Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Biohacking: Cukrovka ovlivňuje mozek a nástup Alzheimerovy choroby

Biohacking: Cukrovka ovlivňuje mozek a nástup Alzheimerovy choroby
iStock
Alžběta Shejbalová

Alzheimerova choroba je nejčastější forma demence a postihuje miliony lidí po celém světě. Ztráta paměti, zmatenost, změny nálad a zhoršení schopnosti vykonávat každodenní činnosti jsou jen některými z projevů této nemoci. Dlouho se věřilo, že jde o nevyhnutelné důsledky stárnutí. Stále častěji se v odborných kruzích dává Alzheimerově chorobě přezdívka cukrovka třetího typu. Je to proto, že Alzheimerova choroba vykazuje znaky inzulínové rezistence, která je podstatou vzniku cukrovky druhého typu.

Inzulínová rezistence je stav, kdy tkáně v těle jsou méně citlivé na přítomnost inzulínu a v krvi tak zůstává chronicky zvýšená hladina krevního cukru, což má řadu negativních dopadů na zdraví organismu. Dlouho se předpokládalo, že inzulín s mozkem nemá nic společného, že neprostupuje hematoencefalickou bariérou. 

Tato bariéra za normálních podmínek chrání mozek před patogeny a toxiny kolujícími v krvi, které jsme do těla přijali zvnějšku. Reguluje také vstup živin z metabolismu, hormonů a dalších látek tvořený zbytkem těla do mozku. Zároveň brání úniku neurotransmiterů a udržuje tak stabilní prostředí pro neurony. Protože přes tuto bariéru standardně neprostupují molekuly velikosti inzulínu, mělo se za to, že stav inzulínu ve zbytku těla nemá na mozek vliv.

Biohacking: Co jsou metabolické hormony a jak je dostat do rovnováhy

Zatímco stresové hormony nás nutí utíkat nebo bojovat a pohlavní hormony nám dávají vášeň, sílu a celkovou rovnováhu, metabolické hormony určují, jak efektivní naše tělo je. Konkrétně to reprezentuje jejich vliv na to, kdy máme hlad, co se s jídlem stane, kolik energie se uvolní, kolik se uloží do zásob, a jak citlivě naše buňky na tyto signály reagují. Každý den rozhodují o tom, jestli budeme večer padat únavou, a také o tom, jak náš mozek zvládne stres, chutě a jak se to vše projeví na naší celkové pohodě a vitalitě a následně i zdraví.

Přečíst článek

Zjistilo se ale, že inzulín má speciální transportní systém do mozku a také zde plní řadu funkcí, zejména v oblasti neuroplasticity, učení, paměti a regulace zánětlivých procesů. Inzulínové receptory jsou hlavně v hipokampu a prefrontálním kortexu, což jsou centra pro paměť, vykonávací kognitivní funkce, regulaci sociálního chování a emoční rovnováhu, a také hypotalamu, který mimo jiné reguluje chuť jídlu a reakce na stres. 

Mozek představuje pouze zhruba dvě procenta tělesné hmotnosti, ale spotřebovává přibližně 20–25 procent celkové glukózy potřebné pro pohon těla. U zdravého mozku je glukóza hlavním zdrojem energie, ale v případě narušení jejího využití, právě například při inzulinové rezistenci nebo chronickém zánětu, dochází k energetickému deficitu. V pozdějších fázích onemocnění Alzheimerem je toto zvlášť patrné. Proto pak fungují terapie jako keto dieta či dodávání tělu MCT oleje (středně dlouhé triglyceridy), protože strava bohatá na tuk pak obchází inzulinovou rezistenci a zajišťuje neuronům potřebnou energii.

Biohacking: Vitamín D čistí mozek, snižuje riziko demence

Nová rozsáhlá studie odhaluje, že ti, kdo pravidelně užívají vitamín D, mají výrazně nižší pravděpodobnost, že u nich propukne demence.

Přečíst článek

Pro samotnou prevenci ale není potřeba čistě jednostranných či extrémních opatření. Dnes víme, že se dá riziko Alzheimerovy choroby významně snížit mnohdy jednoduchými úpravami životního stylu. A přestože neexistuje zázračná pilulka, existují návyky, které mozek chrání. Pravidelný pohyb je jedním z nejúčinnějších nástrojů prevence. Aktivity jako svižná chůze, plavání, jízda na kole nebo tanec podporují prokrvení mozku, tvorbu nových neuronů a zlepšují inzulinovou citlivost mozku. Lidé, kteří se pravidelně hýbou, mají až o 40 procent nižší riziko rozvoje demence. Navíc fyzická aktivita snižuje stres, zánět a podporuje hluboký spánek.

Kvalitní strava je pro mozek naprosto zásadní. Vyhýbejte se zpracovaným potravinám, cukru, přepáleným tukům a nadbytku soli. Naopak dbejte na konzumaci listové zeleniny, bobulovitého ovoce, ořechů, extra panenského olivového oleje, luštěnin, celozrnných obilovin a fermentovaných potravin. Výzkumy ukazují, že středomořská a takzvaná MIND dieta (o ní jsme podrobně psali zde) mohou zpomalit kognitivní úpadek i u lidí s genetickým rizikem Alzheimerovy choroby. Zásadní pro prevenci této nemoci se ukazuje kvalitní a dostatečný spánek. Během něj totiž dochází ke glymfatickému čištění mozku. Mozek se zbavuje toxických zplodin, včetně amyloidu beta, bílkoviny spojované s Alzheimerem. Snažte se spát pravidelně 7–9 hodin, chodit spát i vstávat přibližně ve stejnou dobu,omezit intenzivní aktivity a modré světlo před spaním.

Nikdy není pozdě začít pečovat o mozek. Právě tak jako posilujeme svaly, můžeme trénovat i kognitivní schopnosti. Každý den rozhodujeme o tom, jak bude náš mozek vypadat za deset nebo dvacet let. Malé změny v jídelníčku, každodenní pohyb, kvalitní spánek a aktivní život s druhými mohou být tou nejlepší prevencí Alzheimerovy choroby.

Ředkvičky

Biohacking: Jak připravit tělo teplé počasí? Při jarním detoxu pomohou nejen ředkvičky

V našich obchodech najdeme neustále široký výběr tuzemských i exotických plodin, ale kvalita a chuť může pokulhávat. I v dubnu, kdy sezóna čerstvého venku je v úplném začátku, můžeme přidat do jídelníčku potraviny, které ho významně obohatí na živinách a chuti. Podpoříme tak imunitu v jarním období, a můžeme tak pomoci detoxikačním snahám organismu k přípravě na teplejší a aktivnější části roku.

Přečíst článek

Jaké prášky prodává „nesmrtelný“ miliardář Bryan Johnson

Biohacking: Takhle jí miliardář, který hledá recept na nesmrtelnost

Stravovací přístup Bryana Johnsona, podnikatele-biohackera, jehož cílem je žit věčně, je většinou hodnocen jako extrémní a dlouhodobě neudržitelný. Jak konkrétně to vypadá a jak se normální smrtelníci mohou jeho dietou inspirovat?

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Biohacking: Co jsou metabolické hormony a jak je dostat do rovnováhy

Přečíst článek
Doporučujeme