Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Úleva pro německý Bayer. Americký soud o stovky milionů snížil odškodné, které musí zaplatit

Bayer, RoundUp
Profimedia
 ČTK

Soudce v americkém státě Missouri snížil částku, kterou má německá skupina Bayer vyplatit v rámci odškodnění třem lidem za zdravotní problémy související s používáním přípravku na hubení plevele RoundUp, na 611 milionů dolarů (14,3 miliardy korun) z předchozích 1,56 miliardy dolarů. Částka je nižší kvůli snížení výše trestního odškodnění, uvedla agentura Reuters.

Reklama

Porota soudu dala loni v listopadu za pravdu trojici žalobců, kteří trpí rakovinou krve. Ta podle nich vznikla právě kvůli přípravku RoundUp, který používali při zahradničení. Soud trojici žalobců uznal odškodné ve výši 61,1 milionů dolarů a trestní odškodnění v celkové výši 1,5 miliardy dolarů.

Soudce nechal v platnosti odškodné. Snížil ale trestní odškodnění, která má činit devítinásobek této částky, tedy 549,9 milionu dolarů. Nejvyšší soud uvedl, že trestní odškodnění, které má za cíl potrestat žalovaného za jeho nezákonné jednání a odrazit od podobného chování v budoucnosti, by obecně nemělo být vyšší než devítinásobek náhrady škody.

Sanjeev Gupta

Guptovo ocelářské impérium je v problémech. A nejen v Česku

Ocelářská společnost Liberty Steel se potýká s problémy od pádu jejího hlavního věřitele Greensill Capital v roce 2021. Kromě Česka, kde vlastní Liberty Ostrava, čelí hospodářskému poklesu a dluhům také v Británii nebo Rumunsku.

Přečíst článek

Firma Bayer usiluje o zrušení verdiktu a také o snížení odškodnění a 22. března podala odvolání. Firma uvádí, že desítky studií prokázaly, že RoundUp a jeho účinná látka glyfosát jsou bezpečné.

Bayer čelí řadě soudních sporů kvůli tomu, že RoundUp způsobuje rakovinu, od doby, kdy v roce 2018 koupil americkou firmu Monsanto, výrobce tohoto přípravku. V roce 2020 firma souhlasila s urovnáním velké části těchto sporů za téměř 11 miliard dolarů. Ne všechny žaloby jsou ale vyřešené. Z celkem 167 tisíc žalob jich zhruba 113 tisíc bylo urovnáno nebo byly označené za nezpůsobilé.

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Rudy Giuliani

Trumpův bývalý právník musí zaplatit dvěma ženám 148 milionů dolarů za křivé obvinění

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme