Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Francouzi připojili k síti nový jaderný reaktor. První po 25 letech

Jaderná elektrárna Flamanville
ČTK
 ČTK

Ve francouzské jaderné elektrárně Flamanville připojili k síti nový reaktor. Jeho budování doprovázelo zpoždění a navyšování rozpočtu na výstavbu. Krok přivítal jako velkou událost pro Francii prezident Emmanuel Macron, uvedla agentura AFP. Ve Francii připojili k síti nový jaderný reaktor po 25 letech.

Reklama

Reaktor ve Flamanville je nového typu EPR (European Pressurized Reactor). Ve světě stojí jen další tři reaktory tohoto typu - jeden ve Finsku a dva v Číně. Jeho výkon je 1600 megawattů.

„Týmy EDF v 11:48 poprvé připojily k národní elektrické síti reaktor EPR ve Flamanville,“ uvedla státní energetická společnost EDF. Pod ní projekt přešel v roce 2018, kdy pohltila odvětví jaderných reaktorů společnosti Areva, která se před tím dostala do finančních obtížích.

Velká událost

„Pro naši zemi je to velká událost,“ uvedl prezident Macron. Ten v roce 2022 oznámil záměr šesti nových jadernách reaktorů. „Obnovit průmyslový sektor pro výrobu nízkoemisní energie, to je ekologie ve francouzském podání. Posiluje naši konkurenceschopnost a chrání klima,“ uvedl Macron.

EDF ve svém prohlášení uvádí, že spouštění nového reaktoru je pomalá a komplikovaná záležitost. Naposledy Francie připojila k síti nový reaktor v roce 1999. Nový blok v elektrárně Flamanville by se měl dostat na 100 procent výkonu do léta příštího roku.

Reklama

Nový blok v jaderné elektrárně Flamanville, kde stojí další dva reaktory, začal fungovat s dvanáctiletým zpožděním ve srovnání s původním kalendářem. Náklady na výstavbu dosáhly podle zprávy z roku 2020 francouzského účetního dvora 19 miliard eur včetně výdajů na financování stavby. Původně měla výstavba reaktoru stát 3,3 miliardy eur.

V Jihočeském kraji by mohly vzniknout továrny na modulární reaktory

V Jihočeském kraji by mohly vzniknout továrny na modulární reaktory

Až dvě továrny na moduly pro malé modulární reaktory (SMR) by mohly vzniknout v České republice. V příštích 20 až 30 letech by podle maximálního předpokladu zaměstnaly až 8000 lidí.

Přečíst článek

Fragment prvku palivové tyče jaderného reaktoru (ilustrační foto)

Zlaté ručičky. Češi vyvinuli vlastní modulární jaderný reaktor

Češi vyvinuli vlastní verzi modulárního jaderného reaktoru. Projekt DAVID SMR, na jehož vývoji se podíleli jaderní vědci z Česka, se zaměřuje na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla. Fungovat může ve vybraných průmyslových odvětvích, k odsolování mořské vody či k zajištění dodávek elektřiny nebo jako chlazení pro datacentra, uvedla společnost Czechatom, která je hlavním dodavatelem systému.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme