Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Důvěra v českou ekonomiku je nejvyšší za dva roky. Nálada stoupá hlavně podnikatelům

Důvěra v českou ekonomiku je nejvyšší za dva roky. Nálada stoupá hlavně podnikatelům
iStock
Lukáš Kovanda

Lidem v Česku se vrací důvěra v ekonomiku. Souhrnný ukazatel ekonomického sentimentu vykázal letos v červnu hodnotu 98 bodů. Jedná se o nejvyšší údaj od června 2022. Zároveň jde o údaj, jenž je jen poměrně těsně pod úrovní dlouhodobého průměru let 2003 až 2023, který odpovídá hodnotě 100 bodů.

Reklama

V červnu se oproti květnu poměrně citelně zlepšila nálada podnikatelů. Nálada spotřebitelů se sice zhoršila, ale poměrně nepatrně, takže nadále zůstává lehce nadprůměrná v porovnání s uvedeným obdobím let 2003 až 2023.

Podnikatelům se nálada lepší, neboť vnímají poměrně pozitivní vývoj na klíčových vývozních trzích v čele s Německem, kde dochází ke stabilizaci a oživení ekonomiky, a současně vyhlížejí další pokles úrokových sazeb v eurozóně i v Česku. Ten sice bude pomalejší, než se původně, začátkem roku, mínilo, ale i tak letos poskytne pozitivní impuls ekonomice díky zvýšení dostupnosti úvěrů a financování. Zároveň je pokles sazeb dokladem toho, že inflaci se daří krotit. Což je z hlediska podnikatelů další pozitivní zpráva.

Nálada spotřebitelů v červnu víceméně stagnovala po rychlém zlepšení začátkem letoška, kdy opadly zásadní obavy z energetické drahoty, možného nezkrocení či návratu inflace nebo z dopadů konsolidačního balíčku. Na další pozitivní impuls nálada spotřebitelů čeká. Mohlo by jej přinést výraznější zlevnění hypoték. Ty však nyní, co se týče sazeb, spíše stagnují, což souvisí se zmíněným pomalejším než původně očekávaným poklesem úrokových sazeb v ekonomice i těch České národní banky.

V dalších měsících letošního roku by měla celková nálada vzrůst nad hodnotu sta bodů. Což by se stalo poprvé od května 2022, tedy od prvních měsíců invaze Ruska na Ukrajinu, jejíž dopady dolehly na tuzemskou ekonomiku i náladu spotřebitelů a podnikatelů. Dalšímu růstu nálady bude letos nahrávat další snižování úrokových sazeb u nás i v eurozóně při poměrně nízké úrovni inflace i míry nezaměstnanosti.

Reklama

Další komentáře ekonoma Lukáše Kovandy čtěte zde:

Sníží ČNB sazbu o dalšího půl bodu? Spíš jen o čtvrt, shodují se analytici

Bankovní rada České národní banky (ČNB) bude ve čtvrtek pokračovat ve snižování základní úrokové sazby, otázkou ale zůstává rozsah tohoto kroku. Oslovení analytici mírně větší pravděpodobnost dávají snížení sazby o čtvrt procentního bodu ze současných 5,25 procenta, nelze ale podle nich vyloučit ani pokles o půl bodu. Významnou roli při rozhodování centrálních bankéřů podle nich bude mít vývoj kurzu koruny.

Přečíst článek

Lukáš Kovanda: Inflace ve světě padá, potud dobré zprávy. Náladu investorům kazí dění ve Francii

Inflace ve světě i v Česku zpomaluje. To je dobrá zpráva pro akcie a rizikovější aktiva typu kryptoměn. Stoupají totiž šance, že centrální banky výrazně sníží své úrokové sazby. Náladu však investorům může pokazit dění ve Francie, kde se trhy otřásají kvůli blížícím se předčasným volbám do tamního parlamentu.  

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme