Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Rusům to na vodě nejde. Jejich flotila na Černém moři utrpěla další ztrátu

Poštovní známka velikosti plakátu v centru Kyjeva zobrazující ruské válečné lodě potopené po ukrajinských útocích v Černém moři
ČTK
 ČTK

Ruská Černomořská flotila dál řídne, píší ukrajinská média po oznámení ukrajinského námořnictva o potopení ruské minolovky Kovrovec v noci na neděli.

Reklama

Námořnictvo se zdrželo podrobností, podobně i ukrajinský generální štáb, který se o zničení lodi zmínil v situačním přehledu, a ukrajinské ministerstvo obrany poblahopřálo bojovníkům, kteří se postarali o „další špatný den Černomořské flotily“. Ruská strana se nevyjádřila, což však v podobných případech bývá obvyklé.

Útok se pravděpodobně odehrál u pobřeží okupovaného Krymu, kde kotví většina Černomořské flotily, ale přesné místo nebylo potvrzenonapsal americký časopis Newsweek na svém webu. Není jasné, jaká zbraň byla použita k potopení minolovky. Upřesněn nebyl ani osud posádky, která u lodí této třídy (Projekt 266, Yurka v kódu NATO) čítá 68 mužů, dodal časopis s tím, že se ani neví, zda v okamžiku útoku byli námořníci na palubě. Ukrajinská strana tvrdí, že v sobotu Rusko v bojích přišlo o 1210 mužů, dodal časopis.

Finsko kvůli přílivu migrantů z Ruska chystá zvláštní zákon

Fini bojují s přílivem migrantů z Ruska. Země možná bude muset porušit své mezinárodní závazky

Finsko příští týden předloží návrh zákona, který by umožnil pohraničníkům odmítat žadatele o azyl pokoušející se vstoupit do země z Ruska, uvedl předseda finské vlády Petteri Orpo. Předloha by mohla znamenat, že Helsinky načas budou porušovat své mezinárodní závazky, napsala k tomu agentura Reuters.

Přečíst článek

Reklama

Rusko ztrátu lodi ani další ztráty, jak je uvádí ukrajinské velení, nepotvrdilo.

Ruskem dosazený gubernátor Sevastopolu Michail Razvožajev podle listu Izvestija dnes uvedl, že při nočním raketovém útoku ukrajinských sil bylo ve městě poškozeno několik domů, nikdo však nebyl zraněn. Ruský specializovaný server Topwar.ru v noci zveřejnil pod titulkem „Hrůza letící na křídlech noci“ článek o úspěšném nasazení ukrajinských bezposádkových člunů, námořních dronů, proti ruské Černomořské flotile jako o zbrani, která může zásadně změnit taktiku příštích námořních válek. Problém autor vidí v tom, že Rusko staví lodě, ale nebuduje loďstvo, a selhalo při vybudování systému, který by velitelům flotily zajišťoval situační přehled.

Rusové jsou na moři zranitelní

Ruská Černomořská flotila se během války ukázala obzvláště zranitelnou, píše Newsweek. Podle odhadu Legion Magazine byla třetina flotily - více než dvě desítky plavidel - zřejmě potopena či vyřazena z boje během 27 měsíců od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022. „Nejzranitelnějšími se ukázaly hlídkové a výsadkové lodě, což ukazuje vysokou účinnost ukrajinských prostředků,“ uvedla v březnu agentura Molfar, specializující se na zpravodajské poznatky z otevřených zdrojů. „Ztráty velkých výsadkových lodní a fregat zmenšily schopnost agresora vést rozsáhlé námořní operace, což má dlouhodobé strategické důsledky pro ruskou flotilu,“ dodala.

Začátkem letošního roku ruské síly přesunuly většinu flotily z obvyklé základny v Sevastopolu na Krymu „kvůli zvýšenému riziku ukrajinských útoků“, zaznamenalo v březnu britské ministerstvo obrany. Upozornilo, že klíčovou roli při ochraně nejcennějších lodí Černomořské flotily nyní hraje přístav Novorossijsk na severovýchodu Černého moře.

Ukrajina usiluje o navrácení Krymského poloostrova, který ruský prezident Vladimir Putin v rozporu s mezinárodním právem připojil k Rusku na jaře 2014.

Tvář Ukrajinky za pomoci AI propagovala na čínském internetu Rusko

AI v hlavní roli. Po čínských sociálních sítích koluje deepfake video s Ukrajinkou, která propaguje Rusko

Nechci, aby si někdo myslel, že jsem takové hrůzy někdy řekla. Použít Ukrajinku jako tvář k propagaci Ruska je šílenství, prohlásila Olha Lojeková, když svou tvář spatřila v řadě videí na čínských sociálních sítích. Jde o výsledek snadno ovladatelných nástrojů generativní umělé inteligence, které jsou snadno dostupné on-line. „Byl to můj obličej a můj hlas. Bylo to děsivé. Viděla jsem samu sebe říkat věci, které jsem nikdy neřekla,“ svěřila se jednadvacetiletá studentka Pensylvánské univerzity stanici BBC.

Přečíst článek

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

OBRAZEM: Ukrajinci zastavili ruský postup v Charkovské oblasti. Kam až invazní armáda došla?

Ukrajinské armádě se podařilo stabilizovat situaci na severu Charkovské oblasti, ruská invazní vojska nepostoupila o více než deset kilometrů, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko minulý týden obnovilo pozemní ofenzivu v tomto příhraničním regionu na severovýchodě Ukrajiny, čímž otevřelo novou frontu. V prvních dnech přicházely zprávy o postupu invazních vojsk. Moskva i dnes uvedla, že její vojska postupují.

Přečíst článek

Reklama

Související

Mariupol, evakuace civilistů

Páchali Rusové v Mariupolu válečné zločiny? Použili hladovění civilistů jako vojenskou taktiku

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme