Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Biohacking: Polovině lidí chybí hořčík

Kakao, zdroj hořčíku
iStock
Alžběta Shejbalová

Hořčík, kterým se zabývá další díl seriálu Biohacking, aktivně podporuje řadu procesů v těle – výstavbu kostí a zubů, zdravý spánek a relaxaci. Pomáhá s výkonností při sportu, prevencí astmatických záchvatů i snižuje bolest.  

Reklama

Hořčík se stal velmi populárním a dostupným doplňkem stravy. Hraje důležitou roli v tělesných procesech, které mají za úkol syntetizovat bílkoviny a využívat přijatou energii. Tyto procesy jsou pak základem správného fungování organismu jako celku, takže přijímat dostatečné množství hořčíku je naprosto nezbytné. 

Hladina hořčíku se v těle měří jen těžko. Je totiž primárně přítomen v kostech, menší množství v tkáních a zhruba pouze jedno procento je v krvi, kde je jeho hladina přísně regulovaná. Zjistit tedy, zda v těle chybí hořčík je obtížné. Jedním z prvních příznaků bývá ztráta chuti k jídlu, únava a slabost. Mezi zdravotní problémy, které mohou signalizovat nízkou hladinu či nutnost doplnit hořčík patří vysoký krevní tlak, migrény, problémy s očima a psychické problémy. Chronické nemoci, které jsou spojovány s nedostatkem hořčíku, jsou například problémy se srdcem, cukrovka 2. typu, Alzheimerova choroba a ADHD. Nedostatek hořčíku také způsobuje zhoršené vstřebávání dalších mikronutrientů jako jsou vitamín B1, D, K a vápník a draslík, což může způsobit řadu následných problémů. Další důležitou funkcí hořčík je jeho úloha elektrolytu. To znamená, že jako ostatní elektrolyty (například vápník, sodík, draslík, chlor a fosfor) udržuje správnou hladinu hydratace a tím i optimální funkce rozličných metabolických procesů. 

Alkoholismus a příliš cvičení

S tím, jakou zásadní roli hraje hořčík v organismu, je problematické, že až 50 procent populace konzumující běžnou stravu vykazuje nějaký stupeň deficitu. Primární těžká nedostatečnost je naštěstí vzácná, protože ledviny mají vlastní mechanismus, kdy kontrolují vylučování hořčíku a tím regulují jeho množství v organismu. Ale i pouze snížený příjem či lehce zvýšený opakovaný výdej může vést k nedostatečnosti. Za přílišný výdej často může přehnaná fyzická aktivita, alkoholismus a také se může projevit jako důsledek různých onemocnění či i konzumace léků. 

Zdaleka nejčastější příčinou nedostatku hořčíku v organismu bývá nevhodně zvolená strava. Nejjednodušším řešením je co nejvíce omezit průmyslově zpracovanou stravu, a naopak do jídelníčku zařadit jídlo ve své nejpřirozenější podobě. Plné hořčíku jsou například: luštěniny, ořechy a semínka, celozrnné obiloviny, listová zelenina a také výrobky z kakaa, včetně čokolády. Obecně čím zelenější potravina, tím více hořčíku obsahuje, protože hořčík tvoří jádro chlorofylové struktury. Pokud tedy nekonzumujete dostatek rozmanité zeleniny a ořechy, můžete trpět subklinickými příznaky ve formě nejasných symptomů. 

Kyselé ovoce a zelený čaj pomáhají odbourávat kyselinu močovou.

Biohacking: Pětina světové populace má příliš kyseliny močové. Pomoci může půst

S nadměrným množstvím kyseliny močové v krvi je spojována zejména závažná a velmi nepříjemná dna či další problémy s ledvinami. Podle nejnovějších studií však tato látka v těle předznamenává celou řadu chorob, zejména civilizačních. Kyselina močová přitom souvisí s lidskou evolucí a bojovat odbourávat ji z těla lze různými technikami. Kyselé ovoce a zelený čaj jsou jen začátek.

Přečíst článek

Doporučená denní dávka pro dospělého člověka je 400 mg pro muže a 310 mg pro ženy. Vyšší dávky než toto doporučení většinou nebývají opodstatněné. Jsou ale potíže, kdy zvýšený příjem hořčíku může pomoci – například u migrén, tam se pro možné zlepšení doporučuje cca 700 mg denně. Hořčík také aktivně podporuje řadu procesů v těle – výstavbu kostí a zubů, zdravý spánek a relaxaci. Pomáhá s výkonností při sportu, předcházet astmatickým záchvatům a snižovat bolest.  

Některé suplementy jsou k ničemu

Není zcela jednoduché přijmout dostatečné množství hořčíku ze stravy, pokud není dostatečně pestrá a přirozená. Lze ho ale v menších dávkách dlouhodobě přijímat ve formě doplňků stravy. Suplementy s hořčíkem se dají pořídit v různé kvalitě. Nejběžnější dobře vstřebatelné formy jsou glukonát, laktát, citrát či glycinát – ten je nejlépe snášený, pokud trpíte trávícími problémy. Naopak se nedoporučuje oxid hořečnatý, z toho se do těla vstřebají pouhá čtyři procenta hořčíku. Tablety přijímáme s jídlem a pokud možno rozloženě v průběhu dne, pro co nejvyšší využitelnost. 

Biohackeři pro doplnění hořčíku také rádi používají epsomskou sůl. Jedná se o síran hořečnatý, z kterého se z rozpuštěného v koupeli do těla přes kůži vstřebává hořčík. Podobně funguje i takzvaný hořčíkový či magnéziový olej, který se roztírá na kůži, a to umožňuje transdermální přijímání hořčíku. 

vitamín C

Biohacking: Ušetřete za kolagen, vitamín C pomůže stárnout s grácií

Vitamín C je základní vitamín a antioxidant, který ovlivňuje řadu procesů v těle. Seriál Biohacking pokračuje sérií zaměřenou na jednotlivé vitamíny.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Miliardáři

Filantropie

Leadership

Biohacking

Fashion

Design

Umělá inteligence

Work-life balance 

Reklama

Související

Parmiggiano Regiano, sýr parmazán

Biohacking: S vápníkem je to celkem alchymie. Brát ho samotný nemá smysl

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme