Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Zelené bondy EU jsou hit. Poptávka desetinásobně převýšila nabídku

ESG
iStock

První zelené dluhopisy, které dnes vydává Evropská unie, se setkaly s rekordním zájmem, uvedla agentura Reuters s odvoláním na informace od hlavního manažera nabídky. EU nabízí 15leté dluhopisy za 12 miliard eur (304,4 miliardy korun), zájem však byl o dluhopisy za více než 135 miliard eur.

Reklama

Nabídka tak byla rekordní jak z pohledu velikosti emise, tak podle výše poptávky po zelených dluhopisech. EU tak učinila první krok k tomu, aby se stala největším emitentem dluhopisů, které budou financovat aktivity přátelské k životnímu prostředí.

Z dluhopisů mají být financovány ekologické projekty v rámci fondu na obnovu unie po pandemii nemoci covid-19. Budou financovat až 30 procent programu EU pro obnovu po covidu-19, který má poskytovat granty a půjčky členským zemím až do konce roku 2026 a k dispozic má mít až 800 miliard eur. Celkem by tak EU mohla vydat zelené dluhopisy až za 250 miliard eur, což by z EU udělalo největšího emitenta zelených dluhopisů na světě.

Volím zelenou, ilustrační foto
video

Záznam debaty: Jak kritéria ESG dopadnou na české firmy a spotřebitele?

Sdružení Byznys pro společnost uspořádalo kulatý stůl na téma udržitelné služby. Akci moderovala šéfka newstream.cz Tereza Zavadilová.

Přečíst článek

Analytici BofA Securities očekávají, že EU by ročně mohla vydat zelené dluhopisy za 35 až 45 miliard eur. To odpovídá tomu, co vydali všichni evropští státní a nadnárodní dlužníci v roce 2020.

Ekologické cíle EU

Podle výpočtu agentury Reuters se výnos zeleného dluhopisu pohybuje kolem 0,44 procenta. Podle údajů Danske Bank to znamená, že EU platí za novou emisi dluhopisů nižší prémii, než je obvyklé.

Zelené dluhopisy mají tendenci zahrnovat ve své ceně tzv. greenium, tedy mírně nižší výnos ve srovnání s konvenčními dluhopisy vzhledem k omezené nabídce těchto aktiv a vysoké poptávce.

Všechny zelené dluhopisy EU pro financování fondu obnovy budou vydané v souladu se zásadami pro zelené dluhopisy stanové Mezinárodní asociací kapitálových trhů (ICMA), které jsou považovány za standard pro tento trh. Ty se liší od standardů navržených samotnou EU na základě její klasifikace zelených činností, tyto standardy však unie zatím nedokončila.

Některé aspekty emise EU však půjdou nad rámec zásad ICMA. Aby se členské země kvalifikovaly pro získání peněz ze zelených fondů EU, nesmí investice významně ohrozit žádný z ekologických cílů EU a členské země musí poskytnout detaily o tom, jak konkrétně přispějí k jejich zelené transformaci.

>>>>>>Vše o udržitelných investicích čtěte v naší rubrice ESG<<<<<<

Svatý Václav, dvacetikoruna, česká koruna, Praha

Kvůli cenám energií může být inflace dlouhodobý jev, říká bankéř Růžička

Repo sazba České národní banky by podle očekávání trhů měla vystoupat z aktuálních 0,75 procenta na 2,5 procenta. „Dostat bychom se tam mohli zhruba za osm měsíců, tedy koncem května,” uvádí šéf Treasury Trinity Bank Karel Růžička.

Přečíst článek

Zelené peníze

České banky kvůli ESG mění strategie i týmy

V zavádění manažerských bonusů pro plnění kritérií ESG jsou české banky zatím pozadu oproti Evropě.

Přečíst článek

Věda a byznys Josefa Tučka

Zvítězí elektrifikovaná dálnice nad naftou?

Technici usilovně hledají řešení, jak pohánět nákladní automobily něčím jiným než spalovacím motorem. Zajímavou inspiraci pro ně představují elektrické lokomotivy nebo třeba trolejbusy.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

I Češi budou muset dávat ženám stejný plat za stejnou práci, nařídil Brusel. Jak s tím mají firmy naložit, vysvětluje advokátka

Přečíst článek
Dobíjecího centrum pro elektromobily.

Dalibor Martínek: Kdy Evropa pochopí, že elektroauta jsou slepou uličkou? Než se tak stane, bude to drahé

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme