Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

České a polské akcie jsou letos ve formě. Zastiňují zbytek Evropy i USA

Pražská burza
Pražská burza
 ČTK

Evropské akcie v prvních čtyřech měsících roku vesměs rostly, zatímco americké indexy propadly. Širší americký index S&P 500 odepsal přes pět procent, index technologických akcií Nasdaq Composite téměř deset procent. Index Euro STOXX 50 si naopak připsal pět procent a německý DAX rostl o více než 12 procent. Ještě více stouply polské a české akcie, ukázaly burzovní statistiky.

„Po vydařeném začátku roku zaznamenaly světové akciové trhy v dubnu velké otřesy v důsledku obchodní politiky prezidenta USA Donalda Trumpa. Chaotické rozhodování a celní politika vedly k napětí mezi investory, což vyvolalo rekordní poklesy. Během několika dní bylo z globálních akciových trhů vymazáno 15 bilionů dolarů,“ uvedl analytik Portu Marek Malina.

Navzdory hrozbě světové obchodní války a zpomalení globálního ekonomického růstu se podle něj situace v posledních týdnech uklidňovala, čemuž pomohlo pozastavení platnosti obchodních cel a mírnější rétorika americké administrativy.

Americké indexy ztratily

Index S&P 500 se na začátku měsíce dostal po prudkých propadech až k úrovním ze začátku minulého roku, doplnil analytik XTB Tomáš Cverna. Ve druhé polovině měsíce se ale trhy díky odložení cel uklidnily. Americký index S&P 500 poklesl od začátku roku zhruba o pět procent a technologický index Nasdaq Composite 9,5 procenta. Kvůli silnější koruně však investoři při přepočtu do domácí měny letos na amerických akciových trzích ztratili více, poznamenal.

Německý DAX 40 letos vzrostl o 12,2 procenta, eurozónový index Euro Stoxx 50 o 4,9 procenta a panevropský STOXX Europe 600 o 2,9 procenta. Skutečnými vítězi letošního roku jsou podle Maliny akcie společností z Polska a Česka. Polský WIG se zvýšil o 25,1 procenta a český PX o 16,3 procenta.

Růstu evropských akcií přispívá také zvyšování výdajů na zbrojení a atraktivnější ocenění akcií než v případě USA. Obzvlášť se daří evropským zbrojařským firmám. Akcie Rheinmetallu si připsaly již 145 procent, ThyssenKrupp 142 procent, Saab přidal 92 procent, Thales 77 procent, Leonardo 76 procent a BAE Systems 49 procent.

Opačnou výkonnost mají automobilky. Akcie Volkswagenu sice stouply o 11 procent, Mercedes a Renault jsou však na nule, akcie Ferrari ztratily dvě procenta, podobně BMW a Volvo tři procenta, Porsche 23 procent a Stellantis 33 procent. Z technologických firem akcie Microsoftu ztratily šest procent, Mety osm procent, Apple 13 procent, Amazonu a Alphabetu 15 procent, Nvidie 21 procent a Tesly 23 procent. Nedaří se ani akciím v Asii. Japonský Nikkei 225 letos klesl o osm procent a čínský CSI 300 o procent, podotkl Malina.

XTB

Menší zisk, ale více klientů i investic. Polský broker XTB pokračuje v expanzi

Ke konci března měla firma celkem 1,54 milionu zákazníků. Počet aktivních uživatelů vzrostl meziročně o 76,5 procenta na 735 300.

Přečíst článek

Vysokomýtský závod společnosti Iveco

Výrobce autobusů Iveco chce vytěsnit minortitní akcionáře. Jeden z nich žádá vyšší protiplnění

Firma nabízí 26 743 korun za tisícikorunovou akcii. Minoritní akcionář Jan Tulis podal protinávrh. Podle něj posudek nezohledňuje hodnotu společnosti a z ní odvozenou hodnotu protiplnění. Cenu považuje za podhodnocenou.

Přečíst článek

Související

Americké akcie se po středečním prudkém růstu vrátily k poklesu

Stoupání dlouho nevydrželo. Americké akcie opět klesají, krvácí Tesla i Nvidia

Přečíst článek
Akciové burzy ve východní Asii prudce posilují

Hrátky se cly pomáhají akciovým trhům v Asii i v Evropě. Prudce rostou

Přečíst článek
Doporučujeme