Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Nejen alkohol a tabák. Světová zdravotnická organizace ukázala, na co umírají Evropané

Tabák, alkohol a fosilní paliva ročně v Evropě zabijí 2,7 milionu lidí
iStock
 ČTK

V důsledku konzumace tabáku, alkoholu a průmyslově zpracovaných potravin a na následky používání fosilních paliv ročně umírá 2,7 milionu Evropanů, uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO). Vyzvala zároveň vlády jednotlivých států, aby zavedly přísnější regulaci výrobků ohrožujících lidské zdraví, napsal britský The Guardian.

Reklama

V průlomové zprávě WHO uvedla, že silná průmyslová odvětví přispívají ke špatnému zdravotnímu stavu a následným předčasným úmrtím tím, že používají klamavou reklamu a účinný marketing, a zasahují tak do úsilí vlád v prevenci smrtelných nemocí jako jsou rakovina, srdeční choroby a cukrovka.

Nová zpráva vypočítává, že fosilní paliva, tabák, alkohol a vysoce průmyslově zpracované potraviny (takzvané UPF) jsou odpovědné za více než 7400 úmrtí denně napříč 53 státy evropského prostoru. Celkově tato čtyři průmyslová odvětví způsobují 2,7 milionu úmrtí v Evropě ročně, což odpovídá zhruba čtvrtině (24,5 procenta) z celkových statistik úmrtnosti.

PŘEHLEDNĚ: Kolik zaplatíte za převoz vrtulníkem bez cestovní pojistky a kolik za léčbu horečky Dengue

Vzdálená exotika, nákladné destinace jako USA či Kanada, extrémní expedice nebo více krátkých cest do ciziny během jednoho roku. Tak nyní cestují Češi a stále více z nich do zahraničí cestuje i na vlastní pěst. O to důležitější pak je dobře nastavená cestovní pojistka, aby byla v cizině vůbec k něčemu. Přečtěte si, jak se mění chování cestovatelů a na co vše musíte u cestovní pojistky pamatovat, pokud nechcete třeba za vrtulník či léčbu infekční nemoci platit sami.

Přečíst článek

Zneužívání lidí pomocí marketingu

Zjištění Světové zdravotnické organizace podle The Guardian představují bezprecedentní útok na obrovské škody, které velké korporace a jejich produkty způsobují lidskému zdraví. Zpráva popisuje, jak „velký průmysl“ používá zjevné i skryté metody ke zvýšení svých zisků tím, že se snaží zdržovat a mařit vznik veřejných politik zaměřených na zlepšení zdraví obyvatelstva.

Reklama

„Nevelký počet nadnárodních korporací má významnou moc nad politickým a právním prostředím, v němž působí, a braní regulacím ve veřejném zájmu, které by mohly negativně ovlivnit jejich zisky,“ uvádí ve zprávě WHO.

„Taktiky průmyslu zahrnují zneužívání zranitelných lidí prostřednictvím cílených marketingových strategií, klamání spotřebitelů a používání nepravdivých tvrzení o prospěšnosti jeho výrobků nebo prospěšnosti životnímu prostředí,“ uvedl regionální ředitel organizace WHO pro Evropu Hans Kluge.

arteterapie může pomoci s řadou psychických problémů

Biohacking: Umělecká tvorba může ulevit stresu a vyřešit stará traumata

Vlastní tvořivost i umělecké výtvory jiných mohou významně ovlivnit naše duševní zdraví. Umění je od pradávna zdrojem pozitivních i negativních emocí, sebereflexe, komunitního spojení i psychického a fyzického uvolnění. Proto v dnešní moderní době, kdy populace trpí řadou psychických onemocnění jako deprese, úzkosti, ADHD, závislostmi, důsledky stresu i kognitivními nemocemi mozku, mohou být zmírněny kreativními terapiemi specificky pro tyto stavy vytvořenými- souhrnně nazývané jako arteterapie.

Přečíst článek

Tyto údaje navazují na výzkum z roku 2023, který zjistil, že alkohol, tabák, průmyslově zpracované potraviny a nápoje a fosilní paliva způsobují ročně na celém světě 19 milionů úmrtí, což představuje 34 procent všech úmrtí.

Analýza WHO dále ukazuje, že žádná z evropských zemí nedosahuje cílů OSN v oblasti udržitelného rozvoje, kterými jsou zastavení nárůstu obezity nebo snížení kouření u osob starších 15 let o 30 procent. Těchto 53 zemí spotřebuje více alkoholu než kterýkoli jiný region na světě (WHO pro Evropu zahrnuje do své oblasti 53 zemí, pozn. ČTK).

Navzdory zdravotním rizikům pouze malá část evropských zemí zakázala kouření na veřejných místech, zatímco snahy o snížení přitažlivosti škodlivých výrobků prostřednictvím jednotných obalů, zdanění alkoholu a jasného označování potravin se rovněž příliš neujaly, píše The Guardian.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Vlci z Wall Street mají problém. Propadají závislostem, psychiatři i firmy řeší prudký nárůst případů

Vlci z Wall Street trpí. Propadají závislostem, psychiatři i firmy řeší prudký nárůst případů

Přečíst článek
Alkohol škodí zdraví. Irsko jako první na světě zavede varovné nápisy na lihovinách i vínu

Irové jako první na světě zavedou varovné etikety na alkoholu. Naštvali tím nejen Italy

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme