Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Kdo ze šéfů ve světě bral loni sto milionů dolarů? Ne, Cook ani Musk to nejsou

Spoluzakladatel a šéf investiční společnosti Blackstone Stephen Schwarzman byl v roce 2022 nejlépe placeným CEO na světě.
profimedia.cz
Dušan Kütner
duk

Nejlépe placení generální ředitelé firem nejsou vždy těmi, kdo řídí největší společnosti. Šest z deseti nejlépe placených CEO v loňském roce řídilo společnosti, které nebyly v burzovním indexu pěti set největších amerických veřejně obchodovaných společností S&P 500, uvedl deník The Wall Street Journal s odkazem na data analytické a poradenské společnosti C-Suite Comp.

Reklama

Nejlépe placeným generálním ředitele z velkých firem na světě se loni stal spoluzakladatel a šéf investiční společnosti Blackstone Stephen Schwarzman. Z prvního místa odsunul nyní druhého šéfa mateřské společnosti Google Alphabetu Sundara Pichaie, třetí příčka patří Stephenu Scherrovi, který velí americké autopůjčovně Hertz, uvedl The Wall Street Journal.

Svět poprvé od globální krize zchudnul. Zejména ten západní

Svět poprvé od globální krize zchudnul. Zejména ten západní

Majetek lidí na celém světě se poprvé od finanční krize roku 2008 snížil. Na vině jsou poklesy kurzů po vypuknutí ruské válce na Ukrajině. Ta oslabila akcie a zisky investičních fondů, což vedlo ke snížení celosvětového majetku o 3,5 procenta na 255 bilionů dolarů (5,5 trilionu korun). Podle agentury DPA to vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG).

Přečíst článek

Šest z deseti nejlépe placených generálních ředitelů v loňském roce řídilo společnosti, které nebyly v burzovním indexu S&P 500. A pouze devět CEO vydělalo loni více než 100 milionů dolarů z téměř 4000 veřejně obchodovaných amerických společností, vyplývá z analýzy C-Suite Comp.

Top 10 nejlépe placených CEO ve světě v roce 2022:

CEO společnost plat (zaokr. v mil. dolarů) index S&P 500
Stephen Schwarzman Blackstone 253 ne
Sundar Pichai Alphabet 226 ano
Stephen Scherr Hertz 182 ne
Barry McCarthy Peloton 168 ne
Michael Rapino Live Nation 139 ano
Safra Catz Oracle 139 ano
Douglas Ingram Sarepta Therapeutics 125 ne
Bill Ready Pinterest 123 ne
Kiwi Camara CS Disco 109,5 ne
Tim Cook Apple 99 ano

zdroj: The Wall Street Journal, C-Suite Comp

To je pokles z více než dvaceti o rok dříve, protože ceny akcií mnohých firem šly dolů. A možná překvapivě mezi nimi není šéf nejhodnotnější firmy světa Apple Tím Cook, který s 99 miliony dolarů obsadil v žebříčku desáté místo. Medián platů generálních ředitelů společností z indexu S&P 500 loni klesl na 14,5 milionu ze 14,7 milionu dolarů o rok dříve. 

Hlavní odměnou jsou akcie

Většinu odměn generálního ředitele obvykle tvoří podmíněné akcie nebo opce, jejichž hodnota může kolísat. Odměna v akciích se často přiznává, pokud jsou splněny určité výkonnostní cíle, nebo pokud top manažer zůstává zaměstnán po určitou dobu.

V roce 2019 dospěla situace pod Mount Everest do tristního stavu, kdy se při výstupu pod vrcholem tvořily fronty a několik horolezců čekání v zimě nepřežilo.

Průmysl extrémní turistiky živí superboháči. Kdo ale platí mise za jejich záchranu?

Dějiny ukazují, že lidé neumí odolat kouzlu pozemských extrémů - nejvyšších hor, nejhlubších oceánů, a dokonce i nejzazších okrajů atmosféry. S rozvojem technologií vznikl rozsáhlý průmysl extrémní turistiky, který lidem - většinou těm bohatým - nabízí možnost podívat se smrti do očí, ovšem s ochranou pořádné bezpečnostní sítě.

Přečíst článek

Schwarzmanova celková mzda v Blackstonu byla díky akciím o více než 50 procent vyšší než jeho výplata ve výši 160 milionů dolarů v roce 2021. Schwarzman vlastní téměř 20 procent v Blackstonu a celkem si vydělal 253 milionů dolarů (asi 5,44 miliardy korun).

Celková mzda Stephena Scherra ve společnosti Hertz ve výši 182 milionů dolarů zahrnovala 3,4 milionu v platu a bonusech, dalších 178 milionů dolarů pak právě v akciích, pro jejichž nabytí ještě musí splnit několik cílů.

Akciím Tesly se dařilo, Musk je znovu nejbohatší na světě

Akciím Tesly se dařilo. Musk zbohatl o desítky miliard dolarů a je znovu první na světě

Americký miliardář a podnikatel Elon Musk je znovu nejbohatším člověkem na světě. Díky květnovém růstu akcií jeho automobilky Tesla sesadil z první příčky generálního ředitele luxusního koncernu LVMH Bernarda Arnaulta. Podle žebříčku miliardářů agentury Bloomberg se Muskův majetek od začátku roku zvýšil o 40,3 procenta na 192 miliard dolarů (4,3 bilionu korun).

Přečíst článek

Scherr, který dříve pracoval dlouhá léta jako finanční ředitel Goldman Sachs Group, nastoupil do nejvyšší funkce v Hertzu až v únoru 2022, asi sedm měsíců poté, co se řetězec půjčoven aut dostal pod ochranu před věřiteli a bankrotem. Tento režim opustila v červnu 2021. Nedlouho poté, v říjnu 2021, si Hertz objednal 100 tisíc vozů Tesla. Pro automobilku miliardáře Elona Muska je byla do té doby zatím největší samostatná objednávka, neboť její hodnota činila zhruba 4,2 miliardy dolarů (tehdy asi 93,1 miliardy korun)

Nejmenší firmou, jejíž šéf pronikl do Top 10, je CS Disco z Austinu v Texasu, která prodává online služby právním firmám a advokátům. Firma přitom vznikla teprve před deseti lety. Její spoluzakladatel a generální ředitel Kiwi Camara loni obdržel 500 tisíc dolarů v platu plus opce na akcie v hodnotě 109 milionů dolarů.

Bernard Arnault

Jedenáct miliard dolarů je pryč. Bernard Arnault během jednoho dne přišel o část jmění

Sektor luxusního zboží zasáhly obavy ze zpomalení růstu v USA. Pro Bernarda Arnaulta, nejbohatšího člověka světa, je to špatná zpráva. Během jednoho dne se jeho jmění ztenčilo o 11,2 miliardy dolarů, píše agentura Bloomberg. 

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

Ropný vrt společnosti Hilcorp na Aljašce

Pyrrhovo vítězství aktivistů. Přiměli ropné firmy opustit staré vrty – a z jiných udělali miliardáře

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme