Reklama

Němci atom odmítali. Teď budou elektřinu z jádra nakupovat na Ukrajině

Elektrárna, ilustrační foto
Pixabay
 ČTK

Ukrajina chce Německu nabídnout elektrickou energii vyrobenou ve svých jaderných elektrárnách, a pomoci tak zemi na cestě ze závislosti na dodávkách ruských energetických surovin. Před cestou do Berlína to řekl ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

Reklama

Ukrajina nyní elektrickou energii dodává do Moldavska, Rumunska, Polska a na Slovensko. „Ale jsme připraveni vývoz rozšířit i do Německa,“ řekl ukrajinský premiér a dodal, že jeho země má díky svým jaderným elektrárnám dostatečné množství elektrické energie. O této věci bude v neděli jednat s německým kancléřem Olafem Scholzem.

Na začátku ruské invaze na Ukrajinu se tato země a sousední Moldavsko odpojily od ruské elektrické sítě, v polovině března se pak synchronizovaly s evropskou rozvodnou sítí. Od té doby do Moldavska a Evropské unie proudí denně 400 až 700 megawatthodin.

Šmyhal chce ale teď vývoz elektřiny výrazně zvýšit. „Bylo by to dobré pro obě strany. EU by získala více energie a my devizy, které naléhavě potřebujeme,“ řekl.

Letecký snímek Záporožské jaderné elektrárny.

Navzdory Černobylu. Ukrajinci prchají před Rusy do Záporoží, možná radiace jim nevadí

Tisíce lidí prchajících z Ruskem kontrolovaných regionů na jihu Ukrajiny přicházejí do města nedaleko největší evropské jaderné elektrárny navzdory obavám z možné radiace kvůli bojům. Pro mnohé z nich je ostřelování jejich měst naléhavějším nebezpečím.

Přečíst článek

Ukrajina má elektrárny sovětského typu

Ukrajina provozuje jaderné elektrárny sovětského typu s celkovou kapacitou přes 14 gigawattů. Největší jadernou elektrárnou na Ukrajině i v Evropě je Záporožská jaderná elektrárna, kterou ovšem v březnu obsadily ruské invazní jednotky. Mezinárodní společenství si dělá starosti, že boje v jejím okolí by mohly vést k jaderné havárii.

Reklama

Na Ukrajině se po vpádu ruských sil kvůli bojům, migraci a také kvůli propadu ekonomiky snížila spotřeba elektrické energie. V důsledku toho ji země teď může vyvážet.

Uzavřená atomová elektrárna ve Fukušimě

Výsměch Německu. Už i Japonci zvažují další stavbu jaderných elektráren

Byla to právě havárie ve Fukušimě, která vedla Německo k plánu na postupné uzavření jaderné energetiky. Nyní se Japonci rozhodli sestavit plán na opětovné spuštění svých jaderných elektráren, a dokonce na výstavbu nových reaktorů.

Přečíst článek

Jaderná elektrárna

Rusko způsobilo, že jaderná energetika vstává z mrtvých

Z nukleární energetiky se stává investiční megatrend. Nejen v Evropě, ale po celém světě se chystá řada jaderných projektů. Do boomu se dá investovat.

Přečíst článek

Reklama

Související

Co nejvíce zaujalo čtenáře Newstreamu v roce 2022? Válku na Ukrajině či energetickou krizi trumfla reportáž z Řecka

Co čtenáře Newstreamu nejvíce zaujalo v roce 2022? Válku na Ukrajině i energetickou krizi trumfla reportáž z Řecka

Přečíst článek
Začala pravidelná údržba plynovodu Nord Stream 1

Rusové teď budou Evropě plyn zapínat a vypínat, na zimu jej vypnou zcela, varuje expert z Bruselu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme