
Trend z TikToku udělal z pistácií horké zboží
TrhyInternetový trend v podobě oblíbené dubajské čokolády, který vznikl na sociální síti TikTok, způsobuje na mezinárodních trzích nedostatek pistácií, píše deník The Guardian.
Internetový trend v podobě oblíbené dubajské čokolády, který vznikl na sociální síti TikTok, způsobuje na mezinárodních trzích nedostatek pistácií, píše deník The Guardian.
Americká společnost Perplexity AI upravila návrh na fúzi s americkou částí platformy TikTok. Mateřské společnosti TikToku, čínské firmě ByteDance, navrhla vytvořit nový subjekt spojující Perplexity AI a TikTok U.S. Návrh nově počítá s tím, že americká vláda by po případném vstupu nové společnosti na burzu v ní vlastnila až 50procentní podíl. S odvoláním na zdroj obeznámený s návrhem to uvedla agentura Reuters.
Mezi prvními kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa ve funkci, do které byl uveden v pondělí, bylo zrušení desítek opatření jeho předchůdce Joea Bidena a omilostnění téměř všech obviněných z útoku na Kapitol z 6. ledna 2021. Po složení prezidentské přísahy Trump před jásajícími příznivci v zastřešené washingtonské aréně Capital One také v Oválné pracovně Bílého domu potvrdil úvodní sérii prezidentských výnosů a desítky jich podepsal. Staronový státník například vyvázal Spojené státy z pařížské klimatické dohody, což kritizovali někteří evropští politici, a rozhodnul se maximalizovat těžbu ropy a plynu ve Spojených státech. Rodící se administrativa rovněž ihned zahájila avizované kroky namířené proti imigraci do USA.
Americký prezident Donald Trump krátce po nástupu do úřadu podepsal příkaz, kterým se odkládá zákaz populární aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok. Chce maximalizovat těžbu ropy a plynu ve Spojených státech, zrušil jejich regulace a vyhlásil stav energetické nouze. Zároveň zrušil nařízení svého předchůdce Joea Bidena z roku 2021, jehož cílem bylo zajistit, aby polovina všech nových aut prodaných v USA v roce 2030 byla elektrických. Avizovaná dovozní cla Trump zatím nezavedl, od února ale plánuje zavést 25procentní clo na zboží z Kanady a Mexika, informují tiskové agentury.
Čínská sociální síť TikTok začala obnovovat své služby ve Spojených státech. Reaguje tak na prohlášení zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa že po svém pondělním nástupu do úřadu vydá nařízení, které umožní fungování TikToku. Oznámila to společnost na sociální síti X. TikTok v USA přerušil provoz v sobotu večer místního času a uživatelé dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat.
Společnost Perplexity AI se oficiálně přihlásila k zájemcům o platformu TikTok ve Spojených státech. Mateřské společnosti ByteDance, která je z Číny, předložila nabídku, aby se Perplexity AI a TikTok U.S. spojily a spolu s firmou New Capital Partners vytvořily nový subjekt. Serveru zpravodajské televize CNBC to řekl informovaný zdroj.
TikTok ve Spojených státech v sobotu večer místního času přerušil činnost. Uživatelé čínskou firmou vlastněné sociální sítě dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž je TikTok momentálně nedostupný v obchodech s aplikacemi Google Play a App Store. Nastupující americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social vyjádřil TikToku podporu.
Čínská sociální síť TikTok podle amerických médií prohrála spor u Nejvyššího soudu Spojených států ohledně zákona o změně vlastnictví. Zákon neporušuje svobodu projevu, rozhodli soudci. U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.
Možný zákaz TikToku na území USA, k němuž pravděpodobně dojde 19. ledna, přináší příležitost pro konkurenční platformy, jako jsou Instagram, Facebook, YouTube nebo Snapchat, aby zvýšily příjmy z reklamy převzetím části uživatelů TikToku. Upozornil na to server Financial Times (FT). Ten zároveň připomněl, že nahradit platformu bude pro konkurenci obtížné.
Sociální síť zaměřená na tvorbu krátkých videí TikTok se připravuje na to, že od neděle ukončí provoz své aplikace pro uživatele ve Spojených státech. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. V neděli by mohl v USA vstoupit v platnost zákaz aplikace TikTok, pokud ho Nejvyšší soud nezablokuje, píše Reuters.
Čínští představitelé posuzují možnost, že pokud ve Spojených státech nebude odložena platnost zákona zakazujícího sociální síť TikTok, mohl by její provoz v USA převzít Elon Musk. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje. Podle loňského odhadu analytiků Bloombergu se hodnota amerických aktivit TikToku pohybuje mezi 40 a 50 miliardami dolarů (983 miliard až 1,23 bilionu korun). TikTok serveru BBC News sdělil, že jde o čiré spekulace.