Investoři přesouvají kapitál z USA do EU a Japonska

Kolísavost na akciových trzích v posledních týdnech způsobená mimo jiné vysokými cly, která Spojené státy uvalily na dovoz zboží z Číny, se projevuje také přesunem kapitálu mezi jednotlivými trhy.
Americké akcie v týdnu do 30. dubna zaznamenaly odliv 8,9 miliardy dolarů (přes 195 miliard korun). Evropské akcie naopak zaznamenaly příliv kapitálu, a to v objemu 3,4 miliardy dolarů. Do Japonska se přesunul kapitál za 4,4 miliardy dolarů, což je nejvíce za poslední rok. Na základě dat Bank of America (BofA) to uvedla agentura Bloomberg. Americké cenné papíry ale i tak nadále dominují.
Navzdory zvýšenému zájmu investorů o evropské akcie nedochází k zásadnímu přesunu kapitálu z USA, řekl Bloombergu šéf obchodování BofA pro region Evropy, Blízkého východu a Afriky (EMEA) Brian Weinstein. Jde podle něj spíše o okrajové přesuny než strukturální změnu. Hlavně institucionální investoři zatím přistupují k evropskému trhu opatrně a vyčkávají.
Podle dat BofA investoři vložili ve třech týdnech do konce dubna do evropských akcií 3,4 miliardy dolarů, zatímco z amerických trhů v téže době odčerpali 6,1 miliardy dolarů, dodal Bloomberg. To ale nic nemění na pokračující dominanci amerických akcií v letošním roce. Od začátku roku do 30. dubna americké akcie i po započtení staženého kapitálu zaznamenaly čistý příliv 146,3 miliardy dolarů (3,2 bilionu korun), zatímco v případě evropských akcií čistý příliv kapitálu činí jen 34,7 miliardy dolarů.
Podle Bloombergu výraznějším přesunům brání nejistota ohledně krátkodobého ekonomického výhledu Evropy. I pokud by se Evropské unii podařilo dosáhnout obchodní dohody s USA, očekávají investoři vyšší cla než v minulosti. Trh také očekává, že Evropská centrální banka (ECB) letos dvakrát sníží sazby, s padesátiprocentní pravděpodobností i třetího snížení na 1,5 procenta, dodala agentura.
Přes akciové trhy se v dubnu přehnalo malé tornádo, které jak rychle přišlo, tak rychle odešlo. Kdybyste 2. dubna usnuli a 30. dubna se probudili a podívali se na své portfolio, tak si řeknete, nuda, nic moc se nedělo. Ale mezitím byla na trzích pěkná mela.
V dubnu smetlo akcie tornádo. A celý svět už ví, koho se bojí Donald Trump
Trhy
Optimismus investorů do jisté míry podpořily plány Německa na posílení výdajů do infrastruktury a obrany, ale důvěrou otřásly problémy Friedricha Merze získat ve Spolkovém sněmu většinu při volbě kancléře. Jako první politik od vzniku Spolkové republiky Německo byl zvolen až ve druhé volbě - v té první jej nepodpořilo 18 poslanců nové koalice.
V dubnu americký prezident Donald Trump oznámil plošná cla pro většinu zemí a současně ještě na většinu partnerů uvalil výrazně vyšší sazby, které označil za reciproční. Například pro EU to mělo být 20 procent.
Po turbulencích na trzích Trump takzvaná reciproční cla pro většinu zemí pozastavil. Zvýšil ale clo na dovoz z Číny, postupně až na 145 procent, což podle ekonomů průměrnou celní zátěž dovozu do USA nechává na podobné úrovni jako před těmito dvěma kroky. Čína, která je třetím největším obchodním partnerem Spojených států, pak v odvetě zvýšila cla na dovoz z USA na 125 procent.
Spojené státy od 3. dubna vybírají i 25procentní clo na dovoz automobilů a od 3. května účtují stejný poplatek i za dovoz některých automobilových dílů. Trumpova administrativa také zavedla 25procentní cla na dovoz produktů z oceli a hliníku.
Evropské akcie v prvních čtyřech měsících roku vesměs rostly, zatímco americké indexy propadly. Širší americký index S&P 500 odepsal přes pět procent, index technologických akcií Nasdaq Composite téměř deset procent. Index Euro STOXX 50 si naopak připsal pět procent a německý DAX rostl o více než 12 procent. Ještě více stouply polské a české akcie, ukázaly burzovní statistiky.
České a polské akcie jsou letos ve formě. Zastiňují zbytek Evropy i USA
Trhy
Očekávaný propad akciových indexů je první rychlou a negativní reakcí na ohlášení cel, která americký prezident Donald Trump uvalil na celý svět. Hlavní indexy padají o jednotky procent. Naopak nahoru jdou v souladu s očekáváním dluhopisy a také zlato. To se přiblížila i rekordní hodnotě 3167 dolarů za troyskou unci.
Na Trumpových clech už někteří vydělávají. Ti, kdo investovali do zlata
Trhy
„Cla jsou jen příznakem hlubší krize pod povrchem. Světový řád, na který jsme si zvykli se drolí a pokud to politici neuřídí, může být výsledek horší než pouhá recese,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
Timur Barotov: Trumpova cla jako symptom něčeho vážnějšího
Názory