Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Problém pro Rusy? Na strategický průlom u Charkova nemají dost vojáků, uvedl americký generál

Rusko nemá dost vojáků pro průlom u Charkova, řekl vrchní velitel NATO v Evropě
ČTK
 ČTK

Ruská armáda nedisponuje dostatečným počtem vojáků k dosažení strategického průlomu v oblasti Charkova na severovýchodě Ukrajiny, uvedl podle agentury Reuters americký generál Christopher Cavoli, který je vrchním velitelem sil Severoatlantické aliance v Evropě, po jednání šéfů generálních štábů členských zemí NATO v Bruselu. Ukrajinské síly podle něj udrží v regionu své pozice.

Reklama

„Rusové nedisponují počtem potřebným ke strategickému průlomu,“ řekl Cavoli. „Přesněji řečeno, nemají k tomu dovednosti a schopnosti, aby to dokázali, a aby operovali v rozsahu nezbytném k využití jakéhokoli průlomu ke strategické výhodě,“ dodal. Podle Cavoliho mají schopnost dosáhnout lokálních pokroků, ale zaznamenali také ztráty. Neuvedl žádné údaje o počtu vojáků, které Rusko v oblasti nasadilo.

Rusko minulý týden obnovilo pozemní ofenzivu na severu Charkovské oblasti, a otevřelo tím novou frontu. Podle dřívějších informací agentury AP se tam následně zmocnilo území o rozloze přibližně 100 až 125 kilometrů čtverečních, což zahrnuje přibližně sedm vesnic. Rusko podle Reuters tvrdí, že obsadilo 12 obcí.

Bývalý prezident Miloš Zeman

EU v nynější podobě je bezpečnostním rizikem, uvedl Zeman na semináři hnutí SPD

Za jedno z bezpečnostních rizik označil bývalý prezident Miloš Zeman Evropskou unii v její nynější podobě. Vymazává pojem státu a národa, uvedl Zeman na dnešním semináři opozičního hnutí SPD ve Sněmovně o výhledu geopolitické a bezpečnostní situace. V souvislosti s EU pokládá někdejší prezident za bezpečnostní hrozbu také Zelenou dohodu pro Evropu (Green Deal).

Přečíst článek

Reklama

Situace zůstává složitá

Kyjev poté oznámil, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kvůli situaci na frontě zrušil plánované zahraniční návštěvy. Zelenskyj dnes uvedl, že se vypravil do Charkova, kde jednal s veliteli ukrajinské armády. Situace je podle něj k dnešnímu dni obecně pod kontrolou, ale zůstává extrémně složitá.

Rusko postupuje při zvyšování svých průmyslových kapacit v obranném sektoru rychleji než Evropa a Severní Amerika, upozornil po jednání Vojenského výboru NATO v Bruselu jeho předseda, admirál Rob Bauer.

Bauer uvedl, že brzy očekává „vážné zlepšení“ v množství munice, kterou ukrajinské síly dostanou. Podle oficiálních představitelů ruské síly v tomto ohledu někdy převyšují ukrajinské jednotky i desetkrát.

Vojáci Srí Lanky

Slíbili jim tučný výdělek, ale byla to lest. Ve válce na Ukrajině tak bojuje asi 280 Srílančanů

Přibližně 280 občanů Srí Lanky bylo naverbováno, aby bojovalo na obou stranách konfliktu na Ukrajině. Uvedli to srílanští úředníci, kteří byli pověřeni vyšetřováním zapojení svých krajanů do války, informuje agentura AFP.

Přečíst článek

Nedostatek munice na Ukrajině byl částečně způsoben několikaměsíčním zpožděním při prosazování velkého balíčku vojenské pomoci pro Ukrajinu v americkém Kongresu.

Cavoli uvedl, že spojenci nyní dodávají „obrovské množství“ munice a systémů protivzdušné obrany krátkého dosahu a „značné množství“ obrněných vozidel, které pomohou v boji proti postupu u Charkova. „Jsem ve velmi úzkém kontaktu s našimi ukrajinskými kolegy. A jsem přesvědčen, že se jim podaří udržet linii,“ řekl.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme