Reklama

Palec dolů. Nadnárodní banky předpovídají Číně horší budoucnost

Peking kontroluje příliv zahraničního kapitálu. Západní peníze do země přesto proudí. Skrze daňové ráje.
iStock
 ČTK

Několik významných bank v poslední době zhoršilo výhled vývoje čínské ekonomiky na letošní rok, naposledy tak učinila americká investiční banka Goldman Sachs. Oživení druhé největší ekonomiky světa po uvolnění protipandemických opatření totiž ztrácí dynamiku, upozornil zpravodajský server CNBC.

Goldman Sachs snížil výhled letošního růstu hrubého domácího produktu (HDP) Číny na 5,4 procenta, zatímco dosud analytici této banky počítali s růstem o šest procent. Dříve už výhled revidovaly směrem dolů například banky UBS, Bank of America nebo JPMorgan.

banka předchozí výhled aktuální vyhled
Bank of America 6,3 5,7
Goldman Sachs 6,0 5,4
JPMorgan 5,9 5,5
Nomura 5,5 5,1
Standard Chartered 5,8 5,4
UBS 5,7 5,2

Goldman Sachs má za to, že Čínu čekají další potíže. Výhled snížila mimo jiné s ohledem na slabé ekonomické statistiky a rostoucí tlak na sektor nemovitostí.

Čína překvapivě snížila krátkodobé úvěrové sazby. Nepřímo tím přiznává potíže s obnovou ekonomiky, míní analytik

„Čína tímto krokem nepřímo přiznává potíže s obnovou ekonomiky a mohlo by to být předzvěstí intenzivnější stimulace a snížení klíčových úrokových sazeb později v tomto roce,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

Přečíst článek

Pesimismus na všech stranách

„Vzhledem k přetrvávajícím problémům na trhu nemovitostí, všudypřítomnému pesimismu mezi spotřebiteli a podnikateli a pouze mírnému uvolnění vládních opatření (...) snižujeme prognózu reálného HDP na rok 2023,” uvedli ve zprávě ekonomové této americké investiční banky.

Země podle nich čelí řadě makroekonomických problémů, z nichž jmenovali "demografii, několikaletý pokles na trhu nemovitostí, problémy s implicitním zadlužením místních vlád a geopolitické napětí".

Očekávají také další oslabení jüanu vůči americkému dolaru vlivem rozdílného přístupu centrálních bank dotyčných zemí k úrokovým sazbám. Zatímco čínská centrální banka bude patrně svou měnovou politiku uvolňovat, americká centrální banka (Fed) naznačila další zvýšení úroků.

Čína se po covidu otevřela světu, ale ne tak docela. Nový zákon o špionáži je rizikem pro návštěvy zahraničních byznysmenů.

Čína se otevřela světu, ale jen trochu. Nový zákon o špionáži odrazuje zahraniční byznysmeny od návštěvy

Naděje vkládané do raketového ekonomického čínského oživení na přelomu roku se nenaplnila. Čínské akcie klesají. Návrat zahraničních manažerů do Číny a tedy i případného kapitálu se navíc stal rizikový kvůli novému zákonu o špionáži a snaze Pekingu kontrolovat informace plynoucí mimo Čínu. Byznysmeni zejména ze Západu tak své cesty do říše středu pečlivě zvažují.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Čínský hospodářský zázrak se nekoná

Čínský hospodářský zázrak se nekoná. Tamní vláda musí stimulovat ekonomiku

Přečíst článek
Moody's zhoršila výhled úvěrového ratingu Číny ze stabilního na negativní

Čínské trable. Moody's zhoršila výhled úvěrového ratingu země ze stabilního na negativní

Přečíst článek
V Číně vyšetřují velkou stínovou banku, která půjčovala miliardy realitním firmám

V Číně vyšetřují velkou stínovou banku, která půjčovala miliardy realitním firmám

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme