Čínské škobrtnutí připravilo Apple o část zisků

Tržby výrobce iPhonů klesají už čtvrtý kvartál po sobě. Applu zatápí čínský Huawei, který americkou technologickou jedničku na čínském trhu sesadil z pozice nejprodávanější značky smartphonů.
Americká technologická společnost Apple ve čtvrtém finančním čtvrtletí zvýšila meziročně čistý zisk o necelých 11 procent na téměř 22,97 miliardy dolarů (přibližně 529 miliard korun). Vyplývá to ze čtvrteční zprávy o výsledcích hospodaření. Zisk na akcii překonal odhady analytiků. Tržby společnosti ale mírně klesly, a to už čtvrtý kvartál za sebou. Podnik se potýká s nízkou poptávkou po počítačích Mac a nestabilním trhem s chytrými telefony v Číně.
Tržby za čtvrté finanční čtvrtletí, které skončilo 30. září, Applu klesly o zhruba jedno procento na 89,50 miliardy dolarů. I v tomto případě firma překonala očekávání analytiků, kteří odhadovali tržby 89,28 miliardy.
Sesazen z trůnu
Apple letos čelí na trhu chytrých telefonů tvrdší konkurenci, protože se na pole vrací společnost Huawei Technologies s novými telefony s čipy čínské výroby. Telefony iPhone jsou dlouhodobě hlavním pilířem tržeb společnosti.
Společnost Apple se již několik čtvrtletí potýká s poklesem prodeje počítačů Mac a iPadů a čtvrté čtvrtletí v tomto trendu pokračovalo. Prodeje Maců se propadly o třetinu na 7,61 miliardy dolarů a prodeje iPadů klesly o deset procent na 6,44 miliardy dolarů.
Akcie Applu letos zpevnily o 37 procent. Za dnešní seanci si připsaly přes dvě procenta. Po konci obchodování a zveřejnění výsledků hospodaření akcie Applu prudce oslabily.
Americká technologická společnost Apple představila nové počítače MacBook Pro a iMac a tři nové čipy, které je pohánějí. Společnost uvedla, že přepracovala grafické procesory, což je klíčová část čipu, napsala agentura Reuters.
Apple představil nový MacBook i výkonné čipy, určené vývojářům umělé inteligence
Zprávy z firem
Chytré telefony iPhone americké společnosti Apple přišly o vedoucí pozici na čínském trhu, předstihla je domácí značka Huawei, uvádí zpráva analytiků společnosti Jefferies, kterou cituje server CNBC.
Apple přišel o vedoucí pozici na čínském trhu. Novým králem je Huawei
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.