Kam zajít, co ochutnat a co stojí za pozornost

Odebírat newsletter

Trump: Spuštění aplikace DeepSeek by mělo být budíčkem pro americké firmy

Americký prezident Donald Trump
ČTK
 ČTK

Spuštění čínské aplikace DeepSeek, která otřásla americkým technologickým sektorem, by mělo být budíčkem pro firmy v USA, které se zabývají umělou inteligencí. Podle agentur Reuters a AFP to řekl americký prezident Donald Trump. Později také řekl, že o čínskou platformu TikTok projevila zájem skupina Microsoft. Za působivou označil čínskou aplikaci spoluzakladatel a šéf společnosti OpenAI Sam Altman.

Asistent umělé inteligence (AI) čínského start-upu DeepSeek v pondělí předstihl konkurenční ChatGPT americké společnosti OpenAI. Nástup čínské aplikace otřásl americkými technologickými firmami, které zaznamenaly silné ztráty na burze. Nejhůře situace dopadla na společnost Nvidia, jejíž hodnota na burze v pondělí klesla o 600 miliard dolarů (14 bilionů korun).

„Spuštění aplikace DeepSeek jedné čínské firmy by mělo být budíčkem pro naše podniky,“ uvedl Trump. Podle něj to musí americkým firmám připomenout, že se musí soustředit na zlepšování své konkurenceschopnosti, aby byly úspěšné na trhu.

Výrobce čipů Nvidia

DeepSeek zasáhl cíl. Tržní hodnota výrobce čipů Nvidia klesla o 14 bilionů

Akcie amerických technologických podniků prudce oslabily kvůli obavám z nízkonákladové čínské konkurence v oblasti umělé inteligence (AI). Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, ztratil 3,07 procenta a uzavřel na 19.341,83 bodu. Za jeho poklesem stál zejména výrobce čipů Nvidia, jehož akcie se propadly o téměř 17 procent. Tržní hodnota podniku se tak snížila o téměř 600 miliard dolarů (zhruba 14 bilionů korun), což představuje nejprudší jednodenní pokles v historii amerického akciového trhu, napsal server CNBC.

Přečíst článek

Pochvala od Altmana

DeepSeek označil na síti X za „působivý model“ šéf společnosti OpenAI Altman. „A to hlavně kvůli tomu, co dokáží poskytnout za danou cenu,“ uvedl o čínské konkurenci Altman. „My samozřejmě dodáme daleko lepší modely,“ dodal Altman, podle kterého jeho firma bude pokračovat ve svém výzkumném plánu.

Trump novinářů řekl, že o akvizici sítě TikTok jedná Microsoft. Obě firmy to nekomentovaly. TikToku hrozí v USA zákaz kvůli zákonu, který se odvolává na národní bezpečnost. Ten ukládá čínské firmě ByteDance TikTok odprodat, nebo ukončit jeho činnost. Zákon měl vstoupit v platnost těsně před nástupem Trumpa do funkce prezidenta.Trump ale nařídil pozastavit na 75 dní uplatňování zákona o zákazu této sociální sítě.

Při projevu k republikánským zákonodárcům, kteří se shromáždili v pondělí v Miami, Trump znovu mluvil o zavádění cel. Trump, který se před týdnem vrátil do Bílého domu, chce cla zavést na dovozy čipů pro počítače, farmaceutických výrobků, oceli, hliníku a mědi. „Musíme vrátit výrobu zpět do naší země,“ uvedl americký prezident.

Tesla

Tesla se přidala ke skupině automobilek, které žalují EU kvůli clům

Americká automobilka Tesla se přidala k německé BMW a k čínským výrobcům elektromobilů a také žaluje Evropskou unii za cla na dovoz elektrických aut z Číny do EU. Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na dokumenty podané k Soudnímu dvoru Evropské unie. Brusel cla zavedl loni na podzim.

Přečíst článek

Trump zákonodárcům řekl, že bude usilovat o snížení daní, které slíbil v předvolební kampani. Současně však chce prosadit v Kongresu výrazné navýšení financování ochrany hranic. Řekl také, že nechce škrtat v programu pro zdravotní péči Medicare.

Během svého prvního mandátu Trump zavedl řadu cel a omezení na obchod s Čínou kvůli údajným neférovým praktikám ze strany asijské země. O dalších clech pak Trump mluvil i během předvolební kampaně.

VYŠEL LETNÍ NEWSTREAM CLUB 

Sázky na růst Česka se vyplácejí. Potvrzují to lidé různých oborů a zájmů, s nimiž se můžete potkat při čtení aktuálního vydání magazínu Newstream CLUB. Česko má totiž obří potenciál, který se daří čím dál více využívat. Platí to pro investory, globální i lokální firmy, ale také pro tuzemský realitní trh. Jak se na vlně zájmu svézt, poradí letní vydání magazínu.

Na obálce magazínu jsou sourozenci se Sara a Teo Sandevovi, kteří patří ke generaci, která už nemusí volit mezi původem a zemí, kde vyrostla. Ona jde hereckou cestou, on spojuje fotbal, studium a rodinný byznys. Oba ale dobře vědí, že jejich největší výhodou je právě mix českého zázemí a balkánských kořenů.

Aktuální vydání se věnuje právě sázkám na Česko z mnoha pohledů: z pohledu investorů drobných i institucionálních, ale i z pohledu lidí, kteří se snaží zemi posunout dál. K nim patří například Petr Dvořák, který shání soukromé prostředky na spolufinancování stavby nové pražské filharmonie, nebo investor Marek Dospiva.

Česko se také stává čím dál větším lákadlem pro zahraniční firmy, které zde mají vývojová centra. Důvodů je celá řada, ale klíčové jsou pro globální firmy tři věci: vhodná geografická poloha, bezpečnost, a hlavně silné technické zázemí, díky kterému tu mohou pracovat na nejpokročilejších inovacích.

To potvrzuje například šéf globální technologické společnosti Everpure Charlie Giancarlo, který působil v největších firmách světa, stál u zrodu internetu a nyní se věnuje datovým úložištím. Rozhovor s ním také přináší letní vydání magazínu Newstream CLUB. 

A rostoucí zájem nadnárodních firem o možnost působit v Česku potvrzuje také Tomáš Partsch z CTP, který vysvětluje, jak se z Brna stává evropské Silicon Valley.

Dvanácté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji, distribuci zajišťuje Send. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na newstream.cz.

Související

Mette Frederiksenová

Dánové chtějí bránit Grónsko a snižovat životní náklady. V čem může být nová vláda inspirací?

Přečíst článek