Akciové trhy se od dubnového propadu prudce rostou. Indexy lámou rekordy a investoři se vezou na vlně euforie, kterou spustilo pozastavení celních opatření Donalda Trumpa. Analytici ale varují, že klid může být jen dočasný. Trh si znovu říká o opatrnost.
Po dvou letech opatrného přešlapování na místě se trh s primárními úpisy akcií (IPO) letos osměluje k prvním krůčkům. Jedním z klíčových momentů tohoto obratu je IPO izraelské obchodní platformy eToro, které se stalo symbolem návratu důvěry a poptávky investorů. Očekávání jsou nemalá, letošní rok by měl přinést desítky silných burzovních debutů.
Evropské akcie v prvních čtyřech měsících roku vesměs rostly, zatímco americké indexy propadly. Širší americký index S&P 500 odepsal přes pět procent, index technologických akcií Nasdaq Composite téměř deset procent. Index Euro STOXX 50 si naopak připsal pět procent a německý DAX rostl o více než 12 procent. Ještě více stouply polské a české akcie, ukázaly burzovní statistiky.
Cena zlata od roku 2000 do současnosti stoupla o 1042 procent, což je průměrný roční výnos 10,1 procenta. Od začátku letošního roku si připsal žlutý kov více než 30procentní zhodnocení a stal se jedním z nejvýnosnějších aktiv současnosti, uvádí analýza XTB.
Velikonoční svátky a s nimi spojená přestávka v obchodování na finančních trzích přinesly nemilá překvapení v podobě razantního výprodeje dolaru a amerických akcií. Naopak zlato si v této turbulentní situaci vedlo velmi dobře.
Americké akcie se po středečním prudkém posílení vrátily k poklesu. Bílý dům dnes potvrdil, že celkové clo na dovoz z Číny činí 145 procent. Akcie poté ztráty z úvodu obchodování ještě více prohloubily. Technologický index Nasdaq vykázal pokles o 4,31 procenta na 16.387,31 bodů. Širší index S&P 500 odepsal 3,46 procenta na 5268,05 bodů a Dow Jonesův index se snížil o 2,5 procenta na 39.593,66 bodů.
Akciové burzy ve východní Asii prudce posilují poté, co americký prezident Donald Trump na 90 dní snížil cla většině zemí na deset procent. Směrem vzhůru však pádí i indexy v Evropě.
Pád finančních trhů sice může působit tak, že se děje za zavřenými dveřmi Wall Street, City a dalších světových burz. Důsledky si však najdou cestu i do peněženek běžných Američanů, včetně voličů Donalda Trumpa. Obávat se mohou například o svoje důchody. Ustojí to Trumpova administrativa?
Oznámení extrémně vysokých a téměř plošných cel ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa rozkolísala trhy mimořádným způsobem. Některé akciové trhy se již dostaly do „medvědího trhu“, tedy oproti maximům klesly v krátké době o 20 a více procent. Po čtyřech dnech propad sice trhy začaly mírně růst, vyhráno ale investoři téměř jistě nemají. Naznačuje to index volatility VIX, kterému se přezdívá index strachu. Ten se v posledních dnech dostal na úroveň, kde naposledy byl na začátku pandemie.
Propady akciových trhů v posledních dnech jsou něco, na co rozhodně nejsou investoři zvyklí. Obzvláště ti, kteří do trhu vstoupili v loňském roce, kdy až na pár výjimek nedošlo k výraznějším propadům. Rok 2024 je již minulostí stejně jako zisky akciového indexu S&P 500, které v loňském roce nabyl. Co dělat z pohledu retailového investora v dnešním turbulentním období?
Jak moc vlastně aktuální vlna paniky mezi investory děsí Donalda Trumpa? Podle jeho vlastních slov z nedělní noci si tuto reakci trhů (údajně) nedokázal představit. Přitom ekonomové po celém světě dopředu avizovali, že zavedení plošných cel povede jednak k obchodní válce, jednak ke snížení růstu a propadů trhů, a naopak k nárůstu inflace zejména v USA. O kolik vlastně trhy propadly? A jak hluboko mohou padat, aniž by to Trumpa znervóznělo? Prostor pro další propad ještě je, ačkoli se poměrně zmenšuje. Trhy totiž propadly opravdu razantně.
Společnost WISS CZECH, která dodává hasičská auta a další techniku složkám🧑🚒👮♂️👩⚕️ integrovaného záchranného systému, loni utržila 234,8 milionu korun. Meziročně to bylo téměř o 81,5 milionu korun méně. Firma z Uherského Brodu zaznamenala v roce 2024 čistý zisk 4,1 milionu korun, o rok dříve byl 7,7 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy a účetní závěrky podniku, které jsou založené ve Sbírce listin.
Odbytová družstva mohou v dnešní době stejně jako v minulosti představovat odpověď na řadu problémů, kterým 🚜🚜🚜zemědělství čelí. Zemědělcům umožňují získat lepší postavení na trhu i lépe zvládat výkyvy cen či nákladů. V rozhovoru s ČTK to řekl předseda Družstevní rady Zemědělského svazu ČR Martin Lev. Podle něj roste mezi zemědělci o sdružování do odbytových družstev zájem, rozvoj ale brzdí historická nedůvěra i chybějící podpora.
Stavební spořitelny poskytly za letošní první pololetí úvěry za 32,4 miliardy korun. Proti stejnému období minulého roku to představuje 📈📈📈nárůst o 44,3 procenta. Počet nových smluv o stavebním spoření se však meziročně snížil o 2,3 procenta na 237 208, klesla i úhrnná cílová částka, na kterou lidé spoří. Vyplývá to z údajů všech pěti stavebních spořitelen.
V prvním pololetí letošního roku bylo vyhlášeno 8249👎🏻👎🏻👎🏻 osobních bankrotů, což bylo meziročně o 13 procent více. Zároveň to byl nejvyšší počet od roku 2021. Od začátku ledna do konce června bylo také podáno 8533 návrhů na osobní bankrot, o 12 procent více než ve stejném období loni. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF - Czech Credit Bureau na základě dat portálu Informace o firmách.
Číst více
Starší byty zdražily v druhém čtvrtletí ve velkých městech meziročně v průměru o 27 procent a oproti prvnímu čtvrtletí o sedm procent. Metr čtvereční se tak nyní prodává v průměru 77 343 korun. Nejvíce rostly ceny bytů v Ústí nad Labem a Ostravě, tedy ve městech, kde jsou byty nejlevnější. Vyplývá to z analýzy realitní platformy FérMakléři.cz.
Číst více
Společnost SpaceX podnikatele Elona Muska investuje 💰💰💰dvě miliardy dolarů do jeho jiné firmy xAI, která se zaměřuje na umělou inteligenci (AI). S odkazem na investory blízké oběma podnikům o tom informuje web deníku The Wall Street Journal (WSJ). Musk opakovaně mobilizuje své obchodní impérium, aby podpořil xAI, jež se snaží dohnat konkurenci, jako je tvůrce ChatuGPT, firma OpenAI.