Lukáš Kovanda je český ekonom, pedagog a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Do roku 2022 byl členem Národní ekonomické rady vlády, je členem vědeckého grémia České bankovní asociace. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
články autora
Lukáš Kovanda: Důchodci loni zchudli nejvíce za víc než 10 let. Zvrátit to ještě může Ústavní soud
Starobní důchodci v loňském roce zchudli nejvýrazněji za posledních více než deset let. Poprvé od roku 2013 nastala situace, kdy roční změna starobních penzí nepřevýšila roční míru inflace, která se specificky dotýká starších ročníků. Zatímco se průměrný starobní důchod navýšil loni o 12,4 procenta, důchodcovská míra inflace činila 13,6 procenta. Reálně si tak důchodci pohoršili o 1,2 procenta, tedy nejvýrazněji od roku 2012.
Svět se už připravuje na Trumpův návrat do Bílého domu, tedy až na šéfku Evropské centrální banky Lagardeovou. Ta minulý týden – i s přihlédnutím k její vysoce apolitické pozici dosti neprofesionálně a hlavně neprozíravě – pronesla, že „Trump jednoznačně představuje hrozbu“. Včera Trump drtivě zvítězil v republikánském hlasování v Iowě.
V současné debatě o přijetí eura v Česku často zní, že referendum o přijetí eura nemá smysl, protože Češi si přijetí společně měny už odhlasovali roku 2003, kdy řekli „ano“ vstupu do EU, a tedy i do eurozóny. Jenže kdyby tento argument platil, žádné euro dost možná ani existovat nebude.
V tuto chvíli nelze z ekonomického hlediska přijetí eura v České republice doporučit. Celospolečenské náklady takového kroku převyšují benefity, a dokonce se obávám, že s rostoucím náskokem. To ale neznamená, že euro je z hlediska Česka odepsané navždy.
Vojenský úder Spojený států a Británie na pozice jemenských povstalců, k němuž došlo v noci na dnešek, není překvapivý. Spojené státy jej zvažovaly už v prosinci 2023. V podstatě jde také o test, zda Teherán, jenž povstalce podporuje, bude ochoten vstoupit s USA do proxy války. Dosavadní konflikt mezi Izraelem a Hamásem by se tak rozšířil. Jemenští povstalci, Húsíové, v Rudém moři útočí na – zejména – západní plavidla, a ochromují tak mezinárodní obchod. Činí tak ze msty za odvetný útok Izraele na teroristy z Hamásu v Gaze, které taktéž podporuje Írán.
Koruna je v náročném období od začátku roku 2020 reálně vůbec nejvýkonnější evropskou měnou, předčí i švýcarský frank nebo euro. Přechodem na euro ztratí Česko možnost dohánět bohatší země skrze kurs, zbude jenom inflační kanál. Z hlediska vývoje nominálního kursu vůči dolaru je pak koruna druhou nejvýkonnější měnou uplynulých čtyř let, po švýcarském franku.
Česko se může kvůli nástupu elektromobility stát „Detroitem Evropy“, varuje agentura Bloomberg. Stát totiž selhává v lákání zahraničních investorů, výrazně v tom zaostává i za Maďarskem a Polskem.
Letecké společnosti nejen ve Spojených státech, ale také od Panamy po Turecko stahují Boeing Max 9 ze svých letových plánů. Děje se tak poté, co dopravce Alaska Aitlines musel v pátek s jedním z těchto letadel nouzově přistát, neboť mu krátce po startu odpadla část trupu. Cestující nehodu popisují jako menší explozi.
Český prezident Petr Pavel vyvolal v rámci novoročního projevu svou zmínkou o přijetí eura v Česku velkou diskuzi napříč společností. Ekonom Lukáš Kovanda ve svém komentáři poskytuje malý exkurs do nedávné historie: Jak bojovaly proti inflaci centrální banky v Estonsku a v Česku?
Výsledné hospodaření české vlády za loňský rok je nakonec úspěšné, a to v tom smyslu, že se konečný deficit „vešel“ do vytyčeného rámce, aniž by vláda loni musela přistoupit k novelizaci rozpočtového zákona.
„Příchod nového roku rozsekl i tahanice o zlevnění potravin. Snížení DPH o tři procentní body z 15 na 12 procent obchodníci do cen promítli, část z nich daňové úpravy využila i marketingovým kampaním. Výjimkou jsou nealkoholické nápoje, které se přesunuly z 15 do standardních 21 procent, tím pádem zaznamenaly naopak cenový růst,“ zjistil list MF Dnes. O čem to vypovídá? Odpověď přináší komentář ekonoma Lukáše Kovandy.
Západ zaostává za Ruskem a Čínou ve výrobě některých důležitých válečných zbraní a obranných systému, upozorňuje list Wall Street Journal. A za klíčový důvod tohoto stavu označuje deindustrializaci Západu, která je podle ekonoma Lukáše Kovandy poháněná environmentálními programy typu Green Dealu.
Evropské akcie 📈 posílily poté, co se Čína a Spojené státy dohodly na snížení některých cel. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 přidal 1,2 procenta na 544,49 bodu. Zpevnil také index pařížské burzy CAC 40 a dařilo se i britským akciím.
Teroristické hnutí Hamás předalo izraelsko-amerického rukojmího 👨 Edana Alexandera zástupcům Červeného kříže. Podle agentury Reuters to potvrdilo ozbrojené křídlo Hamásu. Alexander, který byl zadržován v Pásmu Gazy od předloňského října, je podle zdroje agentury nyní na cestě do Izraele přes přechod Kisufim.
Japonská automobilka Nissan Motor se rozhodla zrušit v rámci rozsáhlé restrukturalizace svých aktivit dalších zhruba 1️⃣1️⃣ tisíc pracovních míst, uvedla japonská veřejnoprávní televize NHK s odvoláním na své zdroje. Automobilka již loni v listopadu ohlásila zrušení 9000 pracovních míst. Celkově by tak měla firma zrušit kolem 20 tisíc pracovních míst, což odpovídá zhruba 15 procentům její celkové pracovní síly, píše NHK.
Americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní příkaz, který podle něj povede ke snížení cen léků ve Spojených státech o 59 až 9️⃣0️⃣ procent. Především Evropská unie ale podle Trumpa bude muset za léky platit více, aby se příjmy farmaceutických firem výrazně nesnížily. Pokud tak EU, která je v Trumpových očích v mnoha ohledech „zákeřnější“ než Čína, neučiní, projeví se to na clech.
Ultračistý provoz za 4️⃣0️⃣0️⃣ milionů korun, který umožní zvýšit výrobu špičkových detektorů pro polovodičový průmysl, dokončil výrobce elektroniky CRYTUR v Turnově na Semilsku. Na rozšíření výroby získala firma před dvěma lety státní investiční pobídku 240 milionů korun. Investice je v polovině, řekl jednatel společnosti Jindřich Houžvička, který je podnikatelem Libereckého kraje roku 2023.
Americké akcie zahájily dnešní obchodování výrazným 📈 růstem. K obecnému optimismu přispívá oznámená dohoda o snížení cel, které o víkendu dosáhly delegace Spojených států a Číny. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si krátce po otevření burzy připisoval zhruba 2,4 procenta. Širší index S&P 500 vykazoval nárůst zhruba o 2,6 procenta.
Americký prezident 👴 Donald Trump, který se v úterý setká v Rijádu se saúdskoarabským korunním princem Muhammadem bin Salmánem, by se tam mohl podle některých zdrojů sejít i se šéfem Palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem a syrským prezidentem Ahmadem Šarou. Informovala o tom některá izraelská média s odvoláním na palestinský deník Al-Kuds.
Zbrojařská a strojírenská skupina Czechoslovak Group (CSG) založila subdivizi se zaměřením na umělou inteligenci CSG AI. Cílem subdivize je ☝ zlepšovat stávající nástroje AI a vyvíjet nové, v plánu jsou ale také akvizice start-upů a společností, které se umělé inteligenci věnují. Subdivize vznikla v rámci divize CSG Aerospace, jež se zaměřuje na letecký průmysl.
Alžírsko v neděli oznámilo vyhoštění 1️⃣5️⃣ francouzských diplomatů, které Francie podle něj jmenovala v rozporu se zavedenými pravidly. Napsala to agentura AFP. Paříž dnes uvedla, že na tento krok tvrdě a úměrně odpoví. Alžír minulý měsíc ze země vyhostil 12 jiných úředníků francouzského konzulátu, na což Francie vzápětí zareagovala stejným krokem.
Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha uvedl, že Rusko zcela ❌ ignoruje příměří nabídnuté Ukrajinou a jejími spojenci, které mělo začít platit od dnešního rána. Útoky pokračují na celé frontě, uvedl na síti X. Podle Sybihy je jediným záměrem Ruska prodlužovat válku na Ukrajině.