Vlci z Wall Street trpí. Propadají závislostem, psychiatři i firmy řeší prudký nárůst případů
Věhlasný newyorský psychiatr Samuel Glazer a nejen on letos zaznamenal prudký nárůst klientů trpících depresemi a důsledky závislostí na alkoholu a drogách. A nejsou to ledasjací klienti, ale „vlci z Wall Street“, tedy špičkoví makléři a šéfové firem z proslulého finančního centra. I samotné firmy registrují nárůst problémových manažerů a zavádějí pro ně stále více pomocné programy, napsal deník The Wall Street Journal.
Když titáni finančního světa propadnou drogám a alkoholu, skončí někdy na gauči doktora Sama Glazera. Věhlasný - a také adekvátně drahý - psychiatr léčí na Wall Street zneužívání návykových látek a další duševní choroby. Poptávka po službách psychiatrů od pandemie prudce vzrostla. Glazer nedávno přibral dva terapeuty do své nyní šestičlenné praxe. Společně nyní léčí zhruba 200 pacientů s taxou 700 dolarů (asi 15 200 korun) za 45minutové sezení, uvedl The Wall Street Journal.
Nejlépe placení generální ředitelé firem nejsou vždy těmi, kdo řídí největší společnosti. Šest z deseti nejlépe placených CEO v loňském roce řídilo společnosti, které nebyly v burzovním indexu pěti set největších amerických veřejně obchodovaných společností S&P 500, uvedl deník The Wall Street Journal s odkazem na data analytické a poradenské společnosti C-Suite Comp.Kdo ze šéfů ve světě bral loni sto milionů dolarů? Ne, Cook ani Musk to nejsou
Leaders
Většinou jde o obchodníky, manažery fondů, investiční bankéře a podnikové právníky. Téměř všichni jsou muži, kteří se bojí říct zaměstnavateli o svých neduzích, natož pak požádat o zdravotní dovolenou.
Paranoia z odhalení
„Viděl jsem mnoho vysoce postavených money manažerů, kteří se bojí odhalení své závislosti, jsou v tomto ohledu až paranoidní,” řekl 56letý Glazer deníku WSJ.
Mezi vysoce postavenými správci aktiv existuje kultura paranoie na způsob 'Chtěli byste někoho, kdo by spravoval vaše peníze a je prokázaný alkoholik?',“ říká věhlasný newyorský psychiatr Samuel Glazer.
Duševní zdraví těchto vysoce postavených manažerů rozhodujících o miliardách dolarů se stává oblastí stále většího zájmu zdravotníků, lékařů i zákonodárců. Je to mimo jiné i důsledkem tragické události na Wall Street v únoru, když Thomas H. Lee, průkopník investic v oblasti private equity, spáchal sebevraždu. Přesto zůstávají témata jako deprese, úzkost a závislost v mnoha finančních firmách tabu, zčásti proto, že zobrazení dokonalé stability je zásadní pro přilákání a udržení klientů.
Kauza nyní již zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina, jenž byl souzen za zneužívání žen, dostihla i prestižní Deutsche Bank. Za vyrovnání se s hromadnou žalobou žen, které banku vinily z podpory Epsteinových zločinů, zaplatí německý finanční ústav jedno největších urovnání týkající se kriminálního obchodu se sexem zahrnující bankovní instituci v historii USA, uvedl server BBC.Epsteinova kauza dostihla i Deutsche Bank. Za urovnání hromadné žaloby banka zaplatí obří sumu
Zprávy z firem
Některá odvětví přešla k destigmatizaci duševního zdraví a nabízí placené volno a bezplatné poradenství. Opatření jsou součástí širokého společenského posunu, který zasáhl vysokoškolské vzdělávání, politiku a profesionální sport, přičemž sportovci a zákonodárci stále více otevřeně diskutují o svých depresích a úzkostech.
Zatni zuby a dělej, co je potřeba
Velké banky jako JPMorgan Chase a další proto zavedly nové iniciativy v oblasti duševního zdraví. Soukromé kapitálové společnosti a hedgeové fondy jednaly pomaleji, přičemž většina se pyšní tím, že jsou ještě konkurenceschopnější – a platí ještě více – než veřejně obchodované velké banky.
Myslel si, že je jako obchodník na finančních trzích neporazitelný. Jeho portfolio mělo v jednu chvíli hodnotu 1,5 milionu dolarů. O vše ale přišel. A nyní pracuje v lahůdkářství v Las Vegas za v přepočtu 300 korun na hodinu.S akciemi hrál ruletu. Před rokem byl dolarovým milionářem, teď prodává v lahůdkách
Enjoy
„Závislost je obrovský problém,“ řekl Jonathan Alpert, psychoterapeut, který se rovněž věnuje profesionálům v oblasti financí a technologií. „Požádat o pomoc je ve světě technologií pravděpodobně o něco přijatelnější, protože se firmy více zaměřují na pracovní podmínky lidí, ale Wall Street je tradičnější, více ve stylu ‚zatni zuby a udělej, co je potřeba‘,“ míní.
Počet závislých za covidu stoupl
Asi 3,6 procenta zaměstnanců ve finančním průmyslu mělo v roce 2022 pozitivní test na užívání drog, což je nárůst z 2,8 procenta v roce 2019, uvadí statistika společnosti Quest Diagnostics. To je méně než celkový medián ve výši asi 4,7 procenta, ale údaje by mohly být podhodnoceny právě kvůli nedostatku informací o lidech ve finančním sektoru. Zaměstnavatelé bílých límečků mají tendenci je méně testovat na užívání drog, podotkl WSJ.
Největší světové banky začaly využívat umělé inteligence (AI). Revoluce v oblasti AI se na Wall Street rozvíjí spolu s tím, jak roste širší zájem o tuto pokročilou technologii a její možný dopad na podnikání, píše agentura Bloomberg.V bankách zavládlo nadšení z umělé inteligence. Vypukly závody ve “zbrojení”
Zprávy z firem
„Když jsou finanční bossové na koni, někteří požívají drogy a oddávají se sexu, aby umocnili své pocity," podotkl Glazer. „Když se ale jejich štěstí obrátí, udělají totéž, aby se vyhnuli důsledkům. Jiní se obracejí k závislosti, aby maskovali realitu, že dosažení jejich cílů – jako je založení vlastního fondu nebo vydělání 100 milionů dolarů – v nich může působit prázdnotou," dodal.
Peníze jim zároveň mohou zabránit, aby požádali o pomoc. „Jsou přesvědčeni, že nikdo nechce slyšet stěžovat si bohatého chlapa. A když žádají o pomoc, požadují, aby to bylo podle jejich podmínek," podotkl.
Vstup na burzu za pomoci speciálních akvizičních společností označovaných jako SPAC neboli firem s „bianco šekem" zažíval v posledních letech v USA boom, který se šíří i do dalších zemí včetně Česka. Jenže v posledním roce řada z nich zkrachovala, jejich hodnota klesla v souhrnu o 100 miliard dolarů a na projektech vydělalo miliardy jen pár insiderů, napsal deník The Wall Street Journal.Bublina SPAC firem splaskla. Vydělat stihlo jen pár insiderů, včetně miliardáře Bransona
Trhy