Trump se chystá srazit ceny léků v USA až o 80 procent

Americký prezident Donald Trump podepíše exekutivní příkaz, jímž „téměř okamžitě“ sníží ceny léků na předpis ve Spojených státech na úroveň, jaká se platí v jiných vyspělých zemích, tedy podle něj o 30 až 80 procent. Trump to oznámil na sociální síti.
Spojené státy platí za mnoho léků na předpis nejvíce na světě, často téměř trojnásobek oproti jiným vyspělým zemím, píše agentura Reuters. Trump prohlásil, že hodlá toto rozpětí srazit, ale dosud veřejně neupřesnil, jak toho chce dosáhnout, a ani ve svém příspěvku neuvedl podrobnosti.
„Na celém světě (ceny léků na předpis) porostou, aby se vyrovnaly a poprvé po mnoha letech přinesly Americe spravedlnost!“ uvedl Trump na své síti Truth Social. „Zavedu politiku nejzvýhodněnějšího národa, kdy budou Spojené státy platit stejnou cenu jako ta země kdekoli na světě, která platí nejméně,“ dodal Trump s odkazem na takzvanou mezinárodní referenční cenovou politiku, podotkl Reuters.
Výrobci léků očekávají nařízení, které se zaměří na program zdravotního pojištění Medicare, uvedl Reuters s odvoláním na čtyři lobbisty ve farmaceutickém průmyslu, kteří tvrdí, že je Bílý dům o věci informoval.
Trump se chystá „jeden nejvýznamnějších exekutivních příkazů v historii země“ podepsat v Bílém domě v 9:00 místního času (15:00 středoevropského letního času), dodal ve svém příspěvku.
Donald Trump opakovaně prohlásil, že „obchodní války jsou dobré a snadno se vyhrávají“. Jenže přesný opak ukazuje historie i data. Autoři studie z Kielského institutu tak bijí na poplach.
Trump opakuje kritickou chybu USA z 30. let, varuje renomovaný německý institut
Názory
Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru přestane sledovat dopady velkých přírodních katastrof, jako jsou hurikány nebo požáry. Jde o naplnění vizí nové americké vlády, která odmítá pokračovat v politice demokratů v ochraně klimatu. Data o katastrofách přitom využívali vedle vědců také pojišťovny.
Americká vláda přestane sledovat škody způsobené přírodními katastrofami. Moc naznačují klimatickou změnu
Politika
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.