Biohacking: Co jsou metabolické hormony a jak je dostat do rovnováhy

Zatímco stresové hormony nás nutí utíkat nebo bojovat a pohlavní hormony nám dávají vášeň, sílu a celkovou rovnováhu, metabolické hormony určují, jak efektivní naše tělo je. Konkrétně to reprezentuje jejich vliv na to, kdy máme hlad, co se s jídlem stane, kolik energie se uvolní, kolik se uloží do zásob, a jak citlivě naše buňky na tyto signály reagují. Každý den rozhodují o tom, jestli budeme večer padat únavou, a také o tom, jak náš mozek zvládne stres, chutě a jak se to vše projeví na naší celkové pohodě a vitalitě a následně i zdraví.
Nejdůležitějším metabolickým hormonem je inzulín, který produkuje slinivka břišní. Inzulín je zodpovědný za snižování hladiny cukru v krvi tím, že ho odvádí do buněk, kde je dále využíván na tvorbu energie nebo je použit na tvorbu tukových zásob. Pokud tělo inzulín nedokáže dostatečně využít, či je produkován málo, způsobuje to cukrovku 2., respektive 1. typu.
Zatímco diabetes 1. typu je autoimunitní onemocnění, diabetes 2. typu je primárně způsoben zvoleným životním stylem a vzniklou inzulínovou rezistencí. To je stav, kdy cukr zůstává v krvi a to způsobuje řadu negativních dopadů na organismus, včetně ztíženého spalování tuků. Inzulínová rezistence vzniká tak, že pokud neustále konzumujeme stravu bohatou na cukr a tuk, zeslabuje se tak citlivost tkání na přítomnost inzulínu a ten pak není schopen plně zvládat svoji funkci.
Nová rozsáhlá studie odhaluje, že ti, kdo pravidelně užívají vitamín D, mají výrazně nižší pravděpodobnost, že u nich propukne demence.
Biohacking: Vitamín D čistí mozek, snižuje riziko demence
Enjoy
Inzulinová rezistence se projevuje únavou, přibýváním tuku zejména v oblasti břicha, kolísáním energie, chutěmi na sladké, poruchou koncentrace i paměti a hormonálními poruchami. V dlouhodobém horizontu může vést k diabetu 2. typu, ale i k polycystickým vaječníkům (PCOS), vysokému krevnímu tlaku, srdečním onemocněním a chronickému zánětu. Protipólem inzulínu je glukagon, který zvyšuje hladinu krevního cukru. Aktivuje se také při pohybu či hladu a vysílá signál játrům, aby uvolnily tam uložený cukr přesně pro tyto případy. Páková souhra glukagonu a inzulínu je základem metabolického zdraví. Krevní cukr zvyšuje i stresový hormon kortizol- tělo ve stresu není tak citlivé na inzulin a nespaluje tak dobře.
Leptin a ghrelin
Další klíčovou dvojicí metabolických hormonů je leptin a ghrelin. Leptin, který je vylučován tukovou tkání, má za úkol signalizovat tělu, že je syté a ghrelin naopak hlásí pocity hladu a nabádá k jídlu. Pokud je tukové tkáně v těle příliš, mozek přestává být citlivý na signály leptinu a vzniká leptinová rezistence, kdy se i přes dostatek přijaté i uložené energie cítíme stále hladoví. Tento stav je dnes velmi běžný a jeho vznik je podporován nedostatkem spánku, chronickým stresem a jídelníčkem plným cukru a průmyslově zpracovaných potravin.
Důsledky leptinové rezistence jsou plíživě vznikající přejídání, únava amalá motivace k pohybu. Ghrelin se zvyšuje faktickým hladem, ale také kvůli nevyspání nebo nepravidelnému spánkovému režimu. Pokud máme narušený cirkadiánní rytmus, kdy neposloucháme, kdy a kolik máme spát, často nám vládne ghrelin a nutí nás jíst, kdy a co pro násnení dobré.
Stres je v dnešní době slovo v každodenním slovníku téměř všech. Pro každého vzniká kvůli vnějším okolnostem a dopadem jsou nepříjemné pocity různé intenzity. Na úrovni těla jsou příznaky stresu pociťovány kvůli vyplavování stresových hormonů v těle.
Biohacking: Jak na stres? Dejte si kávu, ašvagandu, nebo obyčejnou procházku
Enjoy
Jak tedy vyrovnat metabolické hormony a pokud potřebujeme, i vlastně automaticky zhubnout. Pokud totiž zlepšíme metabolický profil organismu, nemáme potřebu tolik jíst a automaticky budeme mít chuť na zdravější potraviny. Primární je poslouchat své tělo, kolik máme spát a kdy, protože většina hormonální regenerace probíhá v noci. Pak se snižuje i hladina kortizolu a ghrelinu, vyrovnává hladina leptinu. Spánek mezi 22. až 2. hodinou ranní je nejdůležitější a v rozmezí sedmi až devíti hodin - pro ženy až desíti hodin - ideálně v úplné tmě, funguje nejlépe.
Na metabolické hormony příznivě působí i vědomý odpočinek ve formě meditací, dechových cvičení a prostého nicnedělání. Naše tělo má rádo období bez jídla, protože tozvyšuje inzulínovou a leptinovou citlivost. Děláme tedy citelné pauzy mezi jídly, či můžeme zkusit přerušovaný půst. Zde podle výzkumů lépe funguje přestat jíst odpoledne či v podvečer, než vynechávat snídani. Omezujeme průmyslové potraviny a naopak zařazujeme hořké a fermentované, ty pomáhají játrům detoxikovat přemíru hormonů. Z doplňků pomáhají vyrovnávat hormony výtažky z bylin tulsi, rodioly, berberinu, pampelišky či ostropestřce.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.