Lukáš Kovanda je český ekonom, pedagog a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Do roku 2022 byl členem Národní ekonomické rady vlády, je členem vědeckého grémia České bankovní asociace. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
články autora
Stát, který neumí koupit ani benzínky, chce stavět hned čtyři jaderné bloky. Varovné
Stát nemá provozovat čerpací stanice. Je to notoricky špatný hospodář. Stát by ideálně ani neměl stavět jaderné elektrárny. Jenže jejich budování už natolik přereguloval – a tedy prodražil –, že se těžko najde soukromý investor. Na rozdíl od těch benzínek.
Současná údajně středopravá vláda se chystá zasadit další ránu českému kapitálovému trhu. Již se jí podařilo ochromit důvěru investorů v něj kurzotvornými výroky pronášenými nahodile a zmateně, zjevně bez znalosti věci a vůbec bez koncepce, případně jako v banánové republice v prostředí ducha venkovské hospody.
Evropské akcie jsou teď v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. Brány jsou přitom v potaz všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě, jak níže ukazuje graf.
Fialova vláda včera fakticky zúžila výběr stavitele dalších, až čtyř jaderných bloků v Česku na dva uchazeče, a to francouzský plně již postátněný podnik EDF a korejskou státní společnost KHNP. Zřejmým favoritem je však francouzský podnik. I proto, že francouzská vláda, jež o zakázku silně stojí, má zásadní vliv v Bruselu, kde Evropská komise musí projekt výstavby tuzemských jaderných bloků schválit, takzvaně notifikovat, z hlediska oprávněnosti jeho státní podpory.
Jak se nejlépe zajistit na stáří? Investuje už od dvaceti, třeba do akcií. Není třeba velkých částek, důležitá je pravidelnost a právě brzký začátek, radí ekonom Lukáš Kovanda. Odkládat si pětistovku měsíčně do akciového indexu S&P 500 podle něj dokáže i čerstvý dvacátník. Index odvede zbytek práce. Bát se nemusíte ani sebevětších krizí a měnových otřesů. Tak si to spočítejme.
Soud v Hong Kongu poslal do likvidace čínského realitního obra Evergrande. Pro celou Čínu může jít o okamžik srovnatelný s tím, co pro Západ značil bankrot investiční banky Lehman Brothers v roce 2008. Pád Evergrande, stejně jako pád Lehmanů, je dosud nejprůkaznějším dokladem neudržitelného ekonomického růstu živeného dluhem. Dneškem se tedy investoři po celém světě definitivně dozvídají – a mají na to štempl hongkongského soudu –, že vzestup čínské ekonomiky byl zejména v posledních letech nezdravý a v podstatě iluzorní. Vyhnaný dluhem.
Návrh ministra financí Stanjury dát "dluhovou brzdu" do ústavy je správný a je třeba jej podpořit. Přesně proto, aby ji nemohla zrušit každá vládní většina.
Poslední naděje důchodců na vyšší penze padla. Ústavní soud nepřekvapivě zamítl stížnost ANO na loňské snížení mimořádné valorizace. Verdikt je třeba respektovat, navíc když k němu soudci dospěli jasnou většinou 12:3. Přesto je třeba opět, i po vynesení rozsudku, říci, že loňská lednová inflace byla sice vysoká, dokonce historicky rekordně, ne však nečekaně vysoká.
Ústavní soud zamítl stížnost poslanců ANO, loňské snížení mimořádné valorizace penzí platí beze zbytku. Verdikt soudu přivítají ratingové agentury, nelze jej však přeceňovat – stav tuzemských veřejných financí zásadněji nezlepší.
Pro českou bezpečnost mohou být brzy zásadní dvě věci: dobré vztahy s Trumpem a plnění závazků vůči NATO, píše ve svém komentáři hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
V roce 2000 ekonomové (a politici s nimi) slibovali až 200procentní růst obchodu díky euru, dnes už se shodují, že dopad společné evropské měny je nulový. Jde o velkou blamáž ekonomie, míní ekonom Lukáš Kovanda.
Češi letos za alkohol utratí nejvíce v historii, asi 120 miliard korun, a to i přes to, že akce „Suchej únor“ připraví prodejce o víc než miliardu korun.
Česká ekonomika je stále „jako cedník“. Z okolních zemí zůstává jedinou, z níž lidmi vytvořené bohatství masivně mizí bez náhrady do zahraničí. Komentuje aktuální statistiku Světové banky ekonom Lukáš Kovanda.
Svět Česku pro letošek prognózuje nižší inflaci, než jakou má mít Evropská unie jako celek. Na Slovensku má letos být inflace citelně vyšší než v Česku, píše ve svém komentáři hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Evropské akcie 📈 posílily poté, co se Čína a Spojené státy dohodly na snížení některých cel. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 přidal 1,2 procenta na 544,49 bodu. Zpevnil také index pařížské burzy CAC 40 a dařilo se i britským akciím.
Teroristické hnutí Hamás předalo izraelsko-amerického rukojmího 👨 Edana Alexandera zástupcům Červeného kříže. Podle agentury Reuters to potvrdilo ozbrojené křídlo Hamásu. Alexander, který byl zadržován v Pásmu Gazy od předloňského října, je podle zdroje agentury nyní na cestě do Izraele přes přechod Kisufim.
Japonská automobilka Nissan Motor se rozhodla zrušit v rámci rozsáhlé restrukturalizace svých aktivit dalších zhruba 1️⃣1️⃣ tisíc pracovních míst, uvedla japonská veřejnoprávní televize NHK s odvoláním na své zdroje. Automobilka již loni v listopadu ohlásila zrušení 9000 pracovních míst. Celkově by tak měla firma zrušit kolem 20 tisíc pracovních míst, což odpovídá zhruba 15 procentům její celkové pracovní síly, píše NHK.
Americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní příkaz, který podle něj povede ke snížení cen léků ve Spojených státech o 59 až 9️⃣0️⃣ procent. Především Evropská unie ale podle Trumpa bude muset za léky platit více, aby se příjmy farmaceutických firem výrazně nesnížily. Pokud tak EU, která je v Trumpových očích v mnoha ohledech „zákeřnější“ než Čína, neučiní, projeví se to na clech.
Ultračistý provoz za 4️⃣0️⃣0️⃣ milionů korun, který umožní zvýšit výrobu špičkových detektorů pro polovodičový průmysl, dokončil výrobce elektroniky CRYTUR v Turnově na Semilsku. Na rozšíření výroby získala firma před dvěma lety státní investiční pobídku 240 milionů korun. Investice je v polovině, řekl jednatel společnosti Jindřich Houžvička, který je podnikatelem Libereckého kraje roku 2023.
Americké akcie zahájily dnešní obchodování výrazným 📈 růstem. K obecnému optimismu přispívá oznámená dohoda o snížení cel, které o víkendu dosáhly delegace Spojených států a Číny. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si krátce po otevření burzy připisoval zhruba 2,4 procenta. Širší index S&P 500 vykazoval nárůst zhruba o 2,6 procenta.
Americký prezident 👴 Donald Trump, který se v úterý setká v Rijádu se saúdskoarabským korunním princem Muhammadem bin Salmánem, by se tam mohl podle některých zdrojů sejít i se šéfem Palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem a syrským prezidentem Ahmadem Šarou. Informovala o tom některá izraelská média s odvoláním na palestinský deník Al-Kuds.
Zbrojařská a strojírenská skupina Czechoslovak Group (CSG) založila subdivizi se zaměřením na umělou inteligenci CSG AI. Cílem subdivize je ☝ zlepšovat stávající nástroje AI a vyvíjet nové, v plánu jsou ale také akvizice start-upů a společností, které se umělé inteligenci věnují. Subdivize vznikla v rámci divize CSG Aerospace, jež se zaměřuje na letecký průmysl.
Alžírsko v neděli oznámilo vyhoštění 1️⃣5️⃣ francouzských diplomatů, které Francie podle něj jmenovala v rozporu se zavedenými pravidly. Napsala to agentura AFP. Paříž dnes uvedla, že na tento krok tvrdě a úměrně odpoví. Alžír minulý měsíc ze země vyhostil 12 jiných úředníků francouzského konzulátu, na což Francie vzápětí zareagovala stejným krokem.
Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha uvedl, že Rusko zcela ❌ ignoruje příměří nabídnuté Ukrajinou a jejími spojenci, které mělo začít platit od dnešního rána. Útoky pokračují na celé frontě, uvedl na síti X. Podle Sybihy je jediným záměrem Ruska prodlužovat válku na Ukrajině.