu je jejich doplnění pomocí kombinovaných produktů obsahujících vitamíny a minerály, případně i další látky jako antioxidanty či další fytochemikálie. Nemusíme řešit, co by tak mohlo chybět. Pokryjeme potřebu organismu ohledně základních živin, a to by mělo být na určité úrovni dostatečné.

Existují další doplňky stravy, které organismus mohou podpořit k lepším výkonům a investice do nich se vyplatí. Podobně jako do zdravé stravy či každodenního pohybu a aktivní relaxace. Jedním z takových jsou probiotika. Probiotika v doplňcích stravy představují různé druhy bakterií a kvasinek, o kterých víme, že osídlují zdravá lidská střeva. Probiotika je možné přijmout také ze stravy, kdy za nejbohatší zdroje jsou považovány zakysané potraviny jako kefír, jogurt a fermentovaná zelenina. U nich však nevíme, jaké mikroorganismy obsahují.

Standardizovaný přípravek s probiotiky naproti tomu poskytuje informaci, které za druhy obsahuje. Je potřeba dát pozor, aby produkt byl kvalitní, což v případě probiotik znamená, aby obsahoval živé organismy. Většinou se musíme spokojit s certifikátem z nezávislé laboratoře, což renomované společnosti u svých výrobků poskytují. Vyzkoušet lze kvalitu i doma, kdy vysypeme kapsli či přidáme tabletu do sklenice mléka a necháme stát při pokojové teplotě. Pozorujeme, zda vznikají hrudky. Tento test ale nefunguje vždy, ne všechny druhy bakterií jsou totiž schopny z mléka vytvořit jogurt.

Reklama

Salát, zdravá strava

Biohacking: Člověk je zvíře závislé na salátech. Tedy, měl by být

Listová zelenina patří mezi nutričně nejbohatší druhy potravin v poměru ke kalorické zátěži. Je tedy vhodná pro konzumaci při hubnutí, protože díky vysokému obsahu vlákniny a mikronutrientů zasytí a také není potřeba nijak omezovat konzumaci. A čím zbarvenější zelenina, tím více prospěšných látek obsahuje.

Přečíst článek

Přínos probiotik je jasně dokázaný, posiluje mikrobiom a tím ozdravuje střevo a další místa osídlená přátelskými mikroorganismy. Nevyvážený mikrobiom může být příčinou nejen zhoršeného trávení, ale také kožních problémů, duševních poruch, ale i problémů s oběhových systémem. Mikrobiom je také součástí imunitního systému těla, pravidelná suplementace může tedy pomoci s chronickými imunitními problémy.

Dalším samostatným doplňkem stravy, z kterého by těžila většina populace, je hořčík. Jedná se o makrominerál, to znamená, že ho tělo potřebuje přijmout ve větším množství. To bývá jeden z důvodů, proč ho v multivitamínových preparátech je málo. Prostě se ho tam nevejde tolik, kolik ho naše tělo potřebuje. Stanovené doporučené množství hořčíku je 400 mg denně, málokdo ho každý den sní tolik, aby pokryl své potřeby. Hořčík je zásadní pro zdraví srdce a mozku a jedna preventivní tabletka denně může pomoci se symptomy spojenými s těmito orgány. Je potřeba dávat pozor na druh doplňku stravy, řada jich totiž obsahuje hořčík v těžko vstřebatelné formě. Zlatým standardem je hořčík navázaný v glycinátu, další využitelné formy jsou malát, citrát, laktát či threonát.

Mikroživinou, která pravděpodobně nestačí v množství v multivitamínu a většinou ani z jídla, je vitamín C. Základní vitamín je to proto, že je opravdu nezbytný pro řadu funkcí v těle a tradičně ho člověk přijímal ve velkém množství ze své přirozené stravy ve formě syrového ovoce a zeleniny a s tím evoluce prostě počítá. Masožravci, jako například kočky, si umí vitamín C vyrobit v těle sami a nemusí spoléhat na příjem ze stravy jako člověk. Jeho denní minimální doporučená dávka je 60 mg, ale jako základní antioxidant v těle je využitelný i v mnohonásobných množstvích. Stresová zátěž psychická, fyzická i enviromentální snižuje vitamín C v organismu, a tak dávky v řádu gramů, speciálně v exponovaných obdobích, nejsou vůbec od věci.

Miliardář Jeff Bezos s partnerkou Lauren Sánchez.

Stárnutí je humanitární katastrofa, řekli hoši ze Silicon Valley a začali hledat lék proti smrti

Sen o věčném mládí a životě nabral materiální podobu. Trh s výzkumem stárnutí a oddálení smrti se rychle zvětšuje. Investují do něj známí miliardáři.

Přečíst článek

 

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Salát, zdravá strava

Biohacking: Člověk je zvíře závislé na salátech. Tedy, měl by být

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme