Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde
Alžběta Shejbalová

Alžběta Shejbalová

Dlouhodobě sleduje trendy v oblasti biochemie, wellnesu, technologií a biohackingu. Absolvovala řadu kursů, zabývá se konzultantstvím v oblasti životního stylu a longevity pro VIP klientelu. Vystudovala VŠE Mezinárodní vztahy, žila v Británii a USA, pracovala mimo jiné v Evropské komisi a designových agenturách. 

články autora

Tepelně upravená zelenina

Biohacking: Jaké potraviny podpoří zdraví v zimních měsících?

I v té nejtužší zimě, jako je to teď, se dá mluvit o potravinové sezóně. Samozřejmě ne z pohledu, co u nás nyní přirozeně dozrává, ale co bylo tradičně uchováváno našimi předky v kombinaci s tím, co je našinci dostupné v supermarketech k zakoupení. Tradiční medicínské systémy východních kultur, jako je ajurvéda a tradiční čínská medicína v zimě doporučují ovoce a zejména zeleninu tepelně upravenou. Podle jejich principů mají totiž syrové plodiny tendenci organismus v chladném období dále ochlazovat. Pokud ale kompoty nemusíte a radši si dáte čerstvé smoothie či syrové jablko i v zimě, je to lepší varianta než konzumovat potraviny vyrobené v továrně.

Přečíst článek
vitamín C

Biohacking: Jak správně na detox a novoroční reset organismu

V novém roce si rádi dáváme předsevzetí jak tělu odlehčit zejména po vydatných Vánocích. Oblíbenou strategií, jak nastartovat naplánovanou změnu k lepšímu, je nějaký druh detoxu. Ten není nutný, ani povinný, ale pokud nás detox láká, je řada možností, jak celkem rychle pocítit zlepšení fyzického těla i mysli. A často stačí opravdu malé zásahy do rutiny, jde jen o to, jak moc či málo na sebe chceme být tvrdí. Dobré je se pocitově rozhodnout, zda bude příjemnější něco ubrat, něco přidat, či zkombinovat obě taktiky.

Přečíst článek

Biohacking: Prázdné kalorie jsou pro tělo to nejhorší

Je tu nový rok a toho chce řada lidí využít pro nový začátek v nějaké oblasti života. Velmi častým cílem je hubnutí, což je často motivací žít zdravěji. Není těžké si propojit, že zdravější život znamená často i váhu v rozumných mezích. Ale platí to i naopak, kdy štíhlejší tělo značí i zdravější životní styl?

Přečíst článek

Biohacking: Vánoce bez stresu? Inspiraci hledejte u Seveřanů

Jak si užít Vánoce a konec roku co nejlépe a bez stresu je otázka za milion. Přípravám, shonu, nákupům a dodělkům na poslední chvíli v práci se možná nemáme šanci vyhnout, ale můžeme zkusit nepřímé strategie, které nám pak umožní lépe vypnout a přes sváteční volno si lépe odpočinout a svátky prožít v klidu a pokoji. Mistry této disciplíny jsou Seveřané a jejich princip „hygge“.

Přečíst článek

Biohacking: Med a další produkty včel jsou zapomenutým zdrojem prospěšných látek

Včelí produkty lidstvo používá odnepaměti. Nejpoužívanějším výrobkem včelí kolonie je bezesporu med. Používá se primárně jako potravina, ale má také nespočet léčivých efektů na lidský organismus. Pořizujeme si kvalitní med, ideálně přímo od včelaře. Med by neměl být zahříván nad zhruba 40 stupňů, aby si zachoval všechny látky s pozitivními účinky. Med totiž obsahuje zbytky pylu a propolis, a díky tomu řadu enzymů, vitamínů, minerálů a fytochemikálií.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

ilustrační foto

Biohacking: Ani v prosinci nezapomínejte na ovoce a zeleninu. Inspiraci hledejte u předků

Sezónními čerstvými plodinami konzumovanými v prosinci jsou nejčastěji ty exotické, dovezené ze vzdálených krajů. Našemu zdraví vždy prospívá zařazení ovoce a zeleniny do našeho jídelníčku, podle výzkumů i ty zavařené, usušené či jinak zpracované také dodají benefity našemu organismu. Vždy je tedy lepší konzumovat nějakou zeleninu a ovoce, než žádnou. Pokud bychom se chtěli vydat cestou našich předků, ti v této době konzumovali uchovanou kořenovou zeleninu, košťáloviny, sušené ovoce a luštěniny.

Přečíst článek
Vlašské ořechy

Biohacking: Hrst ořechů, zelený čaj či speciální drink. A váš mozek pookřeje

Přelomová studie ukázala, že konzumace středomořské stravy s vyšším obsahem polyfenolů zlepšuje mozek, pomáhá snižovat váhu i obvod břicha. Navíc se příznivě projevuje na krevním tlaku i hladině cukru v krvi.

Přečíst článek

Biohacking: Pupalkové a brutnákové oleje pomáhají nejen ženám

Pupalkový a brutnákový olej jsou zdravými oleji, které se ale příliš nehodí k vaření. Důvodem je vysoká cena a zdravotní benefity, které vyzývají k jejich použití spíše jako léčiva. Jedním z hlavních důvodů jejich léčebného využití je vysoký obsah specifického druhu polynenasyceného tuku, gama-linolenová kyseliny (GLA), které patří do kategorie omega 6.

Přečíst článek

Biohacking: Čaj aneb mnohými zapomenutá antioxidační mana

V podzimních plískanicích je horký čaj vítaným občerstvením jak doma, tak venku v restauracích a kavárnách. V našich zeměpisných šířkách jsou nejoblíbenějšími druhy čaje černý, bylinkový, ovocný a zelený. Společné mají to, že nás vnitřně zahřejí, povzbudí trávení, hydratují a dodají specifické mikroživiny v tom konkrétním typu čaje obsažené.

Přečíst článek
mišpule obecná

Biohacking: Sezóna zdravých plodů zdaleka neskončila. Mlsejte mišpule, brukve či kaštany

I v nynějším chladném počasí je sezóna čerstvých potravin, a to nejen těch z holandských skleníků. Stále můžeme vyjít na zahradu a posbírat řadu druhů zeleniny a dokonce i ovoce. Nadšenci pro staré druhy plodin mají nyní možnost sklízet mišpule, což je druh ovoce příbuzný růžím a šípkům. Jejich konzumace je specifická tím, že se plody musí nechat na stromě přemrznout a buď uskladnit, nebo nechat v průběhu zimy na stromě a sklízet postupně.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Hericium erinaceus. Houba, která chutná a vyživuje mozek

Biohacking: Hericium. Houba, která chutná a vyživuje mozek

Lví hříva, botanicky korálovec ježatý, latinsky hericium erinaceus je jedlá a medicinální houba používaná zejména v čínské medicíně po tisíce let. Tam je jí připisován posilující vliv na srdce, plíce, ledviny, játra a slezinu a tím podporuje dobré trávení a vyrovnává hladinu energie. Díky znatelným účinkům byla houba poslední desetiletí zkoumána i vědci, kteří zjistili řadu nepopiratelných benefitů pro zdraví lidského organismu.

Přečíst článek
Květ černého bezu

Biohacking: Echinacea a Černý bez pomáhají odehnat podzimní virózy. Slouží v řadě podob

Použití specifických rostlin a bylin v naší denní rutině v tomto ročním období nám přinese řadu benefitů. Podle typu rostliny a naší motivace experimentovat je můžeme použít jako přísadu do jídla, udělat si odvar ve formě čaje, konzumovat v doplňcích stravy jako extrakt či kapsle.

Přečíst článek
Nigella sativa neboli Černucha setá, též černý kmín

Biohacking: Černý kmín má silné antioxidační a antibakteriální efekty

Černucha setá, latinsky Nigella sativa, nebo také černý kmín je semínko rostliny, která je po staletí pěstována jako koření a medicinální bylina původem ze Středomoří. Kmínu příbuzná není, ale kulinářsky se používá obdobně, proto dostala toto jméno. Jako koření se používá do kari směsí a podobných jídel s tím, že chuťově je semeno aromatické a připomíná kombinaci cibule, černého pepře a oregana. Z černuchy se lisuje olej, který lze použít v kuchyni jako výraznou složku jídla či jako léčivo.

Přečíst článek
kolostrum se nejčastěji získává z kravského mléka

Biohacking: Kolostrum je unikátním pomocníkem k lepší imunitě

Kolostrum je dnes populární doplněk stravy, vhodný jak pro děti, tak pro dospělé. Jedná se o první mléko vytvořené v mléčných žlázách savců, které se tvoří ještě v těhotenství a krátce po porodu. Jeho složení je odlišné od toho, které má normální „zralé mléko“, a tím má také jiné účinky. Kravské mléko je pro lidi samozřejmě primárně potravinou, vzácné kolostrum je ale díky koncentraci specifických látek spíše léčivem. Až několik dní trvá, než se u savčí matky vytvoří mateřské mléko v podobě, jak ho známe. Do té doby se potomkovi dostává kolostra jako malého množství potravy.

Přečíst článek

Biohacking: Chodí chřipka okolo. Co jíst, abychom se jí ubránili

S příchodem studeného počasí se často z našeho jídelníčku vytrácí pestrost. A to je škoda. Podzim nabízí mnoho chutných plodů, které jsou napěchovány vitamíny na podporu imunity. Už naši předkové věděli, že denně jedno jablíčko udržuje stálé zdravíčko.

Přečíst článek

News box

Americká společnost Apple  porušila soudní příkaz, který jí nařizoval, aby ve svém obchodě s aplikacemi App Store umožňovala platby přes jiné poskytovatele. Uvedla to soudkyně Yvonne Gonzalezová Rogersová, své rozhodnutí postoupila státním zástupcům kvůli možnému trestnímu stíhání firmy, uvedla agentura Bloomberg. Apple musí přestat účtovat provize za nákupy mimo svůj obchod s aplikacemi.
Spojené státy a Ukrajina podepsaly 🤝 dohodu o vytvoření americko-ukrajinského rekonstrukčního investičního fondu, oznámilo ve středu večer místního času (v noci na dnešek středoevropského letního času) americké ministerstvo financí. Agentura Bloomberg píše o podpisu „dohody o přístupu k ukrajinským přírodním zdrojům“.
Americké softwarové společnosti Microsoft 📈 vzrostl ve třetím fiskálním čtvrtletí čistý zisk o 18 procent na 25,8 miliardy dolarů (568,6 miliardy korun). Firmě pomáhá zájem o cloudové služby a umělou inteligenci (AI). 
Sociální síť pro sdílení krátkých videí 📱 TikTok plánuje investici ve výši jedné miliardy eur (24,96 miliardy korun) do výstavby svého prvního datového centra ve Finsku. Agentuře Reuters to potvrdil mluvčí společnosti s tím, že projekt je součástí širší iniciativy, jejímž cílem je posílit ochranu osobních údajů evropských uživatelů.
Doporučujeme