Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Co stojí za úspěchem Ukrajinců na moři? Námořní drony dostaly vylepšení

Námořní dron Sea Baby
Interfax-Ukrajina
 ČTK

Šéf ukrajinské tajné služby SBU Vasyl Maljuk uvedl, že Ukrajinci vybavili námořní drony Sea Baby raketomety Grad. SBU podle něj takto vybavená bezposádková plavidla použila poprvé loni v prosinci. Informovala o tom agentura Interfax-Ukrajina nebo server Ukrajinska pravda, který zveřejnil fotografii zbraně.

Reklama

Ukrajinská média psala o vybavení námořních dronů Sea Baby raketomety Grad už v předchozích dnech, odvolávala se přitom ale na nejmenované zdroje. Podle nich Ukrajinci zaútočili na ruské invazní síly pomocí dronů Sea Baby tento týden na Kinburnské kose na jihu Ukrajiny.

Server The Kyiv Independent sdílel video, které údajně zachycuje útok námořního dronu vybaveného raketometem, nicméně poznamenal, že jeho pravost nemohl nezávisle ověřit.

„Sea Baby je víceúčelová platforma, na kterou zpravodajská služba umisťuje další zbraně k plnění různých úkolů. Dron mimo jiné efektivně na dálku klade miny. Tímto způsobem už byly zasaženy čtyři nepřátelské lodě,“ uvedl Maljuk podle agentury Interfax-Ukrajina na summitu fundraisingové platformy United24.

The Kyiv Independent dříve napsal, že Ukrajinci zasáhli pomocí námořních dronů v Černém moři už řadu ruských lodí, ale používali je dosud jako bezpilotní plavidla naložená výbušninami, která explodovala po nárazu do cíle nebo v jeho blízkosti. Podle šéfa SBU námořní drony používá i ukrajinská vojenská rozvědka a námořnictvo.

Reklama

Bezposádková plavidla Sea Baby vyvinula SBU a jeden dron unese 850 kilogramů výbušnin, může plout rychlostí až 90 kilometrů v hodině, má dosah 1000 kilometrů a je vyroben z materiálu, který nedokážou odhalit radary, napsala Ukrajinska pravda. Jeden kus podle ní stojí 8,5 milionu hřiven (necelých pět milionů korun).

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Zelenský: Situace v Doněcké oblasti je krajně obtížná

Za krajně obtížnou označil dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj situaci na bojišti v Doněcké oblasti na východě země. Armádní velení uvedlo, že v některých místech musejí ukrajinské jednotky v důsledku ruských útoků manévrovat.

Přečíst článek

Poštovní známka velikosti plakátu v centru Kyjeva zobrazující ruské válečné lodě potopené po ukrajinských útocích v Černém moři

Rusům to na vodě nejde. Jejich flotila na Černém moři utrpěla další ztrátu

Ruská Černomořská flotila dál řídne, píší ukrajinská média po oznámení ukrajinského námořnictva o potopení ruské minolovky Kovrovec v noci na neděli.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Nord Stream 2

Němci se bojí války na Ukrajině. Hrozí jim dramatická inflace, což politiky tlačí ke zdrženlivosti

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme