Dlouhodobě sleduje trendy v oblasti biochemie, wellnesu, technologií a biohackingu. Absolvovala řadu kursů a zabývá se konzultantstvím. Vystudovala VŠE Mezinárodní vztahy, pracovala mimo jiné v Evropské komisi a designových agenturách.
články autora
Biohacking: Protein je modla, přitom škodí. Kolik bílkovin tedy jíst?
Bílkoviny jsou dnes populárně popisovány jako bezvýhradně pozitivní živina, která je neškodnou alternativou „zlých“ tuků nebo sacharidů v jídle. Biochemická pravda je ale trochu jinde. Co se stane, když lidé jedí příliš moc proteinu?
Lysin je esenciální aminokyselina. Lidské tělo se bez něj zkrátka neobejde, ale zároveň si jej nedokáže vyrobit. Přitom pokud jej má tělo dostatek, lépe fungují jeho vnitřní procesy, organismus se lépe vyrovnává s úzkostmi a téměř zázračně umí léčit opary. A kde ho najdete nejvíc? V mase.
Aminokyseliny jsou stavebními kameny bílkovin. Pomáhají tělu vytvářet svaly, iniciovat chemické procesy, transportovat živiny a předcházet nemocem. Tělo si vyrobí jen 11 z těch, co potřebuje. Zbylé aminokyseliny je potřeba dodat tělu prostřednictvím stravy nebo doplňků.
Pyrrochinolinchinon (PQQ) je nepříliš známá, ale přitom důležitá sloučenina, funkcemi podobná vitamínům. Je nezbytná pro správnou funkci buněk a dobré zdraví a tělo ho samo zároveň neumí vyrobit. V současné době se však za vitamín nepovažuje a patří do skupiny růstových faktorů. Získávat jej lze ze stravy, zejména z fermentovaných potravin.
Vědci stále lépe chápou procesy v těle, které vedou ke stárnutí organismu. Na zpomalení stárnutí se pozitivně podepisuje celá řada látek, které postupně představujeme v seriálu Biohacking. Tentokrát se budeme věnovat rutinu, látce, která má pozitivní vliv zejména na srdeční činnost, ale také tlumí nástup neurodegenerativních chorob v čele s Alzheimerovou chorobou či Parkinsonem. Rutin přitom najdeme v běžných potravinách, včetně jablek nebo třeba v zeleném čaji.
Jednou z klíčových anti-aging molekul, která si stále významněji dobývá místo ve vědě a medicíně, je fisetin. Pomáhá předcházet řadě největších nebezpečí pro fyziologické stárnutí. Nejvíce jej obsahují jahody.
Experti zabývající se dlouhověkostí tvrdí, že je pro naše zdraví tak klíčový, že hladina glutathionu v našich buňkách se stává předpovědí délky života. Jeho produkci lze ale podpořit správnou stravou a vhodně zvolenými doplňky stravy.
Koenzym Q10 je velmi známý doplněk stravy, který je běžně doporučován k užívání zejména starší generaci či pacientům se srdečními problémy. O jakou vlastně látku se ale vlastně jedná? K čemu je dobrá? A komu nejvíce pomůže k lepšímu zdraví a delšímu životu.
Začátek roku je tradičně časem předsevzetí. Pokud jste si slíbili, že se budete lépe starat třeba o své tělo, v dalším pokračování seriálu Biohacking se dozvíte, jak využít antiaging molekulu quercetin (kvercetin). Jde o užitečnou látku, která je přítomná v řadě potravin a v řadě studií byly prokázány její antikarcinogenní, protizánětlivé a antivirové účinky.
Zdravý spánek je základem kvalitního a dlouhého života. Vylepšit si jej můžete užíváním koenzymu se zkratkou NAD. Ten navíc zpomaluje stárnutí cév a podporuje fungování mnoha orgánů.
Až polovině populace hrozí závažný problém. V důsledku genetické mutace některých enzymů se jejich organismu nedaří odbourávat látku zvanou homocystein. Té se přitom tělo musí zbavit, jinak působí jako vnitřní zabiják. Biohackeři naštěstí vědí, jak organismu pomoct.
Anti-age je buzzword posledních let. Stárnou silné ročníky, takže výzkum o tom, jak zlepšit či dokonce oddálit stárnutí, jede na plné obrátky. V dalších dílech seriálu Biohacking se podíváme na poslední anti-age metody.
Skoro dvě pětiny Ukrajinců , 3️⃣7️⃣ procent, má příbuzné či blízké známé, kteří přišli o život anebo utrpěli zranění vinou vpádu ruských vojsk na Ukrajinu 🟦🟨 . Vyplývá to z průzkumu, o němž informovalal ukrajinská média.
Koruna v závěru týdne oslabila 📉 k euru i dolaru. Kolem 17:00 se obchodovala za 23,69 koruny za euro 💶 a za 22,01 koruny za dolar 💵, proti čtvrtečnímu podvečeru ztratila vůči společné evropské měně devět haléřů a k americké měně 33 haléřů.
Pražská burza klesala ↘ třetí týden v řadě, index PX oslabil proti minulému týdnu o 2,04 procenta na 1290,65 bodu. Největší ztrátu zaznamenala Erste, oslabily ale i další bankovní tituly. Největší zisk si připsal Philip Morris.
Zisk českého zemědělského sektoru - takzvaný podnikatelský důchod - loni vzrostl 📈meziročně o 5️⃣,8️⃣ procenta na 27,9 miliardy korun. Produkce se zvýšila o 19 procent na téměř 200 miliard.
Největší kryptoměnová burza Binance kvůli technickému problému, který ovlivňoval spotové obchodování, pozastavila vklady i výběry. Později burza na svém webu oznámila, že dokončila údržbu a v 15:00 SEČ obnovila obchodování. Následně firma informovala, že obnovila i výběry.
Zástupci Británie a Evropské komise podepsali dohodu 🤝o uspořádání pro Severní Irsko, která umožní severoirskému parlamentu zjednodušit komplikované postupy při obchodování se zbožím. Ty pramení z toho, že Severní Irsko je součástí Británie, která opustila EU, ale současně sdílí otevřenou hranici se členem EU, Irskou republikou. Parlament bude nyní mimo jiné moci zastavit uplatňování unijních právních předpisů, pokud o to požádá třetina zákonodárců.
Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v březnu činila 8,89 procenta, proti předchozímu měsíci se snížila 📉 o 0,44 procentního bodu. Hodnota je tak na úrovni loňského listopadu, vyplývá z Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů. Odborníci čekají, že v dalším období budou sazby úvěrů stabilní a nebudou se razantně měnit.
Příbramská společnost ZAT dodá systém řízení regulačních tyčí reaktoru (RRCS) pro pátý a šestý blok bulharské jaderné elektrárny⚡ Kozloduj. Smlouvu za 1️⃣5️⃣,5️⃣ milion eur (zhruba 367 milionů korun) podepsali zástupci firem v polovině téměř po dvouletém jednání.
Ceny ropy 🛢 prudce klesají ↘. Severomořská ropa Brent kolem 13:00 SEČ ztrácela zhruba 3,8 procenta a pohybovala se v těsné blízkosti 73 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala pokles o více než čtyři procenta a nacházela se blízko 67 dolarů za barel.
Návštěva britského krále Karla III. ve Francii se kvůli protestům proti reformě francouzského důchodového systému odkládá. Britský panovník měl být na státní návštěvě Francie od nadcházející neděle do středy. Podle britské vlády o odklad požádal francouzský prezident Emmanuel Macron.