USA s Čínou se dohodly na „příměří“ v obchodní válce. Je to vzpruha pro bitcoin

Spojené státy se s Čínou dohodly na 90denním masivním snížení vzájemných celních sazeb. USA sníží svoji sazbu na čínský dovoz ze 145 na 30 procent, Čína pak tu svoji na dovoz z USA ze 125 na 10 procent. Obě země vydaly identická stanoviska k celé věci.
Česká koruna v reakci oslabuje na více než měsíční minimum vůči americkému dolaru. Dočasné „příměří“ v obchodní válce dvou největších světových ekonomik představuje vzpruhu americkému dolaru a americkým aktivům obecně. Spojené státy totiž patřily k zemím, jež vyhrocená podoba obchodní války zvláště citelně poškozovala, neboť Americe kvůli ní hrozila stagflace. Tedy kombinace hospodářského útlumu a výrazné inflace. Tato vyhlídka poškozovala americká aktiva, dluhopisy i akcie, ale také právě dolar. Nyní dochází k určité úlevě investorů, byť zatím jen částečné.
Vzpruha pro bitcoin
Vzpruhou je „příměří“ také rizikovějším aktivům typu bitcoinu, který se po oznámení snížení cel vyhoupl nad psychologickou úroveň 105 tisíc dolarů, a to poprvé od konce letošního ledna. Naopak zlato oslabuje.
Spojené státy jsou sdílnější než Čína nad rámec uvedených identických stanovisek. Ministr financí Scott Bessent ozřejmil, že Spojené státy identifikují pět nebo šest strategických odvětví a oblasti zranitelné tváří v tvář poruchám světové logistiky, jako je farmaceutický sektor nebo ocelářství, v nichž budou nadále usilovat o nezávislost dodavatelského řetězce ve smyslu zajištění spolehlivých dodávek od spojeneckých zemí.
Evropská komise žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Prověřuje, zda korejské společnosti KHNP nebyly poskytnuty zahraniční subvence, které mohou narušit vnitřní trh Evropské unie. Vyplývá to z dopisu, který českému ministru průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi poslal místopředseda EK Stéphane Séjourné.
Odložte podpis smlouvy na Dukovany, žádá Česko Evropská komise
Zprávy z firem
Americký prezident Donald Trump podepíše exekutivní příkaz, jímž „téměř okamžitě“ sníží ceny léků na předpis ve Spojených státech na úroveň, jaká se platí v jiných vyspělých zemích, tedy podle něj o 30 až 80 procent. Trump to oznámil na sociální síti.
Trump se chystá srazit ceny léků v USA až o 80 procent
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.