Reklama

Zlato je na více než ročním minimu. Další ochromující úder mu uštědří ECB

zlato, zlaté slitky
Pixabay

Cena zlata ve čtvrtek na světových trzích klesla nejníže od loňského března. Kolem poledne kov ztrácel zhruba 0,8 procenta a jeho cena se pohybovala kolem 1682 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Investoři čekají, zda a o kolik dnes Evropská centrální banka (ECB) zvýší základní úrokové sazby. Vyhlídka na zdražování peněz ze strany velkých centrálních bank totiž snižuje atraktivitu zlata, které žádné úroky nenese.

Reklama

ECB už dříve naznačila, že na červenec počítá se zvýšením sazeb o čtvrtinu procentního bodu. Vzhledem k vysoké inflaci, jež v eurozóně v červnu dosáhla rekordních 8,6 procenta, však analytici nevylučují, že ECB sazby zvýší výrazněji. Základní úroková sazba se v eurozóně naposledy zvýšila v roce 2011.

zlato, zlaté slitky

Zlato mělo chránit před inflací. Proč tedy i jeho cena klesá?

Zlato je vykreslováno jako bezpečný přístav v dobách nejistoty a inflace zvlášť. Takto jej prodejci nabízejí i drobným klientům. V posledním kvartále přitom cena zlata klesla o více než pět procent. 

Přečíst článek

Příští týden zasedá měnový výbor americké centrální banky (Fed). Trhy odhadují, že svou základní sazbu zvýší o tři čtvrtiny procentního bodu z aktuálního pásma 1,50 až 1,75 procenta.

Walmart

Americká inflace ještě zrychlila na 9,1 procenta, je nejvýš za posledních 40 let

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v USA v červnu nečekaně zrychlilo na 9,1 procenta z květnových 8,6 procenta. Míra inflace se tak nachází na nejvyšší úrovni od listopadu 1981, uvedlo americké ministerstvo práce. Analytici odhadovali, že inflace vystoupá na 8,8 procenta.

Přečíst článek

„Zlato zůstává jako kdykoli předtím citlivé na zvyšování sazeb centrálními bankami. Očekávejte, že dnes dostane další úder, pokud ECB zvýší sazby o 0,5 procentního bodu, protože obavy se tak promění v realitu,” cituje agentura Reuters analytika Matta Simpsona ze společnosti City Index. Zlato podle něj také reaguje na fakt, že se dostalo pod hladinu 1700 dolarů, což je úroveň, od která si analytici slibovali, že vydrží déle.

Reklama

Stříbro kolem poledne ztrácelo asi dvě procenta na 18,28 dolaru za troyskou unci. Platina odepisovala 0,8 procenta na 851,18 USD/oz.

Zlaté slitky

Stanislav Šulc: Máte zlato? Před inflací ani dopady války vás rozhodně nechrání

Inflace pokračuje v růstu, a kromě devadesátých let, kdy ceny rostly rychleji kvůli transformaci, takový skok v cenách nikdo nepamatuje. Řada lidí se před inflací již několik měsíců snaží bránit například investicemi do zlata, to však často není k dostání, a tak sahají po stříbru. Data ukazují, že to je sázka na špatné koně, kterým pomáhá jen růst dolaru.

Přečíst článek

Ruské zlato je zdrojem příjmů prokremelské elity, míní vedení Evropské unie

Konec ruského zlata. Evropská unie chystá zákaz dovozu drahého kovu z válčící země

Klíčové jednání čeká zástupce členských států Evropské unie v pondělí. Kromě zákazu dovozu zlata může dojít také k absolutnímu zákazu vývozu jakéhokoli vojenského materiálu do válčící země. Dovoz ruského zlata přitom již zakázaly například země G7. Navíc asijské země drahý kov od Ruska skupují výrazně pod cenou.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Zlaté slitky

Češi doma střeží poklad. Drží dvakrát více zlata než je v sejfech ČNB

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme