Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Ceny komodit letos klesaly. Nejvíce zlevnily pšenice či elektřina

Nejvíce zlevnily průmyslové kovy, pšenice, kukuřice, plyn a elektřina
Pixabay
 ČTK

Ceny komodit na světových trzích v prvních třech čtvrtletích roku spíše klesaly, nejvíce zlevnily průmyslové kovy, pšenice, kukuřice, plyn a elektřina. Naopak výrazně zdražil cukr a v posledních měsících i ropa, řekl analytik XTB Jiří Tyleček. Komoditní index agentury Bloomberg je od počátku roku v minusu 4,5 procenta.

Reklama

„Energiím se dlouhé měsíce nedařilo. Přibližně v polovině roku se však situace otočila a nyní táhnou cenový růst. Na něm se výrazně podílí ropa,“  uvedl Tyleček. Texaský ropný benchmark WTI přidává letos 17 procent. Cena severomořského Brentu (listopadového kontraktu) stoupla o 13 procent. Trojciferná cena ropy tak může být otázkou velmi krátké doby. Napjatou situaci způsobuje omezení těžby Saúdské Arábie a Ruska. Na trhu panuje deficit a situace přispívá ke snižování zásob. Na čerpacích stanicích už ceny benzinu i nafty překonaly letošní maxima.

Nikl ztrácí na hodnotě

Naopak relativní klid panuje podle Tylečka u cen plynu a elektřiny. Měsíční kontrakt v Nizozemsku, který je stěžejní pro ceny v Česku, letos klesá o 50 procent. Cena ročního kontraktu, který více odpovídá vývoji cen pro konečné zákazníky, klesá v tomto roce o 47 procent. K příznivému vývoji cen pomáhají v poslední době abnormálně vysoké teploty a vysoký stav zásob plynu v Evropě. Cena uhlí v Rotterdamu s dodáním v tomto roce letos ztrácí 29 procent.

Z průmyslových kovů letos vykazuje nejvyšší ztráty nikl. Jeho cena klesá o 37 procent. Nejvíce obchodovaný kov měď zlevnila o 3,4 procenta. O něco vyšší ztráty předvádí hliník, letos klesá o 5,7 procenta.

Jerome Powell, šéf Fed

Týden tradera: Fed zklamal trhy, J&T a Šnobr ukončili svoji éru ve Venatoru

Týden na finančních trzích se nesl ve znamení zasedání americké centrální banky, které skončilo ve středu večer. Fed oznámil, že pozastaví zvyšování úrokových sazeb, ponechá svou základní úrokovou sazbu na 22letém maximu a zároveň naznačil, že v příštím roce bude snižovat sazby méně. Proč tedy nastaly negativní reakce na akciovém trhu?

Přečíst článek

Reklama

Cena zlata vzrostla o 2,2 procenta

Ceny nejvíce obchodovaných drahých kovů se letos vydaly opačným směrem. „Cena zlata vzrostla o 2,2 procenta za troyskou unci. Je však výrazně pod svým maximem ze začátku května,“  řekl analytik Golden Gate CZ Pavel Ryba. Horších devět měsíců má za sebou stříbro, jehož cena klesla o 5,6 procenta. Ještě hůře je na tom palladium, které se hojně využívané v automobilovém průmyslu při výrobě katalyzátorů. To, že se automobilkám v některých zemích přestává dařit, dokládá podle Ryby pokles jeho ceny o 29 procent,

Ze zemědělských komodit nejvíce zdražuje cukr. Jeho cena v New Yorku letos přidává 30 procent. Cena většiny komodit z této skupiny však klesá. Káva Arabica na burze v New Yorku ztrácí 11 procent. Nejvíce zlevnila kukuřice. V Chicagu se její cena snížila o 29 procent. Pokles ceny pšenice už v roce 2023 dosáhl 27 procent. Ceny obilovin pro spotřebitele pozitivně ovlivňuje vysoká úroda a dobré vyhlídky na příští sezonu, uzavřel Tyleček.

Inflace v EU se v červenci snížila na 6,1 procenta

Inflace v eurozóně klesla nejníže za dva roky, přispěly k tomu nižší ceny energií

Míra inflace v eurozóně v září klesla na 4,3 procenta ze srpnové hodnoty 5,2 procenta, uvedl v rychlém odhadu unijní statistický úřad Eurostat. Inflace je tak nejníže za poslední dva roky. Před rokem byla na deseti procentech, což byl tehdejší rekord. Nejvyšší inflaci má nyní v eurozóně Slovensko.

Přečíst článek

Jak využít zlaté horečky umělé inteligence a neohrozit cíle udržitelnosti?

Jak využít zlaté horečky umělé inteligence a neohrozit cíle udržitelnosti?

Umělá inteligence se v posledních letech stala jednou z nejrychleji rostoucích oblastí investic firem do nových technologií a inovací. Využijí ji prakticky všechny obory, od zdravotnictví, přes výrobu polovodičů a čipů a automobilový průmysl až po finanční služby. Nejnovější vlna široce dostupných nástrojů generativní umělé inteligence, k nimž patří i mediálně známý ChatGPT, pak způsobuje dramatický nárůst strojově generovaných dat, a je obecně hnací silou bezprecedentního růstu množství nestrukturovaných dat jako takových. Co to přinese za výhody a výzvy?

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme